Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Gospodarka odpadami. (Selektywna zbiórka odpadów komunalnych).

Pozyskiwanie surowców wtórnych.

Korzyści wynikające z pozyskiwania i przetwarzania surowców wtórnych nie trzeba chyba uzasadniać. Warto jednak zwrócić uwagę na prę ważnych elementów.

Selektywna zbiórka jest źródłem surowców, których ponowne przetworzenie wymaga najczęściej dużo mniejszych nakładów (energii, surowców itd.), niż w przypadku produkcji wykorzystującej surowce pierwotne.Szczególnie duże znaczenie mają tu odpady opakowaniowe.

Zmniejszenie szkodliwości odpadów trafiających na składowisko komunalne.

Selektywna zbiórka odpadów powinna obejmować również tzw. odpady niebezpieczne. Powoduje to m.in. znaczne zmniejszenie toksyczności odpadów komunalnych trafiających na składowisko, obniża koszty jego eksploatacji oraz zmniejsza negatywny wpływ na środowisko.

Posegregowane odpady niebezpieczne muszą mieć jednak zapewniony odbiór i być poddane unieszkodliwianiu (np. akumulatory, baterie, oleje, rtęciówki).

W wyniku dobrze funkcjonującej selektywnej zbiórki odpadów komunalnych żywotności składowiska wydłuża się nawet 50-60%. Jest to wskaźnik bardzo znaczący, biorąc pod uwagę, że koszty budowy nowych składowisk są bardzo wysokie i ciągle rosnące.

Możliwości selektywnej zdiórki:

·         w gospodarstwach domowych – w workach lub pojemnikach,

·         w pojemnikach ustawionych w sąsiedztwie,

·         w stacjach zbiórki odpadów.

Odpady można zbierać z podziałem na rodzaje tzn. każdy osobno lub z podziałem na tzw. suche i mokre.

Podział pojemników do selektywnej zbiórki odpadów:

·         Plastik i metal:

­            WRZUCAJ: butelki PET, opakowania z tworzyw sztucznych, opakowania z metali,

­            NIEWRZUCAJ: zabrudzonych torebek śniadaniowych, folii aluminiowych, folii opatrunkowych i budowlanych, puszek po farbach, pojemników ciśnieniowych.

·         Szkło bezbarwne ikolorowe:

­            WRZUCAJ: szklane butelki, inne opakowania ze szkła,

­            NIEWRZUCAJ: brudnych butelek, nakrętek, kapsli, zawleczek, porcelany i fajansu, szkła …., …. i szkła zbrojonego, świetlówek, żarówek, innych źródeł światła, szkła ….. z ……. …….., szyb samochodowych.

·         Papier…..

Obecnie obowiązująca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na gminę obowiązek utworzenia punktów zbiórki selektywnie wydzielonych odpadów niebezpiecznych, takich jak: sprzęt EiE, przeterminowane leki, przepracowane oleje oraz selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych.

W grupie 20, które stanowią odpady komunalne sklasyfikowano 5 rodzajów odpadów niebezpiecznych, a mianowicie:

·         20 01 12 – farby, kleje, lepiszcze i żywice,

·         20 01 13 – rozpuszczalniki,

·         20 01 17 – odczynniki fotograficzne,

·         20 01 19 – pestycydy, herbicydy itp. środki,

·         20 01 21 – lampy fluoroscencyjne, odpady zawierające rtęć.

Rodzaje odpadów niebezpiecznych występujących w odpadach komunalnych.

Na obowiązującej liście odpadów niebezpiecznych zostały ……… ………. odpady komunalne, następujące rodzaje odpadów niebezpiecznych:

·         rozpuszczalniki,

·         kwasy,

·         odczynniki fotograficzne,

·         pestycydy, herbicydy itp.,

·         lampy fluoroscencyjne i inne odpady zawierające rtęć,

·         urządzenia zawierające ……,

·         farby i tłuszcze ……………………

·         detergenty zawierające ……………..

·         ……………….

·         ……………….

·         ……………….

Odpady niebezpieczne.

Odpady niebezpieczne wpływają toksycznie na środowisko, a tym samym zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt oraz skażają środowisko przyrodnicze. Dlatego, zgodnie z przepisami prawnymi, należy wydzielać je ze strumienia odpadów komunalnych.

Sposoby usuwania odpadów niebezpiecznych i jej skutki(praktykowane dawniej i jeszcze gdzie nie gdzie obecnie w kraju):

lskładowanie na składowiskach zmieszanych odpadów komunalnych lub porzucanie na dzikich wysypiskach: powoduje wymywanie przez opady atmosferyczne składników rozpuszczalnych, które przenikają dowód powierzchniowych, a także do gleb,llspalanie w piecach domowych, kotłowniachlub w instalacjach nieprzystosowanych do termicznego unieszkodliwiania odpadów prowadzi do emisji pyłów, zawierających metale ciężkie, węglowodory, dioksyny oraz substancji gazowych jak chlorowodór, chlor, tlenki azotu, dwutlenek siarki, związki organiczne. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego są przyczyną licznych chorób ludzi i zwierząt, a także uszkodzeń i obumierania roślin. Niektóre substancje mają zdolności kumulacyjne i są szczególnie z tego względu niebezpieczne,llusuwanie do kanalizacji,llwylewanie do wód powierzchniowych lub gruntu.lPrawidłowa gospodarka odpadami niebezpiecznymi w gminach.

Gospodarowanie odpadami niebezpiecznymi jest możliwe wówczas, gdy zostaną one wydzielone z odpadów komunalnych w momencie powstawania, a więc na drodze selektywnej zbiórki.

Prawidłowy system gospodarki odpadami komunalnymi powinien pozwolić na osiągnięcie następujących celów

­            minimalizację powstawania odpadów niebezpiecznych,

­            maksymalizację ilości odpadów niebezpiecznych wydzielonych z odpadów komunalnych,

­            poddanie wszystkich zebranych odpadów niebezpiecznych odzyskowi lub unieszkodliwieniu w uprawnionych instalacjach,

Organizacja i rozwój systemu selektywnej zbiórki odpadów niebezpiecznych wydzielonych ze strumienia odpadów komunalnych.

 

WYTWÓRCA ODPADÓW NIEBEZPIECZNYCH





Osoby fizyczne,

mieszkańcy gminy

 

Małe i średnie

przedsiębiorstwa





Zbiórka odpadów

niebezpiecznych

 

Zbiórka odpadów

niebezpiecznych











Infrastrukturalne punkty zbiorkiodpadów niebezpiecznych(apteki, centa handlowe)

 

Mobilne punkty

zbiórki odpadów niebezpiecznych

 

 









 

Gminne stałe punkty

zbiórki odpadów

niebezpiecznych np. PSZOK



 





Zbiorcze magazyny

Stacje przeładunkowe odpadów









Odzysk

 

Unieszkodliwianie

 

 

Składowanie odpadów niebezpiecznych

 

Odpady wielkogabarytowe.

Odpady wielkogabarytowe (OWG) są odpadami stanowiącymi pewien problem w gospodarce odpadami, ponieważ nie ma w polskim ustawodawstwie jednoznacznej definicji tych odpadów.

Najbardziej logicznym określeniem jest stwierdzenie, że są to odpady, które na swe rozmiary nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na odpady.

Stosowane systemy zbiórki odpadów wielkogabarytowych.

Wystawka – tak ogólnie nazywana jest akcja pozbywania się odpadów wielkogabarytowych rozumiana najczęściej jako wystawka krawężnikowa, przykrawężnikowy, chodnikowa, przed posesję, w ustalonym punkcie zbiorczym np. na końcu ulicy, przy sklepie, urzędzie itp.

Wystawka kontenerowa – polega na ustawieniu w wyznaczonym miejscu dużego kontenera, gdzie mieszkańcy danego rejonu mogą odkładać wskazane odpady.

Odbiór z posesji w sposób zorganizowany – polega na ogłoszeniu dnia i orientacyjnych godzin odbioru odpadów wielkogabarytowych. Firma odbiera odpady bezpośrednio od ich posiadacza.

Wystawka przy wiatach śmietnikowych – system stosowany na osiedlach mieszkaniowych. Mieszkańcy o każdej porze mogą ustawiać odpady wielkogabarytowe w miejscach wyznaczonych wewnątrz lub obok wiat śmietnikowych.

Punkty gromadzenia odpadów (PSZOK-i) – miejsca gdzie bezpłatnie, za opłatą lub w ramach opłaty ryczałtowej za odbiór odpadów można pozostawić wszelkiego rodzaju odpady problemowe, poczynając od niebezpiecznych, poprzez wielkogabarytowe, kończąc na surowcach wtórnych.

Mobilne punkty gromadzenia odpadów problemowych – poznański „Gratowóz” jest najlepszym przykładem, jak firma może wyjść z ofertą do mieszkańców. Do „Gratowozu” każdy mieszkaniec Poznania może dostarczyć nieodpłatnie wytworzone w domu odpady problemowe.

Giełda, bazar – są to inicjatywy służące wydłużeniu żywotności przedmiotów. W czasach rozwijającego się internetu wystarczy podać tylko czego się chcemy pozbyć, a śledzący tego typu portale znajdą coś dla siebie.

Dni otwarte składowiska – podczas tego typu akcji mieszkańcy mogą przywozić odpady na składowisko.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed