Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

1.       Różne patologie wątroby charakteryzują poniższe opisy – wskaż wszystkie fałszywe (>1)

a.       Choroba Wilsona jest wrodzonym zaburzeniem metabolizmu żelaza(miedzi)

b.       Ciałka Mallory’ego są kwasochłonnymi  wewnątrzwątrobowymi złogami i są patognomoniczne dla zapalenia alkoholowego wątroby (zapalenie watroby zmiany zwyrodnieniowe hepatocytów, stłuszczenia, SA obecne cialka M. ale to nie patognomiczna zmiana bo wsytępują one również w np. guzie Wilmsa i pierwotnej marskości wątroby)

c.       Hepatitis typu E – HEV jest przekazywany drogą pokarmowa …w Polsce rzadki, infekcję cechuje wysoka śmiertelność zakażonych… zakażenie nie przechodzi w proces przewlekły-(prawda)

d.       Pierwotne stwardniające zapalenie przewodów żółciowych nie zwiększa ryzyka wystąpienia gruczolakoraka cholangiogennego ( z nabłonka przewodów żółciowych)(zwiększa ryzyko-PSC-pierwotne zap.przew. żół. Częściej u mężczyzn, u 70% razem z colitis ulcerosa)

e.       Pierwotne stwardniające zapalenie przewodów żółciowych zwiększa ryzyko wystąpienia raka wątrobowo komórkowego(rak wątrobowo komórkowy-czynniki ryzyka-marskosc watroby pierwotna,  WZWB i C, alkohol i aflatoksyny,-pleśń niszczy wątrobęJpierwotna marskość żółciowa wątroby)

f.         Peliosis hepatis to zapalenie wywołane przez motylicę wątrobową w Polsce bardzo rzadkie (głównie Daleki Wschód)(w P.H są zmiany prosowate, nie jest wywołane przez  motylice, przez nią choroba nazywa się fascjoloza i SA zwłóknienia które wyglądają jak fajki a nie jak gwiazdki które występują w P.H)

g.       Zespół Budda - Chariego polega na wrodzonym segmentalnym poszerzeniu większych wewnątrzwątrobowych przewodów żółciowych z towarzyszącym włóknieniem przestrzeni wrotnych(to zakrzepica żył wątrobowych, watroba jest przekrwiona i może wystąpic martwica zrazików centralnych)

h.       Guz Klatskina to rak z nabłonka dróg żółciowych obejmujący brodawkę Vatera(obejmuje wnękę wątroby!!=guz wnęki wątroby, inne guzy dróg żółciowych mogą objąc brodawke vatera ale jest charakterystyczna dla wnęki wątroby)

 

 

 

 

2.       Guz Krukenberga to:

a.       Przerzut z żołądka do jajnika (np. przerzut gruczolakoraka żołądka/rak sygnetowaty żołądka; ogólnie przerzuty z przewodu pokarmowego do jajnika-tam są zmiany pierwotne; złe rokowanie)

b.       Przerzut z żołądka do płuc

c.       Przerzut z jajnika do żołądka

d.       Przerzut z płuc do żołądka

e.       Rak należący do tzw. Triady Carney’a – współistnieje z chondroma płuc i pozanadnerczowym paraganglionoma

(Triada Carney’a to: chondroma płuc+pozamadnerczowy paraganglioma+GIST(mięsak podścieliskowy żołądka); triada występuje gł. u kobiet (80%) szczególnie młodych)

 

3.       Angina Ludwiga:

a.       Zapalenie migdałka gardłowego u dzieci

b.       Zapalenie migdałków w przebiegu promienicy

c.       Opryszczkowe (infekcja HSV1) zapalenie migdałków podniebiennych

d.       Rozległe zapalenie luźnej tkanki łącznej lub zapalenie ropowicze okolicy podszczękowej i podjęzykowej

e.       Zapalenie pleśniawkowe jamy ustnej występujące u osób z immunosupresją  (m. In. AIDS) , cukrzycą, neutropenią, ciężką niedokrwistością itp.

(gdy był brak antybiot. to wyst. często po ex trakcji zęba, urazach szczęki)

 

4.       Poniższe prawidłowo określają raka trzustki oprócz(zaznacz zdania fałszywe):

a.       Rak gruczołowy z nabłonka przewodów trzustkowych jest najczęstszy (80-90%)

b.       Większość raków przewodowych wykazuje punktową mutację genu K-ras w kodonie 12 krótkiego ramienia chromosomu 21 (85-95%)

c.       Około 60-70% przypadków raka lokalizuje się w trzonie i ogonie trzustki, co decyduje o późnym jego rozpoznaniu w stanie ogólnego rozsiewu (60-70% przypadków jest zlokalizowana w głowie /ryba psuje się od głowy ;)/reszta odp. jest prawdziwa – lokalizacja w trzonie opóźnia rozpoznanie bo rak rozwijający się z glowy szybciej nacieka przew. żółciowe à żółtaczka z kolei szybciej zwraca uwagę na problem)

d.       U 80% chorych z rakiem trzustki występuje cukrzyca i jest ona skutkiem raka (rak jest gruczołowy – po usunięciu gruczołów cukrzyca się cofa)

 

e.       Spośród czynników środowiskowych dym tytoniowy jest czynnikiem odgrywającym niezaprzeczalną rolę w powstawaniu raka trzustki (dym tytoniowy jako jesyny odgrywa niezaprzeczalną rolę, wyst. też związek z piciem alkoholu, ale już nie kawy)

 

5.       Z poniższych wskaż fałszywe:

a.       Nadziąślak olbrzymkokmórkowy  jest zmianą odczynową mikrosporo w bogato komórkowym zrębie widoczne są liczne naczynia krwionośne i komórki  wielojądrowe typu osteoklasta , obraz przypomina guza brunatnego  występującego przy nadczynności przytarczyc-prawda

b.       Szkliwiak – nowotwór miejscowo złośliwy wywodzący się z ameloblastów, najczęściej występuje w tylnej części żuchwy, obejmując szczękę „łatwiej” nacieka szerząc się na zatoki przynosowe, podstawę czaszki i mózg

c.       Rak niezróżnicowany nosogardła – wyróżnia się dwa typy architektoniczne – typ Regauda, gdzie komórki rakowe tworzą lite gniazda otoczone naciekiem limfocytarnym (wykazuje związek z EBV) i typ Schminckiego gdzie komórki rakowe są rozproszone pomiędzy limfocytami pod postacią drobnych grup lub leżą pojedynczo w nacieku limfocytarnym (bez związku z EBV)(raki niezróżnicowane  wszystkie mają związek z EBV)

d.       Rak gruczołowo – torbielowaty jest najczęstszym złośliwym nowotworem gruczołów ślinowych jamy ustnej, cechą charakterystyczną jest naciekanie perineurium, co powoduje, że jest najbardziej bolesnym z nowotworów ślinianek

 

6.       Wodniste biegunki ponad dwa tygodnie, brak charakterystycznego obrazu w endoskopii, obecność oznak reumatoidalnych, choroby autoimmunologiczne możemy podejrzewać:

a.       Ch. Hirschsprunga (Megacolon congenitum – choroba o rodzinnej skłonności (onkogen ret) wyst. w 80% u chłopców, dotyczy zaniku kom. nerwowych w splotach gł. na odcinku esicy – brak kom. =brak ruchów perystaltycznych, a więc powyżej – okrężnica – jest zastój kału (zaparcia) i rozdęcie jelita, a na odcinku agangliolizy (esica) i poniżej jest zwężenie światła)

b.       Ch. Crohna (Megacolon toxicum – j.w. występuje rozdęcie jelita(najczęściej końcowy odc. j. cienk. i początk. odc. j.grubego), ale w obj. wyst. przewlekłe biegunki, bóle brzucha, niedrożność jelit; obecne zmiany w Obr. endoskopowym)

c.       Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (często rozpatrywane razem z ww., ale dotyczy gł. j.grubego; )

d.       Ostre nieswoiste zapalenie jelita grubego

e.       Tzw. Mikroskopowe zapalenie jelita grubego (charakteryzuje się obecnością zmian mikroskopowych bez zmian makroskopowych (endoskopowych) i radiologicznych; objawy to wodnista biegunka, kurczowe bóle brzucha, wzdęcia, zmniejszenie masy ciała)


 

7.       Początkowe stadium raka żołądka
 

Częściej u mężczyzn, wywołane często przez H.pylori

Występuje metaplazja jelitowa

Wit C-obniża ryzyko zachorowalności, a sól podwyższa ryzyko

3typy

I-dokonany-przypomina normalną bł śl jel. Cienkiego z licznymi kom. Paneta

II-niedokonany-kom. Kubkowe  m/y kom. Żołądka, obecne NIESUlfonowane sialomucyny

III-niedokonany, ST. Przedrakowy SULFOMUCYNY

Metaplazja bierze się H.pylori, regeneracji nadżerek, wrzodów i w refluksie

=ze sfery REGENERACYJNEJ

Towarzyszy niedokwasota

Czynniki ryzyka: napromienianie, chemioterapia, wir.Ebsteina Barra,lymphoephithelioma

Podział makroskopowy;4 typy

1-guz bez owrzodzenia-GRZYB

2-owrzodziały rak z uniesionym brzegiem-ostre ograniczenie

3-owrzodzialy rozlany

4-rak rozlany linitis plastica

 

Błona śluzowa wokół raka zawsze jest pogrubiona!

4 typy na podstawie śluzu- podział Gosecki

I-ładniutkie gruczoły, mało śluzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.       Badanie immunohistochemiczne: CK7 (+), CDX-2 (-), CD…


CK AE 1/AE3(CK1)-ogólna cytokeratyna do różnicowania guzów pochodzenia nabłonkowego(98% raków)

CK5/6 cytokeratyna dla raka płaskonabłonkowego (problem z okr. Pochodzenia)

CK7 (+) jest to rak gruczołowy (płuco, sutek , żołądek, narząd rodny)

TTF-1 

              [+] raki gruczołowe pierwotne płuc

              [-] inne gruczoły (sutek, żołądek0

CD 56 raki lub guzy neuroendokrynne (marker)-rak drobnokomórkowy

CK 20 żołądek, jelito grube

CD X-2 dla Przewodu pokarmowego

CA 125 –jajnik

LCA (in. CD 45) różnicowanie ancieku z kom. Limfo podobnych, wykrycie nacieku chłoniaka

 

Chromogranina i synaptofizyna-potwierdza charakter neuroendokrynny (patrz. CD56)

 

 

 

 

Markery GIST:

CD117 [+] nadekspresja ciagła,

Wimentyno [+]

Desmina [-] – marker guzów mięsni przewodu pokarmowego

 

 

 

1

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed