Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Całkowa postać zasady pędu – ρdVdtdτ=ρFdτ-pndσ;pn – normalna do powierzchni σ, zewnętrzna względem obszaru płynnego τ. Dla F=0: ρV∇Vdτ=-pndσ (po pow S). Powierzchnia S może obejmować myślowy obszar O przepływającego płynu lub częściowo stanowić powierzchnię ściany przewodu omywanej przez przepływający płyn. Sprowadzamy całke po lewej do postaci powierzchniowej. Możemy określić przez to siły wywierane na płyn w obszarze O. OρVVndσ+Spndσ=0. Dzielimy S na części a całke po pow. Si Si(ρVVn+pn)dσ możemy nazwać strumieniem pędu to dla przepływów ustalonych suma strumieni pędu dla całej powierzchni zamkniętej jest równy 0. Struga swobodna – struga sąsiadująca z obszarem wypełnionym płynem pozostającym w spoczynku lub bardzo powolnym ruchu (p=const). Zasada pędu w zastosowaniu do strug swobodnych – S2ρVVndσ-S1ρVVndσ=R Zakładamy jednorodny rozkład prędkości w przekrojach S1 i S2: ρQV2-ρQV1=R Dla V1 i V2 w jednej płaszczyźnie możemy określić składowe Rx i Ry w następującej formie algebraicznej: ρQv2-ρQv1=Ry; ρQu2-ρQu1=Rx; u i v -składowe prędkości V w kierunku obranych osi x oraz y; Struga swobodna oddziaływująca na powierzchnię czynną zakrzywioną – prędkość strumienia cieczy napływającego stycznie na płytkę zakrzywioną pod kątem B zmienia kierunek wzdłuż ściany natomiast jej bezwzględna wartość pozostaje stała: c=co=c1; jedyną siłą wywołującą zmianę pędu strumienia cieczy jest oddziaływanie zakrzywionej płytki P=-R (z zas pędu): Rx=-Px=ρVCox-C1x; Ry=-Py=ρVCoy-C1y; Cox=c i Coy=0; C1x=ccosβ i C1y=csinβ; ostatecznie: Rx=ρVc1-cosβ; Ry=-ρVcsinβ);R=2ρVcsinβ2.
Struga swobodna oddziaływująca na powierzchnię czynną prostopadłą –w szczególnym przypadku gdy struga uderza prostopadle do płyty zakłada się że prędkości poszczególnych elementów cieczy zostają promieniowo rozstrzelone w płaszczyźnie płytki (Ry=0). W związku z tym suma geo pędów cząstek cieczy jest równa 0: R=Rx=ρVc.
Reakcja hydrodynamiczna – siła z jaką strumień cieczy działa na przeszkodę ustawioną w linii jego działania (geometryczna elementarnych reakcji wywieranych przez poszczególne cząstki cieczy)
Założenia s. swobodna na pow czynną: wydatek (natężenie przepływu jest stałe); rozkład prędkości w dowolnym przekroju poprzecznym jest stały; strumień cieczy porusza się w ośrodku nie wywierającym wpływu na przebieg zjawiska; zaniedbuje się siły tarcia między spływającym strumieniem a powierzchnią płytki; pomija się siłę ciężkości. Reakcja wywierana przez ośrodek na układ zewnętrzny: R=-P; Rx=-Px=ρVCox-Cx; Ry=-Py=ρVCoy-Cy;R=Rx2+Ry2 ; Zasada prac przygotowanych, równania bilansowe: δy1=-l2sinαdα - siły ciężkości odp prętom pionowym; δy2=-lsinαdα - s. c. odp. Płytce z łącznikiem; δx=lcosαdα - dla siły reakcji R; równanie bilansowe prac przygotowanych: -2mprgxl2sinαdα-mp+mτgxlsinαdα+Rlcosαdα=0; Rlcosαdα=2mprgl2sinαdα+mp+mτgxlsinαdα; Rdoś=mpr+mp+mτgtgα ; Reakcja obliczeniowa: Robl=4πd2gV2