Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

1.      CAx – komputerowe wspomaganie (wszystkiego ;) ).CAD - Computer-Aided Design

CAE - Computer-Aided Engineering (also refers to Computer-Aided Electronics)

FEM: Finite Element Method

CFD: Computational Fluid Dynamics

Multibody simulations

CAID - Computer-Aided Industrial Design (Styling)

CAO - Computer-Aided Optimization

CAT - Computer-Aided Tolerancing (also refers to Computer-Aided Testing)

DMU - Digital Mock-up (cyfrowa makieta).

VR - Virtual Reality

KBE - Knowledge-based Engineering

Są to metody projektowania bazujące na doświadczeniu z podobnych wykonanych projektów w przeszłości. Celem KBE jest zaoszczędzenie czasu o kosztów rozwoju produktu osiągnięte przez ponowne używanie wiedzy i doświadczeń z wcześniejszych prac.

RP, RT, RPT - Rapid Prototyping/Tooling

CAPP - Computer-Aided Process Planning

NC, CNC - Numerically Controlled, Computerized Numerical Control

MES - Manufacturing Execution System

CAM - Computer-Aided Manufacturing (CAPP + CNC + MES)

CAQ - Computer-Aided Quality Assurance (zapewnienie jakości)

ERP - Enterprise Resource Planning

PDM - Product Data Management

PLM - Product Lifecycle Management

 

2.      Metody dyskretyzacji.

Metody dyskretyzacji są sposobem rozwiązania równań różniczkowych lub układów równań różniczkowych (np. opisujących pewne zjawisko fizyczne). Metody dyskretyzacji transformują równania różniczkowe w równania algebraiczne , które mogą być z łatwością rozwiązane przy użyciu komputera. Dyskretność  polega na tym, że rozwiązanie jest wyznaczone dla dyskretnych punków w dziedzinie/czasie a wielkości między tymi punktami są interpolowane.

·         Metoda różnic skończonych.

Metoda różnic skończonych jest najbardziej bezpośrednią metodą rozwiązywania równań różniczkowych (numerycznie). Idea tej metody polega na zastąpieniu pochodnych występujących w równaniu różniczkowym, przez przybliżone skończone różnice. Dziedzina jest zatem dyskretyzowana, więc rozważane są jedynie wartości szukanej funkcji w dyskretnych punktach (punktach węzłowych). Problem rozwiązania równania różniczkowego jest zatem zredukowany do problemu rozwiązania zestawu równań algebraicznych.

·         Metoda ważonych residuów.

Metoda ważonych residuów jest podwaliną metody elementów skończonych oraz metody elementów brzegowych.

Idea tej metody polega na użyciu odpowiedniej próbnej funkcji  podejrzewanej o bycie rozwiązaniem równania różniczkowego oraz dalej na regulacji tej funkcji w celu uzyskania najlepszej aproksymacji.

3.      Metoda elementów skończonych.

W wielu zagadnieniach inżynierskich wymagane jest znalezieniu układu naprężeń i odkształceń w kontinuum sprężystym (np. obliczanie płyt, tarcz i innych elementów 3D). We wszystkich tych przypadkach liczba powiązań pomiędzy dowolnym „skończonym elementem” wydzielonym myślowo a jego otoczeniem jest nieograniczona. Metoda elementów skończonych polega na:

1.       dokonanie podziału obszaru rozwiązania na podobszary w postaci prostych geometrycznie elementów, zwykle trójkątów lub prostokątów (czworokątów) dla zagadnienia 2D, albo czworościanów, graniastosłupów lub prostopadłościanów w problemach trójwymiarowych;

2.       wybór punktów węzłowych dla wybranego rodzaju elementu, w których określane będą niewiadome wartości wielkości fizycznych. Iloczyn liczby punktów węzłowych i liczby niewiadomych w węźle stanowi wymiar układu równań algebraicznych;

3.       wybór funkcji rozkładu niewiadomych wielkości fizycznych w elemencie w zależności od wartości węzłowych;

4.       przekształcenie równań różniczkowych do układu równań algebraicznych poprzez zastosowanie funkcji wagowych;

5.       ułożenie układu równań algebraicznych dla całego obszaru na podstawie informacji o topologii elementów i węzłów;

6.       uwzględnienie w macierzy warunków brzegowych i początkowych poprzez modyfikację współczynników lub eliminację części równań;

7.       rozwiązanie układu równań i znalezienie wartości poszukiwanych wielkości fizycznych w węzłach obszaru;

8.       dla zagadnień nieliniowych lub niestacjonarnych powtarzanie etapów 6 i 7 aż do uzyskania żądanej dokładności lub osiągnięcia wymaganej liczby kroków czasowych.

 

 

 

R=KU+Fp
gdzie:

R-  macierz sił zewnętrznych działąjących na element w węzłach,

K- macierz sztywności elementu,

U- macierz przemieszczeń węzłów,

Fp- macierz sił węzłowych wywołanych odkształceniami
początkowymi np.wpływem temperatury,

 

Rozwiązanie powyższego równania pozwala otrzymać węzłowe przemieszczenia, a co za tym idzie odkształcenia i naprężenia we wszystkich elementach.

W analizach dynamicznych, należy również uwzględnić momenty bezwładności elementów i efekty tłumienia – co jest uwzględnione w poniższym równaniu:

R=KU+CU+MU+Fp

gdzie:

R-  macierz sił zewnętrznych działąjących na element w węzłach,

K- macierz sztywności elementu,

U- macierz przemieszczeń węzłów,

Fp- macierz sił węzłowych wywołanych odkształceniami
początkowymi np.wpływem temperatury,

M- macierz mas,

C- macierz tłumienia,

Funkcje kształtu interpolują przemieszczenia wewnątrz elementu ue bezpośrednio z wartości przemieszczeń węzłowych.

Dla powyższego elementu gdzie x=x-x1 mierzone na kierunku osiowym od lewego
węzła 1, funkcje kształtu przyjmują postać:

Macierz sztywności dla jednorodnego, pryzmatycznego elementu belkowego o stałej sztywności (element 2-węzłowy):

4.     Metoda elementów skończonych analizy nieliniowe.

W analizach liniowych przyjęto, że odkształcenie elementu mieści się w obszarze zastosowania prawa Hooka – relacja między obciążeniem a odkształceniem jest liniowa F=KU. Sztywność jest linowo elastyczna, odkształcen ie jest takie że nie powoduje odkształceń plastycznych lub złamania elementu.

Zazwyczaj jednak F=/ KU.

Typowe źródła nieliniowości w analizie:

v      Nieliniowości materiałowe:

Gdy naprężenia osiągają wartości spoza zakresu elastycznego, zachowanie materiałów można podzielić na 2 główne klasy:

o        Niezależne od czasu

§         zachowanie elasto-plastyczne – dotyczy większości materiałów ciągliwych

§         zachowanie hiper-elastyczne  – gumy i elastomery, np. model materiałowy Mooney-Rivlin, Neo-Hookean.

o        Zależne od czasu (płynięcie materiału – relaksacja (temp. Może mieć na to wpływ – kleje), wiskoplastyczność – elastyczność+wiskotyczność np. szkło i tworzywa sztuczne, wiskoplastyczność – pełzanie + plastyczność).

 

·         Nieliniowości geometryczne (duże deformacje, duże odkształcenia, wyboczenia)

Na sztywność składają się : sztywność materiałowa, sztywność wynikająca z naprężeń wstępnych oraz sztywność geometryczna – dodatkowa sztywność wynikająca z nieliniowej charakterystyki odkształcenie-przemieszczenie.

Rozwiązywanie tak sformułowanego problemu polega na stopniowym zwiększaniu obciążenia w małych krokach postępowych symulacji i wyznaczaniu przyrostu przemieszczeń oraz sztywności. Możliwe metody:

ü      Total Lagrangian metod – odnosi wszystkie wartości do oryginalnego kształtu geometrii,  np. adekwatna do dużych odkształceń elastycznych, pełzania, naprężenia termiczne.

ü      Updated Lagrangian metod – współrzędne siatki  ES są aktualizowane wraz z każdym krokiem postępowym symulacji  ( adekwatna do dużych nieelastycznych odkształceń, np. formowanie elementów z metalu).

ü      Eulerian metod – siatka ES jest unieruchomiona w przestrzeni, a materiał przepływa przez nią (adekwatna do symulowania procesu wytłaczania elementów oraz do symulacji mechaniki płynów.)

·         Nieliniowości związane z warunkami brzegowymi (kontakt, otwieranie i zamykanie luk, siła podążająca).

Ze swojej natury kontakt jest nieliniowym warunkiem brzegowym. Podczas kontaktu obciążenia mechaniczne oraz cieplne są przekazywane przez powierzchnie kontaktu. Jeżeli obecna jest siła tarcia w kontakcie siły ścinające na styku powierzchni są przekazywane. W preprocessingu symulacji należy zatem przewidzieć miejsca możliwego kontaktu aby w każdej iteracji algorytm sprawdzał wystąpienie kolizji – możliwe jest zdefiniowanie kontaktu ciała z samym sobą.

Analizy uwzględniające nieliniowości są bardziej złożone od analiz liniowych. Zasada superpozycji nie obowiązuje. Inżynier musi przewidzieć możliwe źródła nieliniowości w modelu:

·         Odkształcenia przestają być małe (np. gumy, elastomery – duże odkształcenia i wymagają analiz nieliniowych).

·         Relacja odkształcenie przemieszczenie nie jest liniowa (np. duże obroty elementu przy małym przemieszczeniu.)Zmiany w kształcie podczas analizy nie mogą być pomijane. (np. wybocznie).

·         Relacja odkształcenie – naprężenie może stać się nieliniowa (nawet w  zakresie dopuszczalnych naprężeń, jest tak np. dla gum, elastomerów, metali).

·         Z powodu zmian geometrycznych może zajść potrzeba aktualizacji macierzy sztywności (F=/KU).

2  najczęściej używane metody iteracyjnego rozwiązywania równań równowagi:

·         FULL NEWTON-RAPHSON – metoda aktualizuje i rozwiązuje macierz sztywności w każdym kroku iteracji symulacji.

·         Modified Newton-Raphson.



Hipotezy wytrzymałościowe:

Uproszczenie wieloosiowego stanu naprężenia do wielkości skalarnej. Popularne hipotezy wytrzymałościowe:

Hubera/von Missesa – odkształcenie plastyczne występuje gdy naprężenia zredukowane (wieloosiowy stan naprężenia), będą równe granicy plastyczności dla jednoosiowego rozciągania materiału.

Tresca - odkształcenie plastyczne występuje gdy maksymalne naprężenia ścinające (wieloosiowy stan naprężenia), będą równe/> granicy plastyczności dla jednoosiowego rozciągania materiału.

5.     Metoda układów wieloczłonowych.

 

Analiza typu MULTIBODY jest używana do modelowania dynamicznego zachowania połączonych ze sobą ciał sztywnych (lub elastycznych), z których każde może być poddane dużym przemieszczeniom i rotacjom.

Podczas gdy pojedyncze obiekty lub części mechanicznego systemu poddawane są wnikliwym analizom z użyciem FEM, zachowanie całego systemu wieloczłonowego jest często analizowane z wykorzystaniem netody MULTIBODY, np.:

1.       Inżynieria lotnicza (analiza ruchu helikoptera, symulacja lądowania – wyznaczenie obciążeń, zachowanie w różnych warunkach grawitacyjnych).

2.       Biomechanika.

3.       Symulowanie przekazania napędu – skrzynie biegów, łańcuchy – paski.

4.       Symulowanie dynamiki zawieszenia samochodowego.

5.       Robotyka – wyznaczenie wymaganych momentów generowanych przez napędy członów.

 

1.       Analiza modalna. 

2.       Analiza odpowiedzi drgań wymuszonych w stanach nieustalonych.

3.       Analiza odpowiedzi widmowej. 

4.       Analiza odpowiedzi częstotliwościowej.

5.       Analiza odpowiedzi układu na wymuszenie przypadkowe.

Stopnie swobody – liczba niezależnych współrzędnych potrzebnych do jednoznacznego opisu przedmiotu w przestrzeni. Dla bryły sztywnej: 3 translacje i 3 obroty.

Warunki ograniczające (constraint condition) – poprzez nałożenie więzów pomiędzy kolejnymi członami będącymi w interakcji wprowadza się ograniczenia w ilości stopni swobody układu. Symulacji układu można dokonać jedynie gdy DOF = 0.

Do określenia dynamicznego zachowania systemu wykorzystywane są równania ruchu.:

q- współrzędne uogólnione, dla brył sztywnych :

M(q) – macierz mas (może zależeć od współrzędnych uogólnionych).

C – reprezentuje warunki więzowe,

Cq- pochodna warunków ograniczających w odniesieniu do współrzędnych, wykorzystywana do nakładania sił reakcji w więzach. 

Qv – jest wykorzystywany do uwzględnienia siły Coriolisa  i odśrodkowej w równaniach ruchu

6.     Metody optymalizacji.

Przystępując do procesu optymalizacji należy określić:

·         Zmienne optymalizacji (jaka wielkość może być zmieniana, w jakim limicie?)

·         Przewidywana Odpowiedź (jaki efekt optymalizacji będzie zadowalający?)

·         Minimalizowany parametr (jaką wielkość należy minimalizować?)

·         Ograniczenia (jakie są limity dla Przewidywanej Odpowiedzi?  - np. należy przewidzieć niezmienność rozstawu otworów, które współpracują z innymi członami, „Manufacturing Constraints – np. wytłaczanie stałego przekroju).

 

ü      Sizing optimization (wielkości) –

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed