Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

 

   1.Cele badań marketingowych.

Istota marketingu sprowadza się do:

a)podporządkowania wszystkich działań w sferze produkcji i obrotu towarowego życzeniom finalnego nabywcy.

b)Pobudzania i rozwijania jego potrzeb.

W ujęciu marketingowym działalność produkcyjna staje się pochodną impulsów rynkowych. Zamiast koncentrować się na tym, co firma ma produkować główny wysiłek skupia się na tym, co ludzie będą kupować i dlaczego. Tradycyjne podejście do rynku polegało na tym, żeby skłonić klienta do kupowania w wyznaczonym miejscu i czasie jego , czym firma dysponowała.

W polu zainteresowania marketingu znalazły się następujące sprawy: badania marketingowe, kształtowanie koncepcji marketingu mix i wypracowanie strategii działań na rynku międzynarodowym.

Rola badań marketingowych.

Działania po zdobywaniu informacji marketingowej w USA początkowo w latach 50-tych nazywano służbami informacyjnymi, w latach 60-tych analizami ekonomicznymi, w latach 70-tych badaniami i analizami rynku od lat 80-tych badaniami marketingowymi.

Głównym zadaniem specjalistów od badań marketingowych jest dostarczenie informacji decydentom i innym ich użytkownikom pracującym w przedsiębiorstwie i różnych instytucjach.

Badania marketingowe to systematyczne zaplanowane gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie informacji o rynku, konsumpcji, potrzebach ludzi i motywach ich postępowania, konkurencji oraz o efektach podjętych lub planowanych działań marketingowych.

Celem badań marketingowych jest dostarczenie informacji które zastępują intuicję i uzupełniają dotychczasowe doświadczenia oraz ograniczają ryzyko przy podejmowaniu decyzji.

Badania marketingowe muszą być kompleksowe, systematyczne oraz oparte właściwą metodą ich prowadzenia i wiarygodnymi źródłami informacji.

Często, aby zapewnić te warunki przedsiębiorstwo musi korzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które takie badania prowadzą.

2. Cechy podstawowe badań marketingowych.

a)Czas,

b)Wyniki badań powinny być przedstawione w takim czasie, aby umożliwić podjęci decyzji w sprawie której one dotyczą,

c)Dostępność informacji o przedmiocie badań. Jeżeli dotarcie do rzetelnych źródeł informacji jest niemożliwe wówczas prowadzenie badań nie ma sensu,

d)Relacja korzyści płynących z badań do kosztów, które należy ponieść przy ich prowadzeniu.     

Etapy badań marketingowych.

a) Dokładne sformułowaniu celu badań tj. problemu który ma być rozwiązany uzyskaniu informacji pochodzących z badań marketingowych,

b) Wybór sposobu prowadzenia badań. Sposób prowadzenia badań zależy od tego jakie informacje są niezbędne do osiągnięcia założonego celu badań w jaki sposób informacje te można zdobyć,

c) Zbieranie i opracowywanie informacji,

d) Analiza uzyskanych informacji oraz interpretacja wyniku.

3. Klasyfikacja badań marketingowych.

Podstawową jest klasyfikacja badań marketingowych na podstawie ich zakresu. Według tego kryterium wyróżnia się następujące rodzaje badań:

-badania podaży,

-badania popytu,

-badania cen,

-badanie produktu,

-badania dystrybucji,

-badania dotyczące komunikacji z rynkiem,

-badania konkurencji,

-badania konsumentów,

-badania pozostałych elementów otoczenie– obejmują wszystkie te elementy otoczenia przedsiębiorstwa, które nie zostały uwzględnione we wcześniejszych rodzajach badań np. zasady działania przedsiębiorstw ustalone przez organy władzy i administracji państwowej, zmiany w kulturze społeczeństwa,

-badania wewnętrznych warunków funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Inną klasyfikacją jest częstotliwość prowadzenia badań, wyróżnia się wówczas:

-badanie ciągłe– dotyczą one tych pytań, na które istnieje stała potrzeba uzyskiwania odpowiedzi,

-badania okresowe– są prowadzone co pewien czas, jednak zagadnienia, których one dotyczą są powtarzalne,

-badania sporadyczne(jednorazowe)-są prowadzone wtedy, kiedy zapotrzebowanie na określony rodzaj informacji pojawia się bardzo rzadko często jeden raz w okresie działania przedsiębiorstwa na rynku.

Kolejna klasyfikacja w zależności od odpowiedzi na zadane pytania:

-badania impulsowe- celem tych badań jest wyciągnięcie wniosku na podstawie danych liczbowych uzyskanych w badaniach,

-badania jakościowe- dotyczą motywów i przyczyn postępowania uczestników rynku- udzielają one odpowiedzi na pytanie zaczynające się od słowa „dlaczego”. Z reguły badania jakościowe poprzedzają badania ilościowe.

Inna klasyfikacja ze względu na źródło pochodzenia informacji wykorzystywanych w badaniach. Na podstawie tego kryterium wyróżnia się:

-badania marketingowe oparte na źródłach pierwotnych. Są to badania, które opierają się na informacjach zbieranych specjalnie na potrzebę badania,

-badania marketingowe oparte na źródłach pierwotnych. Są to badania które wykorzystują dane zgromadzone wcześniej w innym celu- ich wykorzystanie w badaniu marketingowym jest wykorzystaniem wtórnym.

4. Badania rynku a badania marketingowe.

a)badania rynku to badania popytu, podaży oraz cen,

b)badania marketingowe obejmują badania produktu, dystrybucji, konkurencji, konsumentów oraz różne elementy otoczenia i wewnętrzne warunki działania przedsiębiorstwa.

5. Marketingowe systemy informacji.

Główną funkcją badań marketingowych jest zbieranie, analiza i prezentacja danych z różnych źródeł, a podstawą istnienia marketingowych systemów informacyjnych(Msi) jest zamiana danych na informację dla ich użytkowników.

Dane są symbolami przenoszonymi za pomocą sygnałów, czyli nośników danych np. $, SOS, mogą to też być przekazy ustne, pisemne, drukowane, zapisy na taśmach magnetofonowych, za pomocą impulsów elektrycznych.

Informacje są zawarte w danych. Dane(wiadomości)przemieniają się w informację w chwili ich odbioru i interpretacji przez człowieka. Informacja jest stanem niematerialnym i jest związana ściśle ze świadomością człowieka. Jest jej elementem lub świadomością. Poza świadomością informacja nie występuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zasady działania efektywnego MSi(cechy).

a)System nie powinien dostarczać zbędnej informacji i w nadmiarze, co może wynikać ze źle zaprojektowanej sieci przepływu danych oraz braku ścisłej współpracy z decydentami. Dane powinny być dokładnie oceniane i agregowane zgodnie z potrzebami informacyjnymi.

b)Zarówno użytkownicy jak i dostawcy informacji muszą być świadomi podejmowania decyzji i znać potrzeby informacyjne na każdym etapie procesu podejmowania decyzji. Obie strony muszą się rozumieć i widzieć wspólne interesy.

c)Nie wystarczy w ramach MSi dostarczać tylko informacji. Jej użytkownicy oczekują często pomocy w podejmowaniu decyzji i kontrolę jej rezultatu. Dzięki temu zdobywają doświadczenie i uczą się podejmować decyzje obarczone ryzykiem.

d)Użytkownicy informacji powinni akceptować i rozumieć MSi, a nawet uważać go za swój system. Przekonanie to ułatwia współpracę i przyczynia się do zmniejszenia obaw związanych z ryzykiem podejmowania decyzji.

e)MSi jest zawsze elementem przedsiębiorstwa, podczas gdy badania marketingowe mogą być prowadzone na zlecenie przez profesjonalne firmy. Budowa efektywnego MSi musi mieć całkowite poparcie naczelnego kierownictwa firmy. 

6. Wykonawcy badań marketingowych.

1.Firmy marketingowe o szerokim profilu badań. Firmy te zbierają regularnie dane handlowe związane z konsumentami(Ankieter- badania rynkowe i społeczne).

2.Firmy marketingowe  działające na zlecenie. Firmy te są wynajmowane, aby przeprowadzić określone projekty badawcze. Raport jest własnością klienta („BBM”).

3.Wyspecjalizowane firmy badań marketingowych, które dostarczają wyspecjalizowanych informacji dla innych firm marketingowych lub działu marketingu przedsiębiorstwa („Almares”).

6a. Proces badania marketingowego.

Określenie problemu badawczego.

Program badań marketingowych określa optymalny zakres badań i trafność wyniku. Trafne zdefiniowanie problemu badawczego wymaga nienagannej współpracy między decydentem (zleceniodawcą) a badaczem. Dzięki temu decydent rozumie co badacz może, a czego nie może dać- badacz natomiast lepiej zna istotę problemu, z którymi ma do czynienia decydent.

Badacz definiuje problem decyzyjny źle opisany zostanie przełożony na problem badawczy to wyniki badania będą nieprawdziwe i nie przyczynią się do rozwiązania rzeczywistego problemu decyzyjnego. Stąd dokładne określenie problemu badawczego należy do najważniejszych wstępnych czynności każdego badacza.

Hipotezy badawcze.

Hipotezy badawcze są pewnymi przypuszczeniami, wstępnymi założeniami, które z określonym prawdopodobieństwem wyjaśniają analizowany problem- ale hipotezy wymagają sprawdzenia, chociaż ich sformułowanie jest konieczne do wytypowania adekwatnych metod sprawdzenia.

Przy formułowaniu hipotez dokonuje się uproszczenia badanej sytuacji. Aby móc wyodrębnić najistotniejsze związki i zależności, jakie w jej obrębie występują.

Przewidując rozwój obserwowanego zjawiska i najważniejsze związki między jego elementami stwarzamy przesłanki wyboru źródeł informacji i określenie sposobu ich gromadzenia.

Przetwarzanie danych.

Jeżeli dokonujemy przetwarzania danych za pomocą prostych produktów (np. kalkulator) należy pamiętać o skrupulatności i sprawdzeniu rzetelności wyników. Jeżeli stosujemy elektroniczną technikę obliczeniową szczególna uwaga należy się poprawności programów komputerowych i doświadczeniu w obsłudze komputera.

Kiedy zlecamy przetwarzanie danych wyspecjalizowanej placówce trzeba pamiętać o wzajemnym poinformowaniu się o założeniach badania z jednej strony i o możliwościach programu komputerowego z drugiej.

Analiza danych.

Na czwartym etapie możemy dokonać analizy (jakościowej lub ilościowej albo jednej i drugiej) danych.

W tym celu stosujemy odpowiednie metody, które pozwalają nam na poznanie struktury naszego problemu i jego dynamikę, czyli kształtowanie się w czasie, a także siłę wpływu różnych czynników i warunków. Dlatego nasze dane i informacje wymagają interpretacji.

Aby interpretacja danych była poprawna korzystamy z dodatkowych metod- stosujemy analogię, syntezę i dalszą analizę, a także dedukcję i indukcję.

Prezentacja wyników badań marketingowych.

Prezentacja wyników badań marketingowych to najczęstsza forma negocjacji działu marketingowego z poszczególnymi działami przedsiębiorstwa albo materiał do negocjacji z konkurentami. Dlatego formy prezentacji wyników badań marketingowych są różne przybierają jednak postać graficzną albo tabelaryczną tylko wspomaganą opisem słownym.

Formy prezentacji mogą się przyczynić do wyeksponowania użyteczności wyników badań, do zjednania przychylności decydentów dla prezentowanych wniosków, uzasadnienia kosztów poniesionych na badania i wdrażania wyników badań.

Proces badania marketingowego

Określenie celu badań          Sformułowanie hipotez badawczych        Gromadzenie i przetwarzanie danych       Analiza danych     Prezentacja wyników

Wnioski

1.Użyteczność badań marketingowych jest określona stopniem wykorzystania ich wyników w podejmowaniu konkretnych decyzji. Wartość badań rozpatrywana z tego punktu widzenia polega na dostarczeniu dodatkowych informacji wyjaśniający dany problem, a przez to przyczyniający się do redukcji ryzyka związanego z podejmowaną decyzją.

2.Niemniej ważne są postawy decydentów. Decydenci powinni być otwarci na rezultaty badań. Jeśli nie będą oni w stanie zaakceptować otrzymanych wyników to badania zostaną zmarnowane. To samo się dzieje, jeśli badania są prowadzone dla innych celów niż pomoc w podjęciu decyzji. Prowadzenie badań w sytuacji, gdy decyzja została już wcześniej praktycznie przesądzona oznacza pseudobadania, których rezultaty są bezużyteczne. Badania są też bezużyteczne, kiedy z góry wiadomo że ewentualne zalecenia wynikające z badań nie będą mogły być zrealizowane (ze względu na brak środków finansowych, rzeczowych, czy ludzkich).

3.Korzyści jakie można uzyskać dzięki badaniom nie zawsze są związane jedynie z redukcją ryzyka. Jeśli redukcja ryzyka nie upływa na podejmowaniu decyzji to pieniężne korzyści są równe zeru. Ten aspekt powinien być zawsze brany pod uwagę przy kwantyfikacji korzyści, które można uzyskać. Dzięki badaniom kwantyfikacja ta w zasadzie nie poddaje się regułom obiektywizmu, znaczna rolę odgrywa w niej subiektywna ocena decydenta.

Badania eksploracyjne to badania, które stanowią pomoc w identyfikacji problemu, hierarchizacji zjawisk, formułowaniu hipotez badawczych, nakreślaniu kierunku dalszych badań. Podstawowym celem badań eksploracyjnych jest wstępne określenie istoty sytuacji badanej oraz zidentyfikowanie zakresu informacji, które należy zgromadzić w toku dodatkowych badań. Badania te stają się najbardziej użyteczne w sytuacji, w której niezbędne jest lepsze zrozumienie istoty określonego zjawiska lub procesu.

Badania eksplanacyjne to badania, które mają ściśle wytyczony cel oraz w miarę dokładnie określony zakres niezbędnych do zebrania informacji w celu zaproponowania konkretnych rozwiązań badanego problemu.

Podstawowym celem tych badań jest zasugerowanie decydentom możliwości wyboru najlepszego wariantu rozwiązania problemu w istniejących warunkach. Badania te są szczególnie użyteczne wtedy, kiedy istnieją wielowariantowe rozwiązania konkretnych problemów, a dla podjęcia decyzji są niezbędne określone informacje oceniające każdy z wariantów.

W rzeczywistości rozróżnienia obu typów badań nie jest jednoznaczne. Wiele prowadzonych badań marketingowych obejmuje zarówno elementy badań eksploracyjnych jak i eksplanacyjnych.

Ogólnie rzecz biorąc badania eksplanacyjne są bardziej sformalizowane i zakładają mniejszą elastyczność w postępowaniu.

7. Ewolucja definicji marketingu MIX.  

Pojęcie marketing MIX wprowadził w 1964 r. Amerykanin Neil Borden. Ustalił on 12 najważniejszych czynników marketingu:

1.produkt ; 2.cena ; 3.marka ; 4.kanał dystrybucji ; 5.akwizycja ; 6.reklama ; 7.promocja ; 8.opakowanie ; 9.wystawy ; 10.usługi ; 11.poszukiwania ; 12.analiza informacji

W 1968 r. Amerykanin McCarthy spolaryzował Bordena i sam ustalił Formułę 4 „P”:

1.Product – produkt i jego rynkowe wyposażenie,

2.Price – cena i warunki transakcji,

3.Product distribution – dystrybucja produktu,

4.Promotion – promocja.

W latach 80-tych Japończyk Hasimoto do 4 „P” dodał jeszcze jedno:

5.People – ludzie.

Philip Kotler daje definicję marketingu MIX:

Marketing MIX jest zbiorem narzędzi marketingowych, które przedsiębiorstwo stosuje w celu realizacji zamierzonych celów marketingowych na docelowym rynku działania.

8. Marketing MIX jako zbiór instrumentów marketingowych.

Każdy nabywca niezależnie od tego, jakie produkty bądź usługi zamierza zakupić ma mniej lub bardziej uświadomione następujące główne rodzaje wymagań i oczekiwań:

1.chce uzyskać możliwie najwyższą wartość tego, co kupuje,

2.chce to osiągnąć możliwie najniższym kosztem,

3.oczekuje dogodnych warunków dokonywania wyboru i zakupu w odpowiednim dla siebie czasie i miejscu,

4.chce mieć zapewnioną łączność informacyjną z przedsiębiorstwem oferującym towary i usługi.

Formuła 4 „C”

1.Customer needs and wants – potrzeby i wymagania nabywców,

2.Cost to the customer – koszt ponoszony przez nabywcy,

3.Conberience – wygoda dla nabywcy,

4.Communication – komunikacja z nabywcą.

Wniosek

Współczesny model marketingu polega na identyfikacji i zaspokajaniu pełnego układu korzyści jakich oczekuje nabywca od zakupu i użytkowania zakupu. Oznacza to konieczność:

1.właściwej kompozycji instrumentów oddziaływania na rynek i nabywców,

2.systemu organizacji zarządzania wiążącego produkcję dystrybucję i promocję z nabywcami i rynkiem,

3.odpowiedniego sposobu tworzenia oferty przedsiębiorstwa i pozyskiwania nabywców.

9.Związek między 4C i 4P.

Dla stworzenia skutecznej kompozycji marketingu MIX należy zapewnić ścisły związek między formułą

4C+4P tzn. między zespołem wymagań i oczekiwań nabywców (4C) i sposobem ich zapewnienia w skonstruowaniu i oddziaływaniu instrumentów marketingowych przedsiębiorstwa. To oznacza konieczność łączności między każdym czynnikiem każdej formuły i wewnętrzną ich zgodność.

1.Potrzeby i oczekiwania nabywcy muszą znaleźć odzwierciedlenie w rodzaju jakości i użyteczności produktu.

2.Możliwie niski koszt nabycia oznacza konieczność ustalenia ceny będącej we właściwej relacji do jakości produktu.

3.Dogodność warunków wyboru i dokonywania zakupu musi być zapewniona przez właściwą dystrybucję dzięki której nabywca znajdzie oferowany produkt we właściwym miejscu i czasie.

4.Komunikacja z nabywcą powinna być zapewniona przez odpowiednią promocję.

Z relacji tych dwóch formuł 4C i 4P wynika, że :

5.Czym jest produkt orzeka nabywca, który nie kupuje materialnego wyrobu, lecz oczekiwane korzyści, satysfakcję z jego kupowania, posiadania i użytkowania. Najlepszym sposobem zapewnienia satysfakcji nabywcy i uzyskania przewagi nad konkurentami jest najwyższa jakość produktu i wykonywanej usługi.

6.Cena nie jest jedynie ustaloną wielkością ponoszonych kosztów, lecz musi odpowiadać akceptowanemu przez nabywcę stosunkowi między uzyskiwaną użytecznością a kosztem jej nabycia.  

7.Dystrybucja musi zapewnić nabywcy użyteczność czasu i miejsca, łatwą dostępność produktu i usługi, wygodę wyboru, oceny i dokonania zakupu.

8.Promocja musi znaleźć odzwierciedlenie i potwierdzenie w walorach produktu, ceny i dystrybucji oraz dostarczać w atrakcyjnej formie użyteczne dla nabywcy i wiarygodne informacje o produktach ich korzyściach i dogodności dokonywania zakupu.             

10. Idealna koncepcja marketingu MIX.

Koncepcja M-M wyraża wewnętrznie zintegrowaną strukturę, za pomocą której następuje oddziaływanie przedsiębiorstwa na zjawiska rynkowe.

Idealna koncepcja marketingu mix wyraża taką strukturę marketingu która umożliwia uzyskiwanie maksymalnych w danych warunkach efektów w procesie zaspokajania i kształtowania aspiracji nabywców. Za pomocą szczegółowej analizy poszczególnych instrumentów, także działań i współzależności między nimi można opracować idealną koncepcję M-M, którą charakteryzuje zdolność uzyskiwania dużych efektów w oddziaływaniach na zjawiska rynkowe.

Rezultatem konfrontacji idealnej koncepcji M-M z finansowymi możliwościami przedsiębiorstwa jest zazwyczaj konieczność rezygnacji z idealnej koncepcji na rzecz wyboru rozwiązania, które zapewniają mniejsze efekty na idealny M-M, mieszczą się w granicach nakładów, które mogą być poniesione przez przedsiębiorstwo.

11. Wariantowe koncepcje marketingu mix.

W procesie poszukiwania i wyboru wariantowych koncepcji M-M należy uwzględniać:

a). Wszystkie instrumenty i działania, które mogą być wykorzystane przy kształtowaniu struktury marketingu,

b). Intensywność oddziaływania na zjawiska rynkowe towarzyszącą poszczególnym instrumentom i działaniom,

c). Znaczenie (udział) poszczególnych instrumentów i działań w osiąganiu założonych efektów.

Biorąc pod uwagę możliwości nadawania poszczególnym instrumentom i działaniom różnych cech wymagających ponoszenia różnego poziomu kosztów oraz wywierających zróżnicowany wpływ na uzyskane efekty, poszukiwanie wariantowych koncepcji M-M sprowadza się w rzeczywistości do wyboru między:

a). Produktami o różnym zespole właściwości,

b). Różnymi poziomami cen,

c). Różnymi formami oraz środkami promocji i reklamy.

12. Pojęcie produktu.

Produktem jest wszystko, co zapewnia konsumentom osiąganie korzyści, czy przyjemności  wynikających z użytkowania.

13. Definicja strategii produktu.

Strategia produktu to zespół działań związanych z funkcjonowaniem produktu na rynku. Działania te obejmują nie tylko sam okres, kiedy produkt pozostaje na rynku lecz także etap przygotowywania do wprowadzenia produktu na rynek oraz okres wycofywania produktu z rynku.

14. Struktura strategii produktu.

Strategia produktu obejmuje:

1.Określenie cech jakie posiadać będzie produkt, w tym cech dotyczących opakowania. Cechy te dotyczyć muszą użyteczności produktu dla konsumentów, bo właśnie użyteczność produktu będzie wyznaczać zainteresowania klientów danym produktem i skłaniać ich do podjęcia decyzji o jego zakupie. Tego typu działania podejmowane są na etapie projektowania produktu co ma miejsce na długo przed wprowadzeniem produktu na rynek.

2.Szerokość i głębokość asortymentu oferowanych produktów.

3.Działanie związane z wprowadzeniem nowego produktu na rynek.

4.Doskonalenie produktów znajdujących się już na rynku, które wiąże się ze zwiększeniem użyteczności produktu dla potencjalnych klientów, im większa jest rozbieżność między potrzebami konsumentów, a cechami produktu  tym muszą być te działania bardziej radykalne.

5.Działania związane z wycofaniem produktu z rynku, podejmowane w sytuacji, kiedy zainteresowanie danym produktem jest niewielkie.

Wniosek:

Strategia produktu jest elementem strategii marketingowej. Podejmowane działania nie mogą być prowadzone w oderwaniu od innych działań w zakresie dystrybucji, promocji, czy ceny.

Oferowany produkt musi zaspokajać określoną potrzebę konsumenta, ale oczekiwania konsumenta dotyczą także: warunków w jakich produkt będzie oferowany (tj. dystrybucja) ceny po której można ten produkt nabyć oraz sposób informowania klientów o produkcie i jego użyteczności (to jest promocja).

15.Strategia masowej produkcji.

Masowa produkcja pozwala na obniżenie kosztów produkcji a dzięki temu można zaoferować produkty po niskich cenach. Niskie ceny i duża sprzedaż kształtują z reguły wysokie zyski. W tej strategii produktu nie kieruje się do konkretnego nabywcy lecz do anonimowej i bardzo szerokiej grupy odbiorców np.: woda , energia elektryczna ,usługi komunikacji miejskiej.

16.Strategia segmentacji rynku .

w tej strategii ma miejsce odmienne podejście do nabywców, którzy przestają być anonimowymi uczestnikami rynku o takich samych potrzebach, jakie odczuwają inni nabywcy. Potencjalni nabywcy zostają pogrupowani według określonych potrzeb, a produkt dostosowany jest do tych wyraźnie i jasno sprecyzowanych potrzeb np.: bielizna dla kobiet Truiumpfa.

Produkt taki spełnia konkretne funkcje w zakresie użyteczności. W ramach tej strategii można wyodrębnić

1.Działanie na jednym segmencie rynku, na którym oferuje się bardzo konkretny produkt (luksusowe zegarki, podręczniki ekonomiczne).

2.Działanie na kilku segmentach rynku, na których oferuje się produkty o charakterze standardowym, ale zróżnicowanym. To zróżnicowanie zapewnia dostosowanie produktu do różnych segmentów rynku (różne typy zegarków: mechaniczne, elektroniczne).

3.Przyjmując za podstawę politykę asortymentową można wyróżnić warianty strategii produktu różniące się między sobą szerokością i głębokością asortymentu oferowanych produktów. Oferta taka może dotyczyć jednego niepowtarzalnego produktu, co ma miejsce rzadko, ale może ona obejmować także produkt w wielu odmianach różniących się między sobą np.: fasonem czy składem chemicznym. Oferta może dotyczyć także całej grupy produktów.

17.Strategia jakości produktu.

1.Marka czyli znak firmowy, to typowy dla danego produktu lub grupy produktów (pepsi) znak graficzny czy nazwa. Marka to nazwa produktu czy nazwa firmy, która jest producentem lub dystrybutorem danego produktu.

Produkt posiadający markę wyodrębnia się od innych analogicznych produktów. Ta odrębność wyróżnia go z grupy innych produktów i może powodować, że klienci lepiej go zapamiętają.

Marka może być znakiem producenta (wedel), znakiem przedsiębiorstwa handlowego (centrum) lub znakiem określonego produktu (cologate).

2.Opakowanie pełni dwie podstawowe funkcje :

a)zabezpiecza przed uszkodzeniem,

b)reklamuje towar i jego producenta,

Prawidłowe opakowanie nie tylko zachęca do zakupu towaru, ale także kształtuje pozytywny obraz producenta i wpływa korzystnie na wystrój punktu sprzedaży detalicznej.

Oznakowanie produktu pozwala klientowi na uzyskanie informacji o produkcie.

Informacje jakie powinny być umieszczone przy każdym produkcie to:

-nazwa produktu i producenta,

-cena detaliczna produktu,

-jego charakterystyka (składniki)

-data produkcji,

-sposób użytkowania,

-termin przydatności

-gwarancja- ma szczególnie duże znaczenie dla nabywców w przypadku produktów o dużej złożoności technicznej (telewizor, samochód). Wydłużenie terminów gwarancyjnych lub zwiększenie zakresu gwarancji to też ważny instrument oddziaływania na konsumenta,

-usługa posprzedażowa obejmuje takie działanie sprzedawców jak dostawa do domu, montaż, bezpłatna naprawa sprzętu, dostarczenie części zamiennych.

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed