Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
1. Podział wierceń mechanicznych obrotowych
W zależności od wielkości średnic wykonywanych otworów wiercenia mechaniczne obrotowe można podzielić na:
— normalnośrednicowe —o początkowej średnicy ≤ 500 mm,
— małośrednicowe o początkowej średnicy otworu wynoszącej ≤ 200 mm,
— wielkośrednicowe o najmniejszej początkowej średnicy ≤ 500 mm.
W zależności od sposobu zwiercania skały można podzielić na: — wiercenia rdzeniowe i wiercenia pełne
Biorąc pod uwagę sposób wprowadzania w ruch obrotowy przewodu wiertniczego (rur płuczkowych), wiercenia mechaniczne można podzielić na: — wiercenia stołowe (Rotary), — wiercenia wrzecionowe (zębatkowe, śrubowe, hydrauliczne)
W zależności od stosowanego napędu na: - spalinowe, - elektryczne
W zależności od miejsca umieszczenia silnika napędowego wiercenia można podzielić na: — wiercenia z silnikiem na powierzchni, - wiercenia z silnikiem na spodzie otworu wiertniczego, bezpośrednio nad świdrem. Do metod z silnikiem na spodzie otworu wiertniczego można zaliczyć: — wiercenia elektrowiertem, — wiercenia turbowiertem. – silnik hydrauliczny wgłębny.
W zależności od typu stosowanej koronki: - koronki diamentowe, - wiercenie śrubowe, - wiercenie koronkami z twardych spieków lub stopów.
W zależności od odchylenia otworu od pionu: - pionowe, - kierunkowe, - poziome.
W zależności od sposobu wynoszenia zwiercin z otworu: - z prawym obiegiem płuczki, - lewym (odwrotnym) obiegiem płuczki.
W zależności od sposobu przenoszenia i transportu wiertnicy: - stabilne, przewożone w blokach, - półprzewoźne,- przewoźne, montowane na platformach nośnych.
W zależności od celu: - poszukiwawcze, - inżynieryjno geologiczne, - hydrogeologiczne, - geologiczno poszukiwawcze, - konturujące, - eksploatacyjne, - studzienne, - specjalne, - zasilające.
2. Zasada wierceń obrotowych maszynowych:
Wiercenia te polegają na głębieniu otworu za pomocą świdra (koronki) wprowadzanego w ruch obrotowy energią mechaniczną. Zasada działania świdra: Świder podczas obrotów skrawa, ściera, kruszy skałę zaś na dnie otworu zaś zwierciny są wynoszone na powierzchnię za pomocą płuczki wiertniczej.
3. Czynniki wpływające na postęp wiercenia (szybkość): - rodzaj i charakter przewiercanych skał, - typ i konstrukcja świdrów, - średnica otworu, - nacisk osiowy na świder, - parametry technologiczne płuczki, - parametry technologiczne urządzenia wiertniczego, - wyszkolenie i fachowość obsługi.
4. Świdry do wierceń obrotowych:
Ze względu na sposób działania na skałę: - skrawające (zwiercaja skałe na drodze skrawania i odłupywania – skały miękkie i plastyczne), - gryzowe kruszą i miażdżą skałę za pomocą toczących się po dnie otworu gryzów mające na swej powierzchni frezowane zęby lub słupki, które zwierają skałę przez ścieranie i częściowo wykruszenie, - świdry diamentowe ścierają skałę (skały twarde, zwięzłe, jednorodne).
Świdry skrawające: ze względu na kształt i konstrukcje: - płaski dwuskrzydłowy (rybi ogon), - trójskrzydłowy, -czteroskrzydłowy, - paraboliczny, - spiczasty, - zacinający, - centrujący długi, - sześcioskrzydłowy, - wieloskrzydłowy, - różnorodna ich modyfikacja.
Parametry technologiczne świdrów skrawających: - kąt skrawania kąt pomiędzy przednią płaszczyzną ostrza świdra a płaszczyzną dna otworu, - kąt zaostrzenia kąt pomiędzy przednią i tylna płaszczyzną świdra, - prędkość obrotowa świdrów skrawających n<100 obr/min, - połączenie świdrów z obciążnikami (czopowe, mufowe – lepsze), - wykonuje się ze stali węglowej wyższej jakości przeznaczonej do ulepszania i stali chromowej przeznaczonej do ulepszania.
Świdry gryzowe. Pod względem konstrukcyjnym świdry gryzowe różnią się zasadniczo: ilością gryzów, kształtem, geometrią zębów, ustawieniem gryzów względem osi świdra, położeniem osi gryzów względem osi świdra, ułożyskowaniem, systemem przepływu płuczki, przeznaczeniem zależności od twardości przewiercanych skał.
Biorąc pod uwagę ilość gryzów: - jednogryzowe, - dwugryzowe, - trójgryzowe (kadłubowe, bezkadłubowe), - wielogryzowe.
Biorąc za kryterium uzębienie: - z zębami, - w postaci słupków.
Do parametrów konstrukcyjnych uzębienia zaliczamy: - wysokość zębów, - kąt zaostrzenia zębów, - podziałka i liczba zębów na poszczególnych gryzach, - podziałka i liczba zębów na poszczególnych wieńcach.
Ze względu na system przepływu płuczki: - z przepływem centralnym, - dyszowym, - przez dysze przedłużone, - z przepływem dyszowym z dodatkowym przelotem w osi świdra.
Ze względu na ułożyskowanie: - standardowe (łożysko kulkowe, ślizgowe), - ciągłe smarowanie łożysk, - łożysko wałeczkowe zastąpiono tuleja pływającą i korkiem oporowym, - łożysko wałeczkowe zastąpiono łożyskiem ślizgowym typu segmentowego, - łożysko kulkowe zastąpiono pierścieniem z uszczelnieniem składającym się z dwóch gumowych i dwóch metalowych pierścieni.
W zależności od przewiercanych skał: BM, M, S, T, BT. (wg.PN)
Oznaczenia wg IADC składają się z trzech syfr: - pierwsza cyfra od 1 do 8 charakteryzuje typ świdra i jego przeznaczenie, - druga od 1 do 4 określa typ skały (im większa tym świder do bardziej trwałych skał), trzecia od 1 do 9 opisuje właściwości konstrukcyjne świdrów.
Świdry diamentowe: Pod względem konstrukcyjnym świdry te różnią się między sobą: - składem trwałego spieku, -typem matrycy, - rodzajem diamentu, - ilością diamentów, - wielkością diamentu, - stopniem odsłonięcia diamentu, -sposobem rozmieszczenia diamentów, - kształtem geometrycznym, - rozmieszczeniem kanałów płuczkowych.
Stosowane są następujące gatunki diamentów: borts, ballas, Kongo, premium, karbonada, syntetyczne.
5. Koronki wiertnicze Ze względu na sposób urabiania skały: - koronki skrawające (zębate i skrzydłowe), - kruszące, (czterogryzowe do skał miękkich miękkich średniotwardych, sześciogryzowe z gryzami zębatymi frezowanymi do skał srednio twardych twardych twardych, sześciogryzowe z gryzami słupkowymi do skał bardzo twardych) – koronki ścierające (koronki diamentowe).
6. Rdzeniówki Ze względu na konstrukcje dzielimy na:
*zwykłe
- pojedyncze (składa się z koronki, urywaka rdzenia, kadłuba, łącznika dolnego, rury rdzeniowej, łącznika górnego)
- podwójne ze stałą i ruchomą rurą rdzeniową (koronka rdzeniowa, urywak rdzenia, dwie rury rdzeniowe, łącznik do połączenia z przewodem wiertniczym). Zewnętrzna rura rdzeniowa zwana pochwa mieści w sobie wewnętrzna rurę, w której znajduje się rdzeń.
*specjalne
7. Urywak rdzenia służy do oderwania rdzenia od calizny skały na dnie oraz zapobiega wypadnięciu z rury rdzeniowej w czasie wyciągania rdzenia.
Rodzaje:
- płytkowy (łupkowy) skały miękkie, sypkie, kruche
- sprężynowy skały miękkie, średniotwarde
- pierścieniowy skały twarde.
8. Przewód wiertniczy Zadania przewodu przy wierceniu obrotowym:
- przenoszenie momentu obrotowego ze stołu wiertniczego do narzędzia wiercącego
- wywieranie nacisku na narzędzie wiercące
- umożliwienie przepływu płuczki na dnie otworu przy prawym obiegu płuczki
- umożliwienie transportu zwierciny na powuierzchnię przy odwrotnym obiegu płuczki
- możliwośc wykonywania prac pomocniczych (instrumentacja, usuwanie awarii, cementowanie, opróbowanie)
- sterowanie kątem odchylenia od osi otworu
Zestaw elementów do wiercenia metodą obrotową stołową (od góry)
- graniatki
- zaworu zwrotnego
- rur płuczkowych
- zworników
- łączników
- obciążników
- amortyzatorów drgań
- stabilizatorów
nazywamy przewodem wiertniczym. Świder nie należy do zestawu przewodu.
9. Graniatki służą do połączenia kolumny rur płuczkowych z głowicą płuczkową i do przeniesienia momentu obrotowego od stołu wiertniczego na przewód wiertniczy oraz na świder. Przekrój graniatek może być:
- kwadratowy
- sześciokątny
- ośmiokątny
- krzyżowy
Odmiany:
- typ I jednolity, na końce, której nakręca się dodatkowe łączniki robocze
- typ W wieloczęściowa, ma na końcach po dwa łączniki
10. Rury ...