Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
1. Definicja SIP
2. Dane o terenie,
3. System Odniesień przestrzennych
4. Dane,
5. Informacja,
6. Dane przestrzenne,
7. System informacyjny
8. System wspomagania decyzji
9. System wspomagania decyzji przestrzennych
10. Dane rastrowe
11. Dane opisowe,
12. Dane wektorowe
13. Digitalizacja,
14. Analiza przestrzenna
15. Jakość danych
16. SDI,
17. GSDI,
18. NSDI,
19. Model DLM
20. Model DCM
21. Jakie informacje mogą być danymi wejściowymi dla GIS
22. Źródła danych nieprzestrzennych
23. Wprowadzenie informacji do GIS (sposoby)
24. Topologia - definicja
25. Relacje przestrzenne (topologiczne) między obiektami. Przykłady
26. Czemu służy standaryzacja danych?
27. Jakie są podstawowe funkcje realizowane przez system systemy SIP podaj przykłady?
28. Etapy tworzenia projektu GIS (podaj cztery główne)
29. Co to znaczy model danych.
30. Wymień modele danych.
31. Modele danych (baz danych)
32. Modele danych (dane przestrzenne)
33. Wymienić atrybuty jakie posiada obiekt w projekcie GIS.
34. Opisać relacyjną bazę danych.
35. Wymień elementy relacyjnej bazy danych.
36. Dane referencyjne
37. Standardy w budowie systemów informacji geograficznej – czego dotyczą.
38. ISPIRE - cel
39. INSPIRE (co to jest)
40. Mapy a GIS (skala, układ odniesienia, odwzorowania)
41. Jakość danych
42. Metadane – definicja
43. Metadane - rodzaje
44. Metadane - cel tworzenia
45. Metadane – dla kogo tworzy się metadane
46. Metadane fakultatywne (wymienić)
47. metadane obligatoryjne (wymienić)
48. wms (co to jest, w jakim celu jest używane)
49. wfs (co to jest, w jakim celu jest używane)
50. kml (co to jest, w jakim celu jest używane)
51. Wymień kartograficzne metody reprezentacji
52. Wymień ilościowe metody przedstawień kartograficznych
53. Wymień typy sygnatur punktowych
54. Wymień jakościowe metody przedstawień kartograficznych
55. Kartograficzne metody reprezentacji- opisz cel jakiemu służą
56. Funkcje mapy (wymień dwie)
57. Zasada projektowania map (wymień 4)
1. Definicja SIP – system pozyskiwania, gromadzenia, weryfikowania, integrowania, analizowania, transferownia, udostępniania danych przestrzennych, w szerokim rozumieniu obejmuje on metody, środki techniczne, w tym sprzęt i oprogramowanie, bazę danych przestrzennych, organizację, zasoby finansowe oraz ludzi zainteresowanych jego funkcjonowaniem. (BYŁO)
2. Dane o terenie – Land Data – gane geoprzestrzenne o wysokim stopniu szczegółowości i dokładności, np. dane katastralne
3. System Odniesień przestrzennych - System służący określeniu położenia obiektów i zjawisk w świecie rzeczywistym, obejmujący przyjęte dla danego obszaru i logicznie ze sobą powiązane układy odniesienia, modele geoidy, układy współrzędnych i odwzorowania kartograficzne.
4. Dane – reprezentacj informacji, właściwa do komunikowania się, intepretacji lub przetwarzania. Dane występują w postaci znaków, w tym cyfrowych i literowych, symboli, obrazów i innych form rejestracji zrozumiałych dla człowieka lub nadjących sie do przetwarzania komputerowego oraz transmisji. W komputerze dane występują z reguły w postaci binarnej.
5. Informacja – wiedza uzyskiwana w drodze interpretacji danych, która w ustalonym kontekście ma określone znaczenie i dotyczy obiektów, takich jak fakty, zdarzenia, przedmioty, zjawiska, procesy, idee.
6. Dane przestrzenne - Dane określające obiekty i zjawiska znajdujące się w przyjętym układzie współrzednych. Obejmują one właciwości geometryczne (położenie względem układu współrzędnych, kształt, wielkość) oraz związki topologiczne zachodzące pomiędzy obiektami lub zjawiskami.
7. System informacyjny - integruje działanie danego obiektu, obejmuje swoim zasięgiem całą jego działalność. Składa się z dwóch podsystemów: wytwarzania i zarządzania. Podstawowymi komponentami są: zbiór nadawców informacji, zbiór stosowanych metod i środków, zbiór informacji, zbiór odbiorców. Podstawowym celem systemu jest: zbieranie, gromadzenie przetwarzanie, przechowywanie i przekazywanie decydentom informacji, służących do podejmowania przez nich racjonalnych decyzji i pomocy w sprawnym zarządzaniu.
8. System wspomagania decyzji - Systemy wspomagania decyzji – SWD (DSS - Decision Support Systems) powstały jako rozwinięcie systemów wspomagania kierownictwa i są niejako ich nadbudową, uzupełnieniem. SWD służy przede wszystkim do rozwiązywania problemów nieustrukturalizowanych lub słabo ustrukturalizowanych, wspiera proces rozumowania nie eliminując go, podnosi skuteczność decyzji, a nie sprawność i szybkość jej podejmowania.
9. System wspomagania decyzji przestrzennych – Systemy wspomagania decyzji pojawiły się na początku lat siedemdziesiątych. W odróżnieniu od systemów przetwarzania danych (głównie systemów transakcyjnych) SWD są przeznaczone do: a)rozwiązywania problemów niezestrukturalizowanych lub częściowo zestrukturalizowanych; b) wspierania, a nie całkowitego zastępowania rozumowania decydenta; c) podnoszenia skuteczności, a nie sprawności procesów decyzyjnych
10. Dane rastrowe – Raster Data - dane przestrzenne odniesione do rastra
11. Dane opisowe – descriptive data – dane dotyczące obiektów przestrzennych oraz dane pośrednio związane z tymi obiektami, które w systemie informacji przestrzennej nie są traktowane jako dane przestrzenne np. Dane o podmiotach (osobach fizycznych i prawnych) w systemie katastralnym.
12. Dane wektorowe – Vector data – dane przestrzenne w postaci współrzędnych służących do opisu właściowści geometrycznych obiektów przestrzennych.
13. Digitalizacja - oznacza wprowadzenie do pamięci materiałów w postaci danych cyfrowych metodą skanowania. Bardzo istotnym procesem wykonywanym po skanowaniu jest obróbka cyfrowa, polegająca m.in. na kompresji danych graficznych oraz automatycznym rozpoznawaniu znaków, słów i całego tekstu metodami OCR. Cele digitalizacji: archiwizacja, ochrona oryginału, przeglądanie i udostępnianie, ewidencja zasobu.
14. Analiza przestrzenna - Proces badania danych przestrzennych z użyciem technik i metod dostępnych w oprogramowaniu do Systemów Informacji Geograficznej zmierzający do uzyskania na ich podstawie nowych informacji przestrzennych. (BYŁO)
15. Jakość danych – informacje o charakterze danych, aktualności, dokładności, pochodzeniu, dysponencie danych.
16. SDI – infrastruktura danych przestrzennych. Zespół odpowiednich środków technicznych i technologii, środków politycznych i ekonomicznych oraz przedsięwzięć instytucjonalnych, które ułatwiają dostęp do danych przestrzennych oraz korzystanie z nich. Infrastruktura geoinformacyjna służy zatem do wyszukiwania, oceny, transferu i stosowania danych przez ich użytkowników i producentów na wszystkich poziomach administracji publicznej, sektora gospodarczego, sektora społecznego i środowiska akademickiego, a także przez obywateli w ogólności.
17. GSDI – globalna infrastruktura danych przestrzennych
18. NSDI – National Spatial Data Infrastructure, państwowa infrastruktura danych przestrzennych
19. Model DLM – Model „krajobrazowy" DLM, tworzy się na podstawie obrazu rzeczywistości. W modelu tym po szczególne obiekty zachowują ścisłą georeferencję (odniesienie przestrzenne), ich położenie, kształt i nie są modyfikowane podczas redakcji kartograficznej. Pozwala to na pełne, precyzyjne zachowanie topologicznych własności obiektów oraz tworzenie struktur danych, takich jak „drzewa” czy „sieci". (BYŁO)
20. Model DCM – Numeryczny model kartograficzny powstaje przez redakcje danych DLM (nadanie symboliki kartograficznej, wygładzanie linii,przesuniecie obiektów, generowanie i obróbka rysunku warstwicowego, generowanie i rozmieszczenie napisów itp.), która poprawia czytelność mapy. Model DCM przekazuje informacje o obiektach za pomocą ustalonych konwencji graficznych-systemu znaków kartograficznych.
21. Jakie informacje mogą być danymi wejściowymi dla GIS - Źródłem danych wejściowych dla GIS mogą być wszystkie informacje, zebrane w dowolnej formie: pomiarów bezpośrednich, digitalizacji, skanowania i wektoryzacj (np. mapy, zdjęcia lotnicze, obrazy satelitarne, dokumenty z badań geodezyjnych, jak również wszelkiego rodzaju informacje zapisane w postaci cyfrowej).
22. Źródła danych nieprzestrzennych - Atrybuty nieprzestrzenne w bazie danych geograficznych, to zbiór nazw i liczb, cech jakościowych lub ilościowych obiektów. Źródłem tych danych mogą być raporty i rocznik statystyczny, książka adresowa, słowniki nazw geograficznych itp. Akwizycja i rejestracja tych danych jest także procesem czasochłonnym; przyczyną tego jest ich duża ilość. W GIS często importuje się dane nieprzestrzenne z innych systemów.
23. Wprowadzenie informacji do GIS (sposoby) - 23)Wprowadzenie informacji do GIS (sposoby)—danymi wejściowymi dla GIS mogą być wszystkie typy informacji zebrane w dowolnej formie.
• Pomiary bezpośrednie
• Digitalizacja
• Skanowanie i wektoryzacja- dawniej do procesu wprowadzania danych przestrzennych używano digitizerów. Obecnie najczęściej stosowana jest forma wprowadzania danych za pomocą skanerów.
• Rastrowy model danych
24. topologia – określa w matematyczny sposób właściwości obiektów, które pozostają niezmieniane po różnego rodzaju deformujących je transformacjach. Definiuje, więc geometrię obiektów i relacje przestrzenne między obiektami i tworzącymi je elementami: punktami, liniami, poligonami. Topologia opisuje porządek przestrzenny, relacje przestrzenne. Właściwości topologiczne nie zależą od odległości (zawieranie się, przecinanie, coś wewnątrz i na zewnątrz).
25. Relacje przestrzenne (topologiczne) między obiektami. Rodzaje topologii: Topologia punktowa(Między punktami nie ma powiązań) Topologia liniowa (Na przecięciu linii powstają węzły), Topologia poligonalna (Granice mają dociągnięte węzły, każdy punkt leży w obrębie jednego poligonu, granice nie zachodzą na siebie)
26. Czemu służy standaryzacja danych?-standaryzacja(uogólnienie) wybranie danych które SA nam potrzebne do realizacji projektu i odrzucenie danych niepotrzebnych. Standaryzacja często związana jest ze skalą w jakiej wykonujemy projekt.
27. Jakie są podstawowe funkcje realizowane przez system systemy SIP podaj przykłady?- Podstawą funkcjonowania systemu informacji przestrzennej jest zgromadzenie odpowiednich danych o obiektach świata rzeczywistego będących przedmiotem zainteresowania. Dane te opisujące cechy poszczególnych obiektów nazywane są atrybutami (przestrzenne, opisowe).
28. Etapy tworzenia projektu GIS (podaj cztery główne)
I)wprowadzanie danych,
II)zarządzanie danymi,
III)przetwarzanie danych,
IV)udostępnianie danych
Z wykładów:
1)wybór fragmentu rzeczyswistości
2)wybór i zdefiniowanie obiektów
3)utworzenie modelu logicznego
4)Wybór modelu danych
5)Wprowadzenie danych przestrzennych
6)Wprowadzenie danych nieprzestrzennych
7)powiązanie danych nieprzestrzennych i przestrzennych
8)budowa topologii
9)edycja danych
10)obróbka danych
11)stworzenie modelu rzeczywistości
29. Co to znaczy model danych – zbiór ogólnych zasad opisujących strukturę danych. Wynikiem modelowania danych przestrzennych jest mapa. Służy poprawnemu przekazaniu danych o przestrzeni. Modelowanie- tworzenie modelu rzeczywistości. Jego zadaniem nie jest bezpośrednie przekazywanie informacji, ale uporządkowanie ich zapisu i umożliwienie analiz w pewnym otoczeniu narzędziowym i metodycznym.
RZECZYWISTOŚĆ->modelowanie->Model->wizualizacja->mapa.
30. Wymień modele danych - model bazy danych; model danych przestrzennych.
31. Modele danych (baz danych) - proste; hierarchiczne; sieciowe; relacyjne(język SQL); obiektowe
32. Modele danych (dane przestrzenne) -rastrowy; wektorowy(prosty lub topologiczny)
33. Wymienić atrybuty jakie posiada obiekt w projekcie GIS - atrybuty przestrzenne(określające położenie, wielkość i geometryczny kształt obiektów oraz ich przestrzenne (topologiczne) relacje), i nie przestrzenne (określające nie przestrzenne właściwości i relacje obiektów)
34. opisać relacyjną bazę danych
Relacyjną bazą danych nazywamy bazę danych w postaci tabel połączonych relacjami.
Wyróżniamy relacyjne bazy danych:
-Powszechne
- Wystarczające odzwierciedlenie rzeczywistości
- Tabele
- Powiązania (relacje) pomiędzy tabelami
(Osoba ma adres; Adres jest przypisany do osoby)
Są oparte na następujących zasadach :
1.Wszystkie wartości danych oparte są na prostych typach danych
2.Wszystkie dane w bazie relacyjnej przedstawiane są w formie dwuwymiarowych (w matematycznym żargonie noszących nazwę ""). Każda tabela zawiera zero lub więcej wierszy (w tymże żargonie – "") i jedną lub więcej kolumn ("atrybutów"). Na każdy wiersz składają się jednakowo ułożone kolumny wypełnione wartościami, które z kolei w każdym wierszu mogą być inne.
3.Po wprowadzeniu danych do bazy, możliwe jest porównywanie wartości z różnych kolumn, zazwyczaj również z różnych tab...