Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

energia pierwotna to energia jaka jest zmaga

ynowana w źródle energii. Pierwotne źródło en

ergii to takie które możemy brać bezpośrednio

z natury. Jest nim na przykład węgiel, ropa, g

az, czy promienie słoneczne.

Polskie zapotrzebowanie na poszczególne nośniki energii pierwotnej

Kryteria bilansowości – wartości parametrów złoża, przy których jego eksploatacja jest technicznie możliwa i złoże może być przedmiotem zainteresowania przemysłu; także ogólne warunki, jakie musi spełniać złoże, by mogło być przedmiotem zagospodarowania.

KRYTERIA PRZEMYSŁOWOŚCI– graniczne wartości parametrów złoża, przy których jego eksploatacja jest technicznie możliwa i ekonomicznie uzasadniona w warunkach projektu zagospodarowania złoża -  jest opłacalna. Kwalifikację zasobów do kategorii przemysłowych i nieprzemysłowych dokonuje się w oparciu o dwa główne kryteria: ekonomiczne i techniczne.

Jako kryterium brzegowe od strony ekonomicznej ustala się graniczną koncentrację składników użytecznych gwarantujących zerowy zysk z operacji wydobywczych i przeróbczych, czyli zrównoważenie kosztów stałych i ruchomych.

Drugim kryterium jest kryterium techniczne, które pozwala przekwalifikować zasoby w przypadku braku technicznych możliwości eksploatacji w danych warunkach geologiczno górniczych, lub z powodu konieczności zabezpieczenia istniejącej infrastruktury technicznej, jak przykładowo w filarach szybowych.

Miedź - złoża odkryto w 1957 roku w miejscowości Lubin, są one zasobne również pierwiastki srebra, cynku, ołowiu, niklu, kobaltu, wanadu i molibdenu. W dawnym rejonie wydobycia - koło Bolesławca i Złotoryi występują szacowane zasoby 2,8 mld ton. Obecnie 5 kopalni: "Lubin", "Polkowice", "Rudna", "Sieroszowice" w Lubińsko-Głogowskim oraz "Konrad" uruchomiły wydobycie.

Srebro - uzyskiwane z rud miedzi, w Polsce wydobywamy 4 5 światowego wydobycia.

Cynk i ołów - szacowane zasoby 290 mln ton występujące pod Bytomiem, Chrzanowem, Zawierciem i Olkuszem. Domieszka tych złóż jest kadm i srebro. Wydobycie to ma tradycje w Polsce już od średniowiecza, wtedy to byliśmy największym potentatem w imporcie tego metalu. Obecnie wydobywamy 4.9 mln ton z 5 kopalniach.

Żelazo - niestety musimy je importować z Ukrainy, Szwecji, Brazylii. Ale przetwarzamy je w 14 hutach, m. in. w Dąbrowie Górniczej i Krakowie.

Koncesji wymaga:1) poszukiwania lub rozpoznawania złóz kopalin2) wydobywania kopalin ze złóŜ, 3) podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji, 4) podziemnego składowania odpadów Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niz 3 lata i nie dłuższy niz 50 lat, chyba ze przedsiębiorca złożył wniosek o udzielenie koncesji na czas krótszy. Koncesji na udziela minister właściwy do spraw środowiska. Koncesji na wydobywanie kopalin ze złóz, jeŜeli jednocześnie są spełnione następu- jące wymagania: 1) obszar udokumentowanego złoza nieobjętego własnością górniczą nie przekracza 2 ha, 2) wydobycie kopaliny ze złoza w roku kalendarzowym nie przekroczy 20 000 3) działalność będzie prowadzona metodą odkrywkową oraz bez uzycia środków strzałowych – udziela starosta. Koncesja określa:1) rodzaj i sposób wykonywania zamierzonej działalności; 2) przestrzeń, w granicach której ma być wykonywana zamierzona działalność; 3) czas obowiązywania koncesji; 4) termin  rozpoczęcia  działalności określonej koncesją,  a  w  razie  potrzeby – przesłanki, których spełnienie oznacza rozpoczęcie działalności.

DOKUMENTACJA GEOLOGICZNAWyniki prac geologicznych, wraz z ich interpretacją, określeniem stopnia osiągnięcia zamierzonego celu wraz z uzasadnieniem, przedstawia się w dokumentacji geologicznej. 2. Dokumentację geologiczną stanowią następujące rodzaje dokumentacji: 1) geologiczna złoZa kopaliny; 2) hydrogeologiczna; 483) geologiczno-inzynierska; Dokumentację geologiczną złoza kopaliny sporządza się w celu określenia jego granic, zasobów  geologicznych, warunków występowania oraz określenia mozliwości wydobycia kopaliny ze złoza. 2. Dokumentacja geologiczna złoŜa kopaliny określa w szczególności: 1) rodzaj, ilość i jakość kopaliny, w tym przez przedstawienie informacji dotyczących kopalin towarzyszących i współwystępujących uzytecznych pierwiastków śladowych oraz  występujących w złozu substancji szkodliwych dla środowiska; 2) połozenie złoza, jego budowę geologiczną, formę i granice; 3) elementy środowiska otaczającego złoze; 4) hydrogeologiczne i inne geologiczno-górnicze warunki występowania złoza; 5) stan zagospodarowania powierzchni w rejonie udokumentowanego złoZa; 6) graniczne wartości parametrów definiujących złoZe i jego granice.

Projekty  zagospodarowania złóż sporządzane  w granicach  istniejącego lub projektowanego obszaru górniczego powinny  uwzględniać optymalny wariant  racjonalnego wykorzystania zasobów złoża, z uwzględnieniem:1)  geologicznych warunków występowania złoża;2)  wymagań w zakresie ochrony środowiska;3)  ochrony życia i zdrowia ludzkiego;4)  technicznych możliwości oraz ekonomicznych uwarunkowań wydobywania kopaliny,5)  przewidywanego sposobu likwidacji zakładów  górniczych, ochrony zasobów pozostawionych w złożu po zakończeniu eksploatacji oraz rekultywacji gruntów po działalności górniczej.2. W projektach zagospodarowania złóż określa się:1)  zasoby przemysłowe,  będące częścią zasobów bilansowych,  2)  zasoby nieprzemysłowe,  będące częścią zasobów bilansowych złoża niezaliczoną do zasobów przemysłowych w obszarze przewidzianym do zagospodarowania, których eksploatacja może stać się uzasadniona w wyniku zmian technicznych, ekonomicznych lub zmian w przepisach prawa, w tym dotyczących wymagań ochrony środowiska;3)  straty w zasobach przemysłowych inieprzemysłowych, ;4)  zasoby operatywne dla złóż kopalin stałych, stanowiące zasoby przemysłowe pomniejszone o przewidywane straty.3. Udostępnienie i wydobywanie zasobów złoża projektuje się  w sposób umożliwiający agospodarowanie w przyszłości części złoża nieobjętej zagospodarowaniem i zagospodarowanie zasobów złóż występujących w jego sąsiedztwie.§ 2. 1. Projekty zagospodarowania złóż  sporządza się  w formie opisowej, graficznej  tabelarycznej.

Plan ruchu zakładu górniczego sporządza przedsiębiorca, odrębnie dla kazdego zakładu górniczego.

2. Plan ruchu zakładu górniczego określa: 1) strukturę organizacyjną zakładu górniczego, w szczególności przez wskazanie stanowisk osób kierownictwa i dozoru ruchu; 2) szczegółowe przedsięwzięcia niezbędne w celu zapewnienia: a) wykonywania działalności objętej koncesją, b) bezpieczeństwa powszechnego, c) bezpieczeństwa poŜarowego, d) bezpieczeństwa osób przebywających w zakładzie górniczym, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, e) racjonalnej gospodarki złoŜem, f) ochrony elementów środowiska, g) ochrony obiektów budowlanych, h) zapobiegania szkodom i ich naprawy. Plan ruchu zakładu górniczego sporządza się na okres od 2 do 6 lat albo na cały Plan ruchu zakładu górniczego zatwierdza właściwy organ nadzoru górniczego, w drodze decyzji, po uzyskaniu opinii właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W przypadku likwidacji zakładu górniczego, w całości lub w części, przedsiębiorca jest obowiązany: 1) zabezpieczyć lub zlikwidować wyrobiska górnicze oraz urządzenia, instalacje i obiekty zakładu górniczego; 2) zabezpieczyć niewykorzystaną część złoŜa kopaliny; 3) zabezpieczyć sąsiednie złoŜa kopalin; 4) przedsięwziąć niezbędne środki chroniące wyrobiska sąsiednich zakładów górniczych; 5) przedsięwziąć niezbędne środki w celu ochrony środowiska oraz rekultywacji gruntów po działalności górniczej. Zatwierdzenie planu ruchu likwidowanego zakładu  górniczego wymaga uzgodnienia z właściwym wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta).

Przedsiębiorca, który uzyskał koncesję na wydobywanie kopaliny ze złoza, wnosi opłatę eksploatacyjną ustalaną jako iloczyn jej stawki oraz ilości kopaliny wydobytej, ze złoza bilansowego i pozabilansowego, w okresie rozliczeniowym. Stawka opłaty eksploatacyjnej wynosi 50 % w przypadku: 1) kopaliny towarzyszącej; 2) kopaliny współwystępującej wydobytej ze złoŜa węglowodorów.Wpływy z opłaty eksploatacyjnej:-40%Narodowy fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej(NFOŚ i GW)-60%dochody gmin.Wpływy z NFOŚ i GWz opłat wykorzystywane sa na:potrzeby Georgi i górnictwa(głownie ochrona środowiska)

Węgiel jest najobficiej występującym na świecie paliwem kopalnym. Światowe zasoby węgla są wystarczające na około 200 lat. Jest paliwem o najkorzystniejszym geograficznym występowaniu. Jego 26% zasobów jest w USA, kolejne 23% w krajach byłego Związku Radzieckiego, około 12% zalega w Europie. W porównaniu do innych źródeł energii paliwo węglowe w Polsce ma zasadniczy udział w jej produkcji. Blisko 95% produkowanej w kraju energii wytwarza się z węgla, około 55% energii elektrycznej wytwarzane jest z węgla kamiennego. Dla gospodarki kraju i jej energetycznego zabezpieczenia węgiel kamienny spełnia podstawowe znaczenie. W systemie energetycznym Polski dla węgla kamiennego  i brunatnego nie ma alternatywy. Paliwo węglowe jest gwarancją polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Zasoby operatywne  węgla Kamiennego wynoszą w Polsce 3.8 mld ton w zagospodarowanych złożach [1] przy aktualnym poziomie wydobycia  ok. 95 mln ton rocznie zapewnia to wystarczalność na blisko 40 lat. Osobnym zagadnieniem są zasoby w złożach niezagospodarowanych.

Wêgiel brunatny jest obok wêgla kamiennego podstawowym surowcem energetycznym do produkcji energii elektrycznej w Polsce. Pochodzi z niego oko³o 35% najtañszeje nergii elektrycznej. Obecnie energia z wêgla brunatnego jest o oko³o 25% tañsza ni¿ energiaelektryczna z wêgla kamiennego i o ponad po³owê od energii elektrycznej z gazu czy energetyki wiatrowej. W naszym kraju rozpoznano ponad 150 zlóz i obszarów weglonosnych. Udokumentowano ponad 24,5 mld Mg zasobów, a w tym 14 mld Mg w zlozach pewnych, ponad 60 mld Mgw zasobach oszacowanych. Natomiast mo¿liwoœæ wystêpowania w obszarach potencjalnie wêglonosnych ocenia sie na ponad 140 mld Mg. wêgiel brunatny bêdzie mogl pelnic rolc strategicznego paliwa w polskiej energetyce przez co najmniej 50, a nawet 100 lat



 

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed