Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

PRZEKŁADNIK PRĄDOWY

Jest to pewien rodzaj trafo dość szczególnie pracujący . Strona wtórna przekładnika prądowego pracuje w stanie bliskim zwarcia a strona pierwotna pracuje przy wymuszonym prądzie . Jeżeli przez stronę pierwotną płynie prąd I1 to wartość tego prądu nie zależy od przekładnika a tylko od obwodu zewnętrznego. Ważne jest oznaczenie zacisków K,L-po stronie pierwotnej k,l – po stronie wtórnej duże i małe litery pozwalają odróżnić stronę pierwotną i wtórną , natomiast k,l pozwala określić kierunek prądu I2. Jeżeli w obwodzie pierwotnym prąd płynie od k do l to w zewnętrznym obwodzie wtórnym też .Przekładnik prądowy pracuje przy małej indukcji i przy bardzo małym przepływie.

I1/I2=z2/z1

Kin=I1n/I2n   przekładnia znamionowa prądowa

Ważnym parametrem dla przekładnika prądowego jest moc pozorna znamionowa czyli moc urządzeń które możemy po stronie wtórnej do niego podłączyć . Przekładnia znamionowa prądowa nie jest równa przekładni rzeczywistej więc zawsze pozostaje pewien błąd (błąd prądowy przekładnika )

d­I=(I2kin-I1)/I1)100%. Błąd kątowy jest ważny przy pomiarach mocy .Liczba przetężeniowa jest to taka wielokrotność prądu znamionowego przy której błąd prądowy osiąga zadaną wartość 10%. Przekładnik prądowy słóży do zmiany zakresu miernika przy pomiarze prądów przemiennych. Ze względu na bezpieczeństwo pracy, wymagane jest, aby przy pomiarach jednej z zacisków wtórnych oraz obudowa przekładnika była uziemiona. Przy pracy przekładnika nie należy zastosować otwartego uzwojenia wtórnego gdyż grozi to nadmiernym nagrzaniu się rdzenia na w skutek zwiększonych strat przy osiągnięciu stanu nasycenia.  Umożliwiają pomiary wielkich prądów i bardzo wysokich napięć za pomocą mierników o małym zakresie pomiarowym. Oddzielają galwanicznie mierniki od obwodu kontrolowanego co pozwala na pomiary wysokich napięć miernikami przeznaczonymi do pomiaru mniejszych napięć.

PRZEKŁADNIKI NAPIĘCIOWE

Do uzwojenia pierwotnego przek nap jest doprowadzone napięcie mierzone. Woltomierz jest obciążeniem uzwojenia wtórnego. Zaciski uzwojenia pierwotnego oznacza się literami M, N a wtórnego m, n. Przekładnia nie ma wartości stałej, zmienia się ona w zależności od napięcia pierwotnego i obciążenia przekładnika. Wartość nap pierwotnego określa się mnożąc otrzymane w wyniku pomiaru wartości napięcia wtórnego, przez przekładnię znamionową. Nap .znam. przekładni napięciowej jest unormalizowane. Przekładniki przeznaczone są do pracy w ukł. gwiazda , zarówno po stronie pierwotnej, wtórne napięcie znamionowe U2=100/√3. Straty w stali i miedzi wywołują w przekładniku przesunięcie napięcia wtórnego o kąt różny od 180 względem napięcia pierwotnego. Kąt liczony w minutach lub stopniach miedzy między odwróconym wektorem napięcia wtórnego a wektorem napięcia pierwotnego stanowi błąd kontowy przekładnika. Przekładniki powinny być zabezpieczone bezpiecznikami po stronie pierwotnej i wtórnej. Polskie normy dzielą przekładniki nap na 4 klasy: 0.2, 0.5, 1, 3. Budowane są również przekładniki laboratoryjne o klasach dokładności: 0.02, 0.05, 0.1. znormalizowane napięcie przekładnika napięciowego: 3kV-400kV.

Metoda trzech watomierzy: Pomiar za pomocą trzech woltomierzy opiera sie na pomiarze napięcia na rezystorze wzorcowym i na impedancji badanej. Układ umożliwia pomiar składowych impedancji

 

Mostek Wheatstone’a –

Zazwyczaj, stosunek oporników R3 do R4 = cons. co umożliwia zmianę zakresu mostka. Wartość rezystancji opornika R2 może być płynnie regulowana tak, aby osiągnąć stan równowagi mostka. Zatem znając wartości rezystancji R2, R3 i R4 można dokładnie wyznaczyć nieznaną wartość rezystancji Rx.Błąd nieczułości mostka można zmniejszyć:1 zwiększenie napięcia zasilania, 2dobór małej rezystancji ramion mostka, 3zastosowanie czułego galwanometru, 4 specjalne dobrane laboratoryjne mostki.

Mostek Thomsona

Umożliwia eliminację wpływu elementów łączących, dzięki temu służy do pomiaru małych rezystancji. Rezystancja R powinna posiadać jak najmniejszą wartość, dlatego też połączenie takie wykonywane jest jako krótki i gruby odcinek przewodu o małej rezystancji (wykonany np. z ). Jeśli warunek R3·R`4 = R`3·R4 jest spełniony (oraz R jest małe), wówczas wpływ ostatniego składnika powyższego równania staje się zaniedbywalny i można przyjąć że

Mostek Maxwella:

Mostek Wiena

Mostek Maxwella – Wiena

Mostek Scheringa

 

 

(1)         Reg.wzmocnieniem wzmacniacza uzyskujący 100%wychylenia wskażnika

(2)         Przestrajając filtr uzyskuje się min wychylenie miernika które jest miarą poczatkową zniekształceń nieliniowych.

Do wyznaczani poszczególnych harmonicznych( widma amplitudowego) służą analizatory harmonicznych a dla bardziej rozbudowanych analizatory widma

 

 

 

 

 

POMIAR MOCY ZA POMOCĄ WATOMIERZA ED

Prąd w cewce napięciowej jest w fazie z napięciem a prąd cewki prądowej jest to prąd który płynie przez odbiornik

Taki watomierz może być na bazie ustroju ED lub na bazie ustroju FD zasada działania tych ustrojów jest taka sama różnią się jedynie konstrukcyjnie .

Układ do pomiaru mocy w obwodach 1 fazowych,3 fazowych symetrycznych niesymetrycznych(z przewodem zerowym bez przewodu zerowego(sztuczny punkt)) układ Arona.

Pomiar mocy czynnej prądu 3f metodą trzech watomierzy:

 

Układ Aarona

Suma wskazań tych watomierzy nie zmienia się jeżeli zmienimy potencjał wspólnego punktu czyli ten punkt możemy umieścić na innym niż zero zmienią się wskazania watomierzy ale ich suma pozostanie stała na podstawie zał że I1+ I2+ I3=0

Układ Arona wykorzystuje dwa watomierze karzdy z watomierzy mierzy prąd jednej fazy natomiast cewki napięciowe są połączone pod napięcia międzyfazowe w ten sposób że początek cewki napięciowej zawsze jest związany w fazie gdzie jest cewka prądowa włączona natomiast końce są dołączone do przewodu  z którego wyeliminowaliśmy watomierz trzeci.

 

Pomiar mocy czynnej prądu 3f za pomocą układu Aarona:

UKŁADY PÓŁPOŚREDNIE (z przekładnikiem prądowym ) mierzymy pośrednio prąd a bezpośrednio napięcie .

Nie ma układów półpośrednich z przekładnikiem napięciowym jeżeli pomiędzy cewką ruchomą i nieruchomą będzie wysokie napięcie to może to spowodować

-uszkodzenie izolacji pomiędzy dwoma uzwojeniami

-dodatkowy moment napędowy elektrostatyczny 

UKŁAD POŚREDNI (z przekładnikiem prądowym i napięciowym)

Układ ten stosujemy zawsze gdy prąd odbiornika przekracza zakres prądowy watomierza lub gdy tylko dokonujemy pomiaru w układach wysokiego napięcia w których oczywistym jest że zakres napięciowy jest przekroczony ale zakres prądowy może być nie przekroczony jednak ze względu bezpieczeństwa konieczne jest zastosowanie przekładnika prądowego również

 

POMIAR MOCY BIERNEJ

Jeżeli podłączymy napięcie watomierza pod napięcie opóźnione o kąt prosty to zmierzymy moc bierną .Uzyskanie tego napięcia w ukł 1 fazowym jest wykonane przez cewke.

Układ Hummla polega na tym że w cewke napięciową łączymy za pomocą odpowiedniej indukcyjności i rezystancji . Dobierając odpowiednio te parametry można uzyskać prąd w cewce napięciowej opóźniony o 90 stopni względem napięcia zasilającego odbiornik .Taki układ nazywamy waromierzem (mnożnikami) .

uszkodzenie izolacji pomiędzy dwoma uzwojeniami

-dodatkowy moment napędowy elektrostatyczny 

Układ Aarona do pomiaru mocy biernej:

Dla uzyskania prawidłowego punktu zerowego oporności obwodów napięciowych i opornika pomocniczego w fazie 2 powinny być sobie równe. Moc odbiornika jest w układzie Arona sumą wskazań obydwu watomierzy. Ponieważ napięcia przyłożone dop watomierzy zostały 3 razy zmniejszone, należy sumę wskazań pomnożyć przez 3

Q=3(Pw1+Pw2)

 

Zasada działania ustroju elektrodynamicznego polega na wzajemnym oddziaływaniu dwóch cewek w których płyną prądy. Pierwsza z nich (ruchoma), umieszczona jest wewnątrz drugiej (nieruchoma). Przepływ prądu przez cewki powoduje ruch cewki ruchomej oraz odchylenie się przymocowanej do niej wskazówki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed