Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

1)       Co to jest anasarca

uogólniony obrzęk skóry i tkanki podskórnej, puchlina

 

2)       Focus haemorrhagicus

 

Przy krwotokach wyróżnia się 2 pojęcia:

a)       krwiak (haematoma) – wylew krwi nieniszczący tkanek, ale uciskający je i rozsuwający komórki (działa mechanicznie), np. siniak.

b)       ognisko krwotoczne (focus haemorrhagicus) – wylew, który niszczy tkankę; występuje gł. w narządach ubogich w tkankę łączną, np. w mózgu, rdzeniu, trzustce. Środek ogniska stanowi sama płynna lub skrzepła krew, obrzeże – pas tkanki nadziany krwią, a obok pas żółty otoczony ziarniną (granulatio) – zwyrodnienie tłuszczowe. Ziarnina młoda zawiera włośniczki i fibroblasty, ziarnina stara – włókna kolagenowe, brak praktycznie naczyń. Tworzy się blizna (cicatrix) lub powstaje jama poudarowa (lacuna post apopletica s. apoplectica) wypełniona płynem – gł. w mózgu. Jest ona otoczona tkanką łączną. Może ona pęknąć przy wzroście ciśnienia krwi ® śmierć.

 

3)       Thrombus

In. zakrzep-postaje tylko w żywym organizmie, jest wewnątrz naczyń, nienaruszony śródbłonek ma funkcję antykoagulacyjną a uszkodzony-powoduje agregację

Obecna triada  Virchowa.

Zakrzep= skrzeplina powstaje za życia, wewnątrz naczynia(skrzep powstaje wewnątrz naczynia w zwłokach i u żyjących poza naczyniem)

Zakrzep może ulegać kanalizacji i reorganizacji

Zakrzep jest suchy i kruchy

 

4)       Triada Virhoffa – napisać samemu

to:

-uszkodzenie komórek śródbłonkowych

-zaburzenia hemodynamiczne

-nadmierna krzepliwość

 

5)       Metaplazja

To forma adaptacji gdzie jeden typ komórek jest zastąpiony innym typem komórek, jest to proces odwracalny, prowadzi do dysplazji kótra również jest jeszcze odwracalna która z kolei prowadzi już do raka

Dysplazja charakteryzuje się nieregularnością jądraicytoplazmy oraz zaburzeniem ukąłdu komórek

Do metaplazji płaskonabłonkowej nabłonka gruczołowego uspasabia brak Wit A

 

 

 

 

6)       zator płucny typu „jeździec”

Jest jednym z przykładów zatorowości płucnej. Mieści się w rozwidleniu pnia tętnicy płucnej.

Masywny zator rozwidlenia pnia tętnicy płucnej, tzw. "zator jeździec", poprzez krytyczny nagły wzrost ciśnienia płucnego, jest przyczyną nagłego zatrzymania krążenia i oddychania lub ostrej prawokomorowej niewydolności serca, tj. ostrego serca płucnego, powikłanego zespołem małego rzutu i częstó nieodwracalnym wstrząsem. Przy współistnieniu choroby niedokrwiennej, spadek rzutu minutowego i ciśnienia tętniczego w wyniku przeciążenia i niewydolności prawokomorowej serca powoduje zmniejszenie przypływu wieńcowego, co pogłębia dysfunkcję lewej komory serca i może prowadzić do jej niewydolności z obrzękiem płuc włącznie.

7)       Atrophiafusca

W komórkach wątroby czy mięśnia sercowego katabolizm doprowadza do niepełnego spalenia tłuszczów (fosfolipidów błon), co jest przyczyną akumulacji brunatnego barwnika w komórkach (lipofuscyny). Powoduje to brunatnawe zabarwienie narządu i jest usprawiedliwieniem nazwy – zanik brunatny (atrophia fusca).

8)       Pozytywne zejście zawału

Obumarłe komórki mogą być zastąpione tk. Włóknista-blizna-cicatrix XD, blizna glejowa się tworzyz martwicy rozpływanej mózgu

Małe zawały np. jelita mogą być naprawione przez rwegenracje

 

9)       Wstrząs kardiogenny (rozległy zawał serca, utrata 1400 ml krwi, serce płucne)

Wstrząs kardiogenny powstaje w wyniku niewydolności pompy jaką jest serce. Najczęściej dzieje się to wskutek zawału niszczącego znaczną część czynnego mięśnia sercowego. Utrata zdolności kurczliwych dramatycznie obniża zdolność serca do przepompowywania krwi. Podobne skutki może mieć zapalenie mięśnia sercowego czy choroba zastawkowa serca, taka jak w zapaleniu wsierdzia. Do wstrząsu kardiogennego może też doprowadzić nagłe zatrzymanie akcji serca z powodu bloku przewodnictwa sercowego lub arytmia, wreszcie masywna zatorowość płucna (ostre serce płucne).

10)   Zanik narządu bez jego zmniejszenia występuje: (wodonercze, zanik kory nadnerczy poprzez brak ACTH, rozedma płuc…)

 

Ogólnie jeśli coś zanika to jest małe-np. macica, zanik kom.nerwowych

Ale nie zawsze zanik musi łączyc się ze zmniejszeniem narzadu:

Np. osteoporyczna kośc zachowuje swoje wymiary

Rozedma płuc

Wodonercze

 

 

 

11)   Zawał krwotoczny w płucach.

Zawał płuca (infarctus pulmonis) występuje rzadko, jedną z przyczyn jest zator tętnicy płucnej. Zwykle istnieją dodatkowe okoliczności obciążające.

Niewydolność lewego serca +/- zator w rozgałęzieniu t. płucnej => zawał krwotoczny

Wrodzone nieprawidłowości w bud. rozgałęzień tt. Oskrzelowych +/- zator w rozgałęzieniach t. płucnej => zawał krwotoczny

SEKWENCJA ZMIAN:

I.                     Zaburzenie f-cji płucnych w wyniku utraty tkanki płucnej

II.                    Zaczopowanie naczyń płucnych prowadzące do powstania serca płucnego

III.                  Zapalenie opłucnej i wysięk opłucnowy

IV.                 Gojenie się z tworzeniem włóknistych blizn

V.                   Zatory septyczne w następstwie pierwotnego zatoru septycznego lub wtórnego zakażenia prowadzącego do tworzenia się ropnia.

 

12)   Induratio cyanosis pulmonis.

STWARDNIENIE BRUNATNE PŁUC (induratio cyanotica pulmonum)

efekt przewlekłego nadciśnienia żylnego w krążeniu płucnym (biernego przekrwienia płuc) - wzrost ciśnienia na tyle duży, by spowodować stały obrzęk śródmiąższowy i na tyle niski, by, poza okresami zaostrzeń, nie dochodziło do obrzęku pęcherzykowego.

częste przyczyny :

- lewokomorowa niewydolność krążenia

- wada zastawki mitralnej (stenoza)

rzadkie przyczyny :

- choroby żył płucnych (pulmonary veno-occlusive disease)

- śluzak lewego przedsionka

makroskopowo

płuca spoiste, jednolicie rdzawo-brunatne na przekroju. widoczne włóknienie przestrzeni okołooskrzelowych i okołonaczyniowych. rzadkim ale charakterystycznym zjawiskiem jest metaplazja kostna - twarde, o śr 1-2 mm grudki wyczuwalne w miąższu płuca.

mikroskopowo :

zgrubiałe przegrody międzypęcherzykowe wypełnione są często przez komórki sześcienne (pneumocyty II typu). naczynia limfatyczne są poszerzone. pęcherzyki zawierają makrofagi fagocytujące erytrocyty, hemosyderynofagi (tzw. komórki wad sercowych - w dużych ilościach występują w stenozie mitralnej) i niesfagocytowane erytrocyty. mikrokrwotoki do przydanki tętnic powodują nagromadzenie się soli wapnia i żelaza z reakcją olbrzymiokomórkową "około ciała obcego". tętnice płucne upodobniają się do mięśniowych tętnic krążenia dużego poprzez rozwój pęczków mięśniówki gładkiej w medii. dochodzi w nich także do zwłóknienia intimy. nie obserwuje się natomiast zmian typowych dla nadciśnienia płucnego w przebiegu lewo-prawego przecieku krwi (czynne przekrwienie płuc).

13)   Przerost lewej komory jest spowodowany przez: (zwężenie zastawki aorty, nadciśnienie tętnicze)

 

Przyczyny te które wymagaja od serca większej pracy tj-zwiększenie zapotrzebowania na tlen

Nadciśnienie, aktywności fizyczna, zwężenie zastawek, przecieki krwi

 

14)   Zator skrzeplinowy może pochodzić z: (tętnicy, żyły, z tkanki tłuszczowej, z guza nowotworowego)

Zatory skrzeplinowe (prawie 99% zatorów) – są to fragmenty zakrzepów wędrujące z krwią tętniczą/żylną. Zakażone zakrzepy są źródłem zatorów septycznych.

15)   Pylica (wynik nagromadzenia egzogennych substancji)

 

Wynik wdychania pyłów, pylica płuc prowadzi do serca płucnego i niewydolności krążenia,  przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc

 

16)   Co to włóknik? (fibryna, spolimeryzowany fibrynogen)

Fibryna (włóknik) – białko proste, białko fibrylarne (o długich, nitkowatych cząsteczkach tworzących włókna), wytrącające się z osocza krwi podczas procesu krzepnięcia krwi. Tworzy rusztowanie skrzepu krwi. Powstaje z fibrynogenu w wyniku działania trombiny.

Włóknik powstaje z polimeryzacji fibrynogenu, który jest jednym z największych białek osocza.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed