Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

ZAD1) Ściana pieca komorowego w kształcie prostopadłościanu składa się z 4 warstw: d1=4cm(l1=1 W/mK); d2=7cm(l2=0,4); d3=10cm(l3=0,07); d4=1mm(l4=45). Obliczyć staraty ciepła w stanie ustalonym jeżeli tem. Powierzchni wewnętrznej=800°C, a tem. Zewnętrzna=50°C. Średnia powierznia przenikania=0,8 m2.

tw=800C

tz=50C

Sśr=(Sw+Sz)/2 kiedy (Sz/Sw)<2

Sśr=pier(Sw*Sz) kiedy Sz/Sw³2

 

ZAD2) Grzejnik elektryczny w kształcie walca o wysokości H=300mm, średnicy wewnętrznej dw=160mm i średnicy zewnętrznej dz=190mm wykonany jest z porcelany o przewodności cieplnej właściwej l1=1,03 W/mK . Zbiornik jest izolowany g=40mm warstwą wełny mineralnej, której przewodność cieplna wynosi l2=0,05 W/mK. Temperatura znamionowa grzejnika wynosi tw=80C, a tem. Otoczenia t0=10C. Współczynnik przyjmowania ciepła z powierzchni zewnętrznej a=10 W/m2K. Obliczyć moc cieplną oddawaną do otocznia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAD3) Przewód miedziany o promieniu r=0,005m przewodzi stały prąd elektryczny J=200A. Powierzchnia boczna przewodu oddaje ciepło do otocznia a=20 W/m2K. Przewód znajduje się w stanie stacjonarnym pod względem cieplnym. Tem. Otocznia T0=20C. Przyjąć VCu=1,9*10-8 Wm, lCu=350 W/mK. Wyznaczyć funkcję T®, oraz temperature max.

ZAD4) Każdy punkt kuli o promieniu R jest źródłem ciepła o stałej objętościowej gęstości mocy Pv, wyznaczyć rozkład temperatury wewnątrz kuli jeżeli powierzchnia zewnętrzna oddaje ciepło do otoczenia ze stałym współczynnikiem przejmowania ciepła a. Temperatura otoczenia=t0.

c1=0 ze względu na skończoną wartość temperatury, korzystamy z III warunku brzegowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



ZAD5) Wydrążona kula o promieniu rw£r£rz znajduje się w stanie stacjonarnym pod względem cieplnym. Każdy punkt kuli jest źródłem ciepła o stałej objętościowej gęstości mocy Pv. Wyznaczyć rozkład tem. Wzdłuż promienia jeżeli przez powierzchnię wewnętrzną kuli wnika moc cieplna o stałej gęstości q1 zas powierzchnia zew. Oddaje ciepło do otoczenia ze stałym współczynnikiem a.

Warunek brzegowy II rodzaju dla r=rw:

q1=-l gradt

Warunek brzegowy III rodzaju dla r=rz:

-l gradt=a(t(rz)-t0)

 

 

ZAD6) Przez poziomo zawieszony w powietrzu przewód o średnic d=0,015m przepływa prąd elektryczny. Obliczyć dopuszczalne natężenie prądu w przewodzie Jmax, przy założeniu że oddawanie ciepła odbywa się wyłącznie na drodze konwekcji swobodnej z pomionięciem promieniowania, a tem jego powierzchni nie przekracza 75C. Współczynnik tem. at=0,0014, V75C=0,0287.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAD7) Obliczyć długość l rezystancyjnego elementu grzejnego przepływowej nagrzewnicy rurowej o średnicy wewnętrznej d=3cm i temperaturze roboczej tz=170C. Przepływająca przez nie woda o tem. Początkowej tp=10C do tem. Wylotowej tk=50C. Wydajność układu M=200 l/h.

 

ZAD8) Obliczyć wartość współczynnika przejmowania ciepła ak w kwadracie o przekroju 50x80mm, przy przepływie powietrza o prędkości V=30m/s. Temperatura wlotu=20C=tu, a tem. na wylocie twyl.=80C.

l=(4f/obwód) – wymiar charakterystyczny

Zaczynamy od równania na konwenkcję wymuszoną:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAD9) Dwie płyty nieprzezroczyste, blisko siebie położone, mają zdolności emisyjne odpowiednio e1=0,8 i e2=0,7 , oraz temperatury t1=1000K i t2=400K . Obliczyć q1,2 przekazywaną przez promieniowanie, oraz gęstość mocy cieplnej q’1,2 przekazywanej przez promieniowanie gdy między płyty wstawiony jest ekran o zdolności emisyjnej  eE=0,3

 




ZAD10) Wydrążony walec o promieniu wew. Nw i zew. Nz . Powirzchnia wew. walca znajduje się w stałej temp. t1. Powierzchnia zew. oddaje ciepło do otoczenia ze stałym współ. a. Temp. otoczenia to, przewodność l.

Warunki brzegowe

r=rw             t(rw)=t1

Z równań 1 i 2 wyznaczamy C1 i C2

 

 

 

 

 

 

 

 

ZAD11) Jedna ściana elementu o grubości a znajduje się w stałej temp. t1 , zaś druga oddaje ciepło do otoczenia według prawa Newtona ze stałym współ. a. wyznaczyć rozkład temp. w płycie t(x)=? je4żeli temp. otoczenia równa jest to, a przewodność materiału wynosi l.

Warunki brzegowe

x=0       t(0)=t1      x=a

ZAD12) Przez powierzchnię x=0 wnika do płyty o grubości a moc cieplna o stałej gęstości qs podczas gcy powierzchnia x=a oddaje ciepło do otoczenia ze stałym współ. przejmowania ciepła a. Każdy punkt płyty jest źródłem energii cieplnej o stałej objętościowej gęstości mocy Pv=const. Temp otoczenia to, przewodność l=const. Wyznaczyć rozkład temp. t(x)

Warunki brzegowe (2 rodzaj)

x=0     

x=a     (3rodzaj)   

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed