Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

1.       Podział narzędzi według rozwiązań konstrukcyjnych. Odp. Jednolite i łączone.

2.       Wymień części narzędzia wchodzące w skład części roboczej. Odp. Skrawająca, wykańczająca, prowadząca.

3.       Co to są i do czego służą narzynki? Odp. Do wykonywania gwintów zewnętrznych.

4.       Co to jest pasywowanie? Odp. Pasywowanie (pasywacja), wytwarzanie na powierzchni przedmiotów metalowych (cynkowanych, kadmowanych itp.) cienkiej, antykorozyjnej błonki tlenków (lub innych związków) przez zanurzanie w odpowiednim roztworze; pasywowanie samoczynne – pod wpływem powietrza (np. na aluminium).

5.       W jakich typach narzędzi stosuje się azotek boru (borazon)? Odp. Szeroko stosowany jako materiał ścierny w ściernicach borazonowych, jak również jest wykorzystywany w narzędziach w postaci warstwy nałożonej na podkład z węglika spiekanego, naroża w płytce z węglika bądź też w postaci jednolitych płytek.

6.       Jaką rolę pełni warstwa tlenku aluminium w powłokach, jakimi pokrywa się narzędzia ze stali szybkotnących i węglików spiekanych? Odp. Podwyższa odporność narzędzia na wysoką temperaturę.

7.       Wymień technologiczne parametry skrawania. Odp. Prędkość, posuw, głębokość.

8.       Podaj zależność pozwalającą obliczyć głębokość skrawania przy toczeniu. Odp. g=(D-d)/2, gdzie: g – odległość między powierzchniami obrobioną i obrabianą, czyli głębokość skrawania; D – średnica powierzchni obrabianej; d – średnica powierzchni obrobionej.

9.       Oblicz średnicę wału toczonego z prędkością skrawania v=400m/min, jeśli obroty wrzeciona obrabiarki wynosiły n=4000obr/min. Przyjmij p=3. Odp. v=pdn/1000

10.   Jak zależy trwałość narzędzia od prędkości skrawania? Odp. T=(vc/Cv)k , vc= Cv T1/k, gdzie: T-okres, vc–prędkość skrawania, Cv-stała zależna od materiału obrabianego i innych warunków skrawania, k-wykładnik zależny od materiału ostrza i kryterium stępienia.

11.   Podaj wg jakich zasad dobiera się technologiczne parametry skrawania przy obróbce wykańczającej. Odp. Decyduje kryterium dokładności: g(grubość) jak najmniejsza, potem dobiera się p (posuw) też w miarę mały, a na końcu v (prędkość skrawania) dość dużą.

12.   Czy trwałość największej wydajności narzędzia może być większa od trwałości ekonomicznej? Odp. Nie.

13.   Jaki wzór określa wydajność obróbki? Odp. W=1/tj określa liczbę operacji (części lub sztuk) zrobionych w jednostce czasu.

14.   Jaki wiór powstaje przy skrawaniu miękkich stali węglowych i stopowych z małymi głębokościami skrawania? Odp. Wstęgowy.

15.   Jakie są zalety i wady wióra odpryskowego? Odp. Zalety: wióry szybko opuszczają strefę skrawania i zajmują niewiele miejsca. Wady: powstawaniu wióra towarzyszą znaczne zakłócenia siły skrawania, trudno jest uzyskać dobrą gładkość powierzchni.

16.   Gdzie występują maksymalne temperatury w procesie skrawania? Odp. Na końcu strefy zatarcia na powierzchni natarcia.

17.   Jaką rolę pełnią emulgatory w cieczach smarująco-chłodzących? Odp. Pokrywają kulki oleju trwałą absorpcyjną błonką i zapewniają trwałość oleju.

18.   Jakie są skutki działania obwodowej siły skrawania Fz dla narzędzia i obrabiarki?Odp. Powoduje ugięcie narzędzia i prowadnicy obrabiarki.

19.   Podaj definicję płaszczyzny normalnej i płaszczyzny przekroju głównego w układzie narzędzia. Odp. Płaszczyzna normalna Pn-jest prostopadła do głównej krawędzi skrawającej, przechodzi przez rozpatrywany pkt M.Płaszczyzna przekroju głównego (ortogonalna) Po-jest prostopadła do płaszczyzny podstawowej Pr i płaszczyzny krawędzi skrawającej Ps, przechodzi przez rozpatrywany pkt M.

20.   Wymień 4 układy odniesienia pozwalające na określenie geometrii narzędzia. Odp. Narzędzia, technologiczny (pomocniczy układ wykonawczy), ustawienia, roboczy.

21.   Jaki układ odniesienia jest wykorzystywany jedynie do opisu narzędzi składanych? Odp. Technologiczny (pomocniczy układ wykonawczy).

22.   Podział tokarek ze względu na budowę. (9) Odp. a) Kłowe; b) Uchwytowe; c) Wielonożowe; d) Rewolwerowe; e) Tarczowe; f) Karuzelowe; g) Automaty i półautomaty tokarskie; h) Tokarki-kopiarki; i) Zataczarki.

23.   W jakich typach tokarek występuje konik? Odp. Tarczowe, wielonożowe, kłowe.

24.   Zalety i wady tokarek uchwytowych poziomych i pionowych. Odp. Pionowe-taki układ jest korzystny przy obróbce dużych ciężkich tarcz. Ciężkie przedmioty mają w tym układzie lepsze podparcie. Stosuje się je do obróbki małych przedmiotów, uchwyty przedmiotów są skierowane do góry i napędzane osobnymi silnikami, wióry mają swobodny spad do zbiornika. Zaletą tych tokarek jest to, że zajmują mało miejsca, znacznie mniej niż tokarki poziome. Głowice narzędzi są przystosowane do mocowania narzędzi wirujących (wiertła, frezy).

25.   Podział tokarek rewolwerowych. Odp. Pionowe i poziome.

26.   Czym różni się frezowanie obwodowe od czołowego? Odp. Obwodowe-oś obrotu freza jest równoległa do powierzchni obrobionej.Czołowe-oś obrotu freza jest prostopadła do powierzchni obrobionej

27.   Podział frezów ścinowych. Odp. Jednościnowe, dwuścinowe i paraboliczne.

28.   Jak nazywa się pomocnicza powierzchnia przyłożenia w wiertle? Odp. Łysinka.

29.   W jaki sposób można odróżnić rozwiertak zgrubny od rozwiertaka wykańczaka? Odp. Zdzieraki wykonane są w postaci narzędzi trzpieniowych, średnice dobierane są w taki sposób, aby mogły służyć do obróbki zgrubnej lub bezpośrednio do rozwiercania wykonanych otworów. Wykańczaki – trzpieniowe i nastawne z liczbą ostrzy zależną od średnicy rozwiertaka, wykonane w trzech odmianach do rozwiercania wykańczającego otworów w klasie H7, H8, jako półfabrykaty przeznaczone do rozwiercania wykańczającego otworów o tolerancji innej niż H7, H8.

30.   W jakich ściernicach stosuje się spoiwo żywiczne? Odp. W ściernicach diamentowych.

31.   Dlaczego spoiwa metalowe bezwzględnie wymagają chłodzenia? Odp. Bo zatykają im się pory.

32.   Co to jest struktura ściernicy? Odp. Procentowy udział ziaren ściernych w objętości całego narzędzia. Określa się literą L. Wyróżniamy: zwarte, średnie i otwarte.

33.   Wymień obróbki wykańczające uzębień walcowych wewnętrznych. Odp. Obróbka uzębień metodą Fellowsa. Narzędziem jest dłutak modułowy, w przypadku obróbki wykańczającej jest to dłutak wykańczak. Osełkowanie. Wiórkowanie.

34.   Jakie uzębienia mogą być wykonywane wyłącznie metodą przeciągania? Odp. Uzębienia wewnętrzne, głównie wielowypusty ewolwentowe do średnicy 40mm.

35.   Gdzie jest stosowana i na czym polega metoda REVACYCLE? Odp. Przeciąganie przeciągaczem obrotowym ostrza. Ostrza mają zarysy łuków kołowych. Wykonanie wrębu międzyzębnego jest robione w czasie jednego obrotu głowicy. Tą metodę stosuje się do kół mechanizmów różnicowych.

36.   Podział krzywoliniowych uzębień stożkowych ze względu na linię zęba. Odp. Łuk koła, epicykloida, ewolwenta.

37.   W jakiej metodzie obróbki uzębień stosuje się jako narzędzie stożkowy frez ślimakowy? Odp. Obróbka kół stożkowych o zębach krzywoliniowych (o zarysie ewolwentowym) w metodzie Palloid opracowanej przez firmę Klingelnberg.

38.   W jaki sposób wykonuje się ślimaki? Odp. Ślimaki zgrubnie frezujemy frezem bądź na twardo szlifujemy.

39.   Jaką powierzchnię szlifuje się w wiertłach podczas ostrzenia? Odp. Powierzchnię przyłożenia.

40.   Okres trwałości narzędzia wynosi 30minut.Ile wynosi jego żywotność, jeśli może być ono ostrzone tylko 6 razy, a czas wymiany narzędzia wynosi 2 minuty? Odp.7*30min=210min

41.   Wymień 4 narzędzia do obróbki gwintów. Odp. Narzynka, gwintownik, tokarka, frezarka.

42.   Co to są narzędzia kształtowe? Podaj przykład. Odp. Mają liniowy styk krawędzi skrawającej z powierzchnią obrabianą. ...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed