Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

1. Przesłanki rozwoju Internetu i technik multimedialnych

n         W wymianie informacji i produktów  stosuje się jednocześnie informatykę, telekomunikację, telewizję i inne środki elektronicznego przekazu.

n         Urządzenia multimedialne za pomocą różnych mediów ułatwiają komputerom i użytkownikom kontakt z otoczeniem. (Multimedia ułatwiają zdalną prezentację partnera – film, trójwymiarowe prezentacje wyrobów.)

n         Współpracę urządzeń multimedialnych między sobą i z systemem komputerowym, a także komputerowe przetwarzanie danych dostarczanych przez urządzenia multimedialne obsługuje ogólnione i dedykowane oprogramowanie multimedialne i oprogramowanie dedykowane. (Stosunkowo łatwe do opanowania w ramach jednej organizacji.)

n         Współpraca urządzeń multimedialnych z pojedynczymi komputerami i lokalnymi sieciami nie zaspokaja w pełni potrzeb rozwoju globalnego biznesu. (Warunkiem jest standaryzacja rozwiązań systemowych.)

n         Rozwój sieciowych technik komputerowych umożliwił integrację różnych platform sprzętowych i utworzenie globalnej sieci komputerowej oraz jej wykorzystanie do pozyskiwania informacji w różnej postaci (tekst, obraz, głos) z otoczenia współczesnej organizacji. (Sprawne korzystanie z tych zasobów przez pracowników bywa problemem!)

n         Nastąpiła globalna integracja środowisk sieciowych (wszyscy łączą się ze wszystkimi) i integracja z multimediami.

n         W konsekwencji niektóre rozwiązania sieciowe nie mogłyby funkcjonować  bez multimediów i odwrotnie. ( W jakim zakresie tendencje te stanowią wzmocnienie potencjału wiedzy i umiejętności organizacji – jest problemem.)

n         Połączenie różnych technik umożliwiło stworzenie globalnych, multimedialnych, interaktywnych, sieciowych systemów informatycznych służących przekazywaniu danych, obrazu i dźwięku. (Stanowi to w wielu przypadkach raczej możliwość niż realny zasób stanowiący wyzwanie dla absolwentów uczelni.)

n         Połączenie różnych technik umożliwiło stworzenie globalnych, multimedialnych, interaktywnych, sieciowych systemów informatycznych służących przekazywaniu danych, obrazu i dźwięku. (Stanowi to w wielu przypadkach raczej możliwość niż realny zasób stanowiący wyzwanie dla absolwentów uczelni.)

n         Połączenie różnych technik umożliwiło stworzenie globalnych, multimedialnych, interaktywnych, sieciowych systemów

n         obniżaniu marż handlowych.)

n         Jest to model „wielu do wielu”, w którym nabywcy dokonując optymalnego wyboru oferty muszą korzystać z pomocy firm consultingowych i doradczych, oferujących takie środki pomocnicze jak spersonalizowane wsparcie decyzyjne, inteligentne filtry lub profile preferencji klientów.

n         (Oferta kierowana do konsumenta i producenta wsparta wiedzą e biznesową.)
 

Popyt i podaż koordynuje  przepływ produktów ...

n         Przepływ produktów na rynku koordynuje popyt i podaż, które określają charakter, ilość, cenę, czas i sposób dostarczenia danego produktu.

n         Nabywcy dokonują tu swobodnego wyboru oferty zgodnie ze swoimi preferencjami, umiejętnościami i możliwościami finansowymi.

n         Kooperacja jako drugi element koordynacji działań rynkowych (obok hierarchii) dotyczy procesów poszukiwania, porównywania i wyboru przez nabywców optymalnej oferty za pośrednictwem mediów elektronicznych.

n         (Kooperację zastępują powiązania outsourcingowe bazujące na przekazaniu częsci kompetencji outsorserowi.)

n         W strukturze rynkowej działania te są coraz trudniejsze i czasochłonne, zaś w hierarchii - tańsze i łatwiejsze.

n         Najpełniej hierarchia i kooperacja odzwierciedla się w kosztach faz transakcji rynkowej (gromadzenie informacji, negocjacje, zawarcie i realizacja kontraktu).

n         (Występuje tu tendencja do równoważenia tych oddziaływań.)

n         RE są wszechobecne, dostępne każdemu użytkownikowi sieci telekomunikacyjnych w dowolnym czasie i miejscu, co zapewnia tani i łatwy dostęp do informacji rynkowej, otwartą platformę techniczną oraz możliwości rozwoju handlu elektronicznego (HE)

 

3. Globalne dane i międzyorganizacyjne systemy informacyjne w rozwoju handlu elektronicznego

 

n         Współczesny handel i produkcja podlegają procesom globalizacji, dlatego dalszy ich rozwój wymaga globalnych danych i międzyorganizacyjnych systemów informacyjnych (MSI).

n         Technologia informacji i komunikacji  (TIK), czyli telematyka i infomedia stwarzają dogodną platformę techniczną do tworzenia i eksploatacji systemów międzyorganizacyjnych (Inter-organisational Systems - IOS).

n         Systemy międzyorganizacyjne ułatwiają zawieranie transakcji rynkowych, zwiększają jakość i szybkość przepływu informacji, poszerzają koncepcje i cele automatyzacji biur organizacji.

n         mogą być stosowane w projektowaniu wyrobów i usług przystosowanych do wykorzystywania potencjału globalnej infrastruktury komunikacyjnej i rynków elektronicznych. (Niezbędny jest wybór odpowiedniej platformy softwearowej tej współpracy.)

n         Równocześnie nowe technologie mogą być stosowane w projektowaniu wyrobów i usług przystosowanych do wykorzystywania potencjału globalnej infrastruktury komunikacyjnej i rynków elektronicznych. (Niezbędny jest wybór odpowiedniej platformy softwearowej tej współpracy.)

n         Zmiany te zrewolucjonizują tradycyjny podział pracy i zmuszą firmy do wprowadzenia wydajnych, skutecznych systemów produkcji i sprzedaży wymuszające zdolność partnerów do wprowadzania zmian.

n         Telematyka i Internet dzięki WWW wkraczają do struktur procesów i operacji rozproszonych w autonomicznych jednostkach organizacyjnych  firm krajowych i międzynarodowych, zmieniają ich charakter i powiązania oraz spełniają zmienne wymagania rynku. (Obszary wiejskie są w coraz mniejszym stopniu dyskryminowane przez swoje położenie.)

n         Dotyczy to outsourcingu i struktur rozproszonej produkcji, a więc powiązań biznes-2-biznes i handlu detalicznego, pomimo iż znaczna jego część jest prowadzona poza Internetem w organizacjach, korzystających z innych sieci lub w organizacjach wirtualnych. (Powiązania międzysieciowe tworzą platformę wymiany informacji).

n         Zmieniają się też struktury wewnątrzzakładowe, a ściślej tradycyjne operacje i działania firm, o rozproszonym działaniu, stosujących Internet, pocztę elektroniczną, sieci zdalnej pracy (telework, teleconferencing), WWW, EDI i in (uzupełniających tradycyjne dokumenty i obiegi informacji).

 

Wymagania EDI i HE ...

n         ścisłej kooperacji partnerów biorących udział w biznesie.

n         poszerzenia strategicznego myślenia o firmie daleko poza jej granice, nie wyłączając projektowania i uregulowania powiązań biznesowych i relacji międzyorganizacyjnych.

n         Zmiany dotychczasowego charakteru powiązań konkurencyjnych (z uwzględnieniem wykorzystania koopetycji.)

 

1.        Portal korporacyjny i SPIoK w konkurencyjności ...

 

n         W rozwiązywaniu tych problemów nieodzowny jest portal korporacyjny i system pozyskiwania informacji o konkurencji (SPIoK) z Internetu, właściwie sformułowane cele,

n         w celu ułatwienia analizy wzorców, trendów i podejmowania decyzji na różnych szczeblach piramidy decyzyjnej organizacji. 

n         Optymalizacja przebiegu procesów konkurencyjnych wymaga nie tylko najnowszej wiedzy z zakresu organizacji i zarządzania zasobami informacyjnymi, ale także znajomości, umiejętności i doświadczenia w stosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych, wspomagających te procesy. (Musi uwzględniać zróżnicowanie wiedzy i kultury organizacyjnej przedsiębiorstw).

 

6. Uwagi końcowe

 

n         Uzyskiwanie korzyści konkurencji w nowej konstelacji nie jest możliwe bez zastosowania Internetu, portali korporacyjnych, technologii EDI i SPIoK, wprowadzenia reengineeringu w procesach biznesu na poziomie międzyorganizacyjnym, włączając powiązania z sektorem publicznym. (Jest to szczególnie ważne w aspekcie pozyskiwania środków z UE.

 

Powiązania pomiędzy HE w Internecie a EDI:

n         Internet służy przesyłaniu wiadomości EDI, istnieją bowiem standardy EDIFACT, które w postaci komunikatów elektronicznych są przesyłane pocztą elektroniczną. (Mamy w tym przypadku konieczność efektywnego zapewnienia ochrony naszych informacji przed SPiOK konkurencji).

n         Aplikacje EDI są tworzone za pomocą Web (w architekturze klient-serwer), zapewniając użytkownikowi łatwy i przyjazny interfejs,

n         generują wiadomości EDIFACT w sposób przejrzysty, np. w zakresie zamówień lub zapłat za dostawy. (Zapewnia to również uzyskanie wysokiego standardu ochrony danych przesyłanych między partnerami).

n         W wyniku takiego rozwiązania aplikacje EDIFACT rezydują w systemie dostawcy informacji, zaś klient poszukuje dostępu do Internetu i programu przeglądania WWW. (Łatwe jest w tych warunkach osiągnięcie standardu w pełni zelektronizowanego obiegu informacji).

n         EDI i serwis sieciowy WWW wzajemnie się uzupełniają, EDI dotyczy bowiem znormalizowanych (standardowych) transakcji biznesowych, zaś aplikacje WWW - transmisji informacji multimedialnej.

n         (Należy zastosować architekturę internetowych rozwiązań tworzenia i aktualizacji stosowanych w korporacji baz i hurtowni danych).

n         EDI umożliwia firmom przeprojektowanie łańcucha logistycznego i produkcji, a nawet

n         informatycznych służących przekazywaniu danych, obrazu i dźwięku. (Stanowi to w wielu przypadkach raczej możliwość niż realny zasób stanowiący wyzwanie dla absolwentów uczelni.)

n         Połączenie różnych technik umożliwiło stworzenie globalnych, multimedialnych, interaktywnych, sieciowych systemów informatycznych służących przekazywaniu danych, obrazu i dźwięku. (Stanowi to w wielu przypadkach raczej możliwość niż realny zasób stanowiący wyzwanie dla absolwentów uczelni.)

 

2. Otwarte systemy informatyczne i EDI w wymianie informacji i produktów

·          Zastosowanie otwartych systemów informatycznych umożliwiło wprowadzenie elektronicznej wymiany danych (EDI) i międzyorganizacyjnej wymiany informacji, wprowadzenie nowych form powiązań pomiędzy organizacjami, klientami i administracją. (Rozwiązania te stają się w pełni wymagalne w administracji zarządzającej proj. UE.)

·          Innowacje te umożliwiły objęcie wspólnym (globalnym) łańcuchem wartości dostawców – producentów – pośredników - klientów (odbiorców) i stworzenie międzyorganizacyjnej komunikacji.

·          (Trudna jest ocena ich wpływu w zakresie łagodzenia bądź wzmagania skutków krysysu ekonomicznego.)

·          Rozwój fizycznych połączeń między organizacjami zapewnił Internet, poczta elektroniczna, serwis sieciowy Web, intranet i ekstranet.

·          (Zapewniło to istotne obniżenie kosztów infrastruktury warunkującej zastosowanie najnowszych rozwiązań technologii informacyjnych.)

·          Implementacja wymienionych form serwisów sieciowych umożliwiła partnerom biznesowym współpracę informacyjną w zakresie kupna-sprzedaży, produkcji, przyszłych planów współpracy, rozwoju i badań, trendów rynkowych oraz kreowania nowych form wymiany informacji.

 

Modele komunikacji
 

n         Model komunikacji „jeden do wielu”, typowy dla hierarchii elektronicznej, zastąpił model pośrednictwa komunikacyjnego „wielu do wielu”, a Internet, Web i multimedia poza funkcją kanałów komunikacji i marketingu, utworzyły swoisty rynek (Marketspace).

n         (Standardy te wykorzystywane są do budowy rozproszonych obiektów infrastruktury firm globalnych.)

n         Zmiany te wymagają reorientacji marketingu, dostosowania go do nowych multimediów, budowy infrastruktury dla handlu elektronicznego (HE),

n         (Tworzeniu MSI sprzyja integracja modułów systemów warunkujących efektywną współpracę.)

n         HE i systemy międzyorganizacyjne znajdują zastosowanie w budownictwie, sektorze finansów i ubezpieczeń, produkcji i logistyce, transporcie, turystyce i innych sferach działalności. 

n         W największym jednak stopniu służą rozwojowi biznesu poprzez marketing i zakupy drogą elektroniczną – e-biznes.

n         Podstawą rozwoju HE jest technologia prowadzenia biznesu  i niezbędna platforma techniczna.

n         Funkcje te spełniają rynki elektroniczne (RE), EDI, Internet, zwłaszcza Web oraz poczta elektroniczna.

n         Rozwój RE zależy od EDI, która - jako szczególny rodzaj systemów informatycznych - zapewnia międzyorganizacyjną, elektroniczną wymianę standardowych (znormalizowanych) wiadomości biznesowych w ramach otwartych SI organizacji dokonujących tej wymiany podczas realizacji umów o współpracę (w uzgodnionym przez partnerów zakresie.)

n         EDI umożliwia firmom automatyczną wymianę kursów i cen, zamówień, rachunków, płatności i in. za pomocą standardowego komunikatu elektronicznego UN/EDIFACT, przyjętego w systemach informatycznych partnerów wymiany.

n         EDI automatyzuje transakcje w biznesie (i zapewnia wysoki standard ochrony danych.)

n         EDI dotyczy składni wymienianych wiadomości, a nie sposobów jej wymiany pomiędzy partnerami, które z kolei są zależne od dostępnej technologii komunikacji i jej wymagań odnośnie szerokości pasma wymiany, bezpieczeństwa i poziomu obsługi.

 

Strategia zastosowania ...

n         Od 1993 r. Internet jest ważnym narzędziem rozwoju handlu elektronicznego, ponieważ tworzy wirtualną platformę (głównie dzięki Web), gdzie oferuje się elektronicznie wszelkiego rodzaju produkty i usługi oraz dokonuje płatności z tym związanych (z zastosowaniem kart kredytowych).

 

     Potrzeba formułowania strategii zastosowania Internetu ...

n         Czy Internet zapewni odmienne rynkowo środowisko dla handlu elektronicznego?

n         Czy wystarczające jest śledzenie Internetu i jego możliwości, czy konieczna jest również strategia zastosowania tego medium z uwzględnieniem konkretnych uwarunkowań wewnętrznych firmy i jej otoczenia?

     Strategia zastosowania ...

n         System pozyskiwania informacji o konkurencji (SPIoK) z Internetu oraz

n         zadania oraz uwarunkowania realizacyjne tych rozwiązań. (Tworzyć strukturę zasilaną danymi od partnerów i pozyskiwanymi z innych źródeł o konkurencji.

n         Konkurujące dotąd firmy tworzą grupy, ciągi lub sieci powiązań stając się organizacjami wirtualnymi, funkcjonującymi jak pojedyncze, niezależne firmy. (Horyzont działania tych firm jest ściśle związany ze zdolnością do pozyskiwania zamówień na produkty i wspórealizowane usługi.)

 

Portal korporacyjny ...

 

n         służy pracownikom organizacji (portal intranetowy) i uprawnionym dostawcom, partnerom, klientom oraz innym grupom użytkowników z otoczenia,

n         jest źródłem informacji oraz miejscem realizacji operacji biznesowych, narzędziem współpracy z własnymi pracownikami, partnerami i klientami.

n         jeśli jest zintegrowany z innymi systemami, wówczas pełni funkcje interfejsu tych systemów.

n         Portal korporacyjny tworzy nowa kulturę komunikacyjną w organizacji.

n         (Istotna i trudna w realizacji jest efektywna integracja wszystkich struktur i zasileń informacyjnych występujących w korporacji)

 

Cele i zadania spiek
 

CELE SPIoK

1.              monitorowanie otoczenia internetowego organizacji,

2.              pozyskiwanie, gromadzenie i tematyczne grupowanie informacji o konkurencji z Internetu,

3.              współdzielenie i porównywanie informacji o konkurencji z Internetu z informacjami z innych źródeł,

 

ZADANIA SPIoK

1.              eliminacja dublowanych i powielanych informacji.

2.              przeszukiwanie i odnajdywanie nowych źródeł internetowych informacji,

3.              pozyskiwanie, przetwarzanie, przechowywanie, porządkowanie, ochrona i grupowanie informacji 
           o konkurentach w bazie danych (BD), repozytorium i hurtowni danych (HD),

4.              wielokryterialne wyszukiwanie, porównywanie, analizowanie, filtrowanie informacji o
            konkurentach w BD, repozytorium i HD,

5.              przekazywanie, przesyłanie i udostępnianie informacji uprawnionym użytkownikom SPIoK,

6.        określanie trendów zmian otoczenia konkurencyjnego.

7.        Cele od 1-6 osiągane z zast. Analizy Informacji Tekstowej

 

 

 

 

 

n         całej sieci biznesu, co wymusza integrację EDI z wewnętrznymi aplikacjami systemów informatycznych. (Rozwiązania te są często łatwiejsze do zastosowania w aspekcie technologicznym – niż mentalnym.

n         Usługi EDI i WWW dopełniają się lub uzupełniają.

n         EDI koncentruje się bowiem na standardowych (znormalizowanych) transakcjach biznesowych, zaś aplikacje WWW - na transmisji informacji multimedialnej (tekst, obraz, dźwięk).

n         Przenikanie EDI do WWW przyśpieszy jej dyfuzję z HE.

 

 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed