Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

NABYWCAMI BONÓW SKARBOWYCH SĄ: *na rynku pierwotnym: dealerzy skarbowych papierów wartościowych, *na rynku wtórnym: wszystkie zagraniczne i krajowe osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne(spółki) nie posiadające osobowości prawnej.

INSTRUMENTY POCHODNE RYNKU PIENIĘŻNEGO, TO: *kontrakt futures terminowy, *opcje procentowe, *swapy procentowe, *Forward rate agreement FRA, *nietypowe instrumenty pochodne np.warranty

CECHY COMMERCIAL PAPERS (BON KOMERCYJNY PRZEDSIĘBIORSTWA),TO: *instrumenty dyskontowe emitowane przez przedsiębiorstwo, *instrumenty rynku niepublicznego w Polsce, *wysokie ryzyko inwestycyjne i nominału, *wysoka stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału,

rynek hurtowy.

UDZIAŁOWE PAPIERY WARTOŚCIOWE TO: *akcje, *kwity depozytowe, *certyfikaty inwestycyjne.

WARTOŚĆ BIEŻĄCA OBLIGACJI TO: *wartość zdyskontowanych przyszłych przepływów pieniężnych z obligacji, *kwota, którą należy zainwestować dziś, aby w przyszłości otrzymać przepływy pieniężne z obligacji zgodne z warunkami jej emisji, *wartość określająca jak obligacja o stałym oprocentowaniu odnosi się do bieżących rynkowych stóp procentowych i częstotliwości wypłaty kuponów, *wartość wewnętrzna obligacji – wyznaczona przy określonych warunkach brzegowych, *w dużym przybliżeniu cena rynkowa obligacji.

ZADANIA KRAJOWEGO DEPOZYTU PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH KDPW: *rejestrowanie papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, *nadzorowanie zgodności wielkości emisji z liczba papierów wartościowych znajdujących się w obrocie, *obsługa realizacji zobowiązań emitentów wobec uprawnionych z papierów wartościowych, *rozliczanie transakcji zawieranych na rynku regulowanym oraz poza rynkiem regulowanym.

JEŻELI WARTOŚĆ NOMINALNA OBLIGACJI PŁACONA JEST W RATACH TO OBLIGACJE TE SĄ : obligacjami amortyzacyjnymi. Obligacje amortyzacyjne są to instrumenty charakteryzujące się tym, że całość kwoty nominalnej obligacji nie jest spłacana jednorazowo, ale według określonego harmonogramu spłat. Kwota nominalna nie jest spłacana jednorazowo w terminie wygaśnięcia, ale w ratach.

OBLIGACJE ZEROKUPONOWE: *nie generują stopy procentowej, *kupowane są z dużym dyskontem w stosunku do wartości nominalnej, *dochód z obligacji zerokuponowej wynika z różnicy między ceną nabycia i ceną wykupu.

DURATION Z OBLIGACJI – techniką wykorzystywaną do analizy ryzyka związanego z obligacjami jest tzw. średni termin wykupu lub inaczej czas trwania obligacji(duration).

Duration(okresowość) – jest średnią ważoną okresów(np. rocznych lub półrocznych), w których następują przepływy strumieni pieniężnych z obligacji(odsetki i nominał).

ŹRÓDŁEM PRAWA KRÓTKOTERMINOWYCH BONÓW KOMERCYJNYCH W POLSCE SĄ: *ustawa o obligacjach, *prawo wekslowe, *kodeks cywilny,

Efektywność rynku finansowego – jest to zdolność do przeprowadzania transakcji na instrumentach finansowych, tak aby w cenach instrumentów finansowych zawarte były wszystkie informacje niezbędne do podjęcia decyzji inwestycyjnej.

Efektywność rynku opiera się na hipotezie równej informacji dla wszystkich inwestorów, co sprawia, że w cenach instrumentów finansowych odbijają się wszystkie dostępne inwestorom informacje.

W sytuacji, gdy rynek charakteryzuje się wysoka efektywnością, informacje o transakcjach, instrumentach i emitentach są szeroko dostępne, a rynek szybko reaguje ceną na pojawienie się nowych informacji.

EFEKTYWNOŚĆ JEST TYM WIĘKSZA IM: *wyższa jest częstotliwość obrotu instrumentów finansowych, *więcej jest uczestników rynku, *większa jest konkurencja, *wyższe jest zaufanie do właściwych instytucji.

INSTRUMENTY FINANSOWE RYNKU PIENIĘŻNEGO: dyskontowe: *bon skarbowy, *weksel handlowy, *akcept bankowy, *bony komercyjne, kuponowe: *depozyty międzybankowe, *certyfikaty depozytowe, umowy odkupu, * instrumenty pochodne rynku pieniężnego: kontrakt FRA, oprocentowane kontrakty futures, swapy procentowe, opcje na: procentowe kontrakty futures, kontrakty FRA, swapy procentowe.

Funkcje obligacji:

*pożyczkowa (reprezentuje dług na okaziciela), *lokacyjna (źródło informacji pozabankowych), *płatnicza (reguluje wierzytelności podmiotów), *obiegowa (odsprzedaż na rynku wtórnym), *gwarancyjna ( np. obligacje zamienne), *zabezpieczająca (np. kredyt lombardowy),

rozdrobnienia wierzytelności

PRAWO POBORU NOWYCH AKCJI OZNACZA: *zmianę poziomu kapitału akcyjnego, *wzrost kapitału akcyjnego, *możliwość zakupu nowych akcji w określonej proporcji,

CENA RYNKOWA AKCJI JEST OKREŚLANA: *na rynku wtórnym, *poprzez popyt i podaż na akcje,

WTÓRNY OBRÓT PUBLICZNY w Polsce odbywa się na: rynku regulowanym.

CECHY KONTRAKTÓW FRA; *umowa między dwoma stronami transakcji, która określa stopę procentową odnoszącą się do kwoty umownego kredytu lub depozytu rozpoczynającego się i zapadającego w określonych terminach w przyszłości ( kontrakt  z przyszłą stopą procentową), *kontrakt FRA jest zasadniczo obietnicą zapłaty/otrzymania określonej stopy procentowej w przyszłości bez względu na wysokość obowiązującej w tym czasie rynkowej stopy procentowej, *są one rozliczane gotówkowo,

DEMATERIALIZACJA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH – papier wartościowy przyjmuje postać zapisu komputerowego, w którym zawarte są wszystkie dane o papierze wartościowym.

CZYNNIKI OKREŚLAJĄCE POZIOM STAWEK DEPOZYTÓW MIĘDZYBANKOWYCH TO: *poziom ceny/kosztu pozyskiwanego przez banki komercyjne depozytu międzybankowego, *efekty zarobkowe banków (poziom zysku), które powstają w procesie kredytowania innych banków komercyjnych, *zyski z krótkoterminowych transakcji spekulacyjnych, które przynoszą dochód w efekcie wpływu gry rynkowej na zmianę cen instrumentów rynku międzybankowego.

KWIT DEPOZYTOWY – jest to papier wartościowy, stanowiący przedmiot obrotu na zagranicznym rynku kapitałowym, reprezentujący akcje spółki mającej siedzibę poza państwem, w którym umiejscowiony jest ten rynek. KWIT DEPOZYTOWY TO: *jest papierem na okaziciela, *emitowany przez bank na akcje zagraniczne przedsiębiorstw, *emitowane na podstawie złożonego depozytu.

INSTRUMENTY FINANSOWE RODZĄCE PRAWA MAJĄTKOWE (PODMIOTOWE): *wierzycielskie: pożyczka, kredyt, *udziałowe: akcje, udziały, jednostki uczestnictwa, *pochodne: swap, futures, opcje.

KAPITALIZACJA GIEŁDY – to wartość instrumentów finansowych stanowiących przedmiot obrotu rynku według ceny rynkowej.

Obliczamy ja mnożąc wielkość emisji instrumentów finansowych przez kurs giełdowy (cena rynkowa).

CECHY RYNKU PIENIĘŻNEGO: *rynek hurtowy, *rynek o charakterze pozagiełdowym, na którym transakcje zawierane są przez telefon lub łącza elektroniczne, *rynek prywatny (niepubliczny) między dwoma kontrahentami, *rynek znacznej liczby pośredników bankowych, *banki oferują pieniądz w tym rynku jako detaliści, *transakcje hurtowe na rynku zawierają dealerzy, *dealerzy określają cenę zakupu i sprzedaży dla każdego instrumentu na który są zawierane transakcje (zwaną dwustronną / kwotowanie podwójne).

INSTRUMENTY RYNKU MIĘDZYBANKOWEGO: *depozyty międzybankowe *certyfikaty depozytowe, *bony pieniężne, *operacje otwartego rynku.

FUNDUSZE INWESTYCYJNE TO: fundusze zbiorowego lokowania pieniędzy.

OPCJA EUROPEJSKA: wykup następuje tylko i wyłącznie w dniu zapadalności.

RYNEK FINANSOWY ze względu na ZASIĘG ZAWIERANYCH TRANSAKCJI I zakres kontroli dzielimy na: *rynek wewnętrzny (krajowy), *rynek zewnętrzny (zagraniczny – ksenofinansowy).

STAWKI NA RYNKU MIĘDZYBANKOWYM W POLSCE TO: *WIBID – średnia stopa procentowa po której banki przyjmują lokaty, *WIBOR – średnia stopa procentowa po której banki udzielają krótkoterminowych pożyczek.

AKCJA TO: *instrument finansowy długoterminowy, *papier wartościowy rynku kapitałowego, *instrument udziałowy, *dokument potwierdzający prawo własności, *kontrakt finansowy między emitentem (S.A.) a inwestorem inkorporujący na posiadacza zespół praw majątkowych.

KONTRAKT WALUTOWY FUTURES – cechy: *standaryzacja kontraktu – co do wielkości, cyklu kontraktu, *rynek publiczny – ceny są ogólnie dostępne. Transakcje mają miejsce na parkiecie giełdy. *partnerem transakcji jest zawsze izba rozrachunkowa, co oznacza niskie ryzyko kredytowe, *można dokonać odwrócenia pozycji.

RYNEK REGULOWANY W POLSCE OBEJMUJE: *urzędowe rynki giełdowe, *nieurzędowe rynki giełdowe, *nieurzędowe rynki pozagiełdowe.

SUBEMISJA INWESTYCYJNA oznacza umowę zawartą przez emitenta lub wprowadzającego, której przedmiotem jest zobowiązanie subemitenta inwestycyjnego do nabycia na własny rachunek całości lub części papierów wartościowych oferowanych w obrocie pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej, na które nie złożono zapisów w terminie ich przyjmowania. nabycia na własność papierów wartościowych nie sprzedanych w ofercie publicznej.

PUBLICZNYM OBROTEM PAPIERAMI WARTOŚCIOWYMI jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób lub nieoznaczonego adresata.

SUBEMISJA USŁUGOWA oznacza umowę zawarta przez emitenta lub wprowadzającego, której przedmiotem jest nabycie przez subemitenta usługowego na własny rachunek całości lub części papierów wartościowych danej emisji, w celu dalszego ich zbywania w obrocie pierwotnym lub w pierwszej ofercie publicznej.

PUBLICZNYM OBROTEM PIERWOTNYM określa się proponowanie przez emitenta lub subemitenta usługowego nabywania emitowanych w serii papierów wartościowych nowej emisji lub nabywanie tych papierów.

PUBLICZNY OBRÓT WTÓRNY to proponowanie przez osoby inne niż emitent lub subemitent usługowy nabycia emitowanych w serii papierów wartościowych lub nabywanie tych papierów.

OBLIGACJE SKARBOWE TO: *papiery wartościowe emitowane, *przez rządy ( obligacje rządowe ), *instrumenty finansowania deficytu budżetowego państwa, *instrumenty długu publicznego, *niskie ryzyko inwestycyjne, *relatywnie wysokie odsetki / oprocentowanie długu.

JAKIE MUSZĄ BYĆ SPEŁNIONE WARUNKI, ABY AKCJE DOPUSZCZONO DO OBROTU?

Rada Giełdy może dopuścić do obrotu giełdowego akcje, których: *wartość wynosi co najmniej 4 mln. zł., *wartość księgowa spółki wynosi co najmniej 4 mln. zł., *emitent przedstawił Radzie Giełdy informacje pozwalające na ocenę aktów emitenta i źródeł ich finansowania, *emitent przedstawił Radzie Giełdy roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią jego zbadania za ostatni rok obrotowy.

OCZEKIWANA STOPA ZWROTU Z AKCJI – stopa zwrotu porównywalna do innych inwestycji przy zakładanym poziomie i kierunku zmian bazowych stóp procentowych w sektorze bankowym.

CZYM CHARAKTERYZUJĄ SIĘ TRANSAKCJE BEZWARUNKOWE: *niezbywalne, pozagiełdowe, *kurs walutowy dzisiaj, wymiana waluty w przyszłości, *brak płatności w dniu zawarcia transakcji, *kwotowania za pomocą punktów terminowych do transakcji 1,2,3,6,12 miesięcznych, *kursy terminowe wyliczane są na podstawie kursu natychmiastowego punktów terminowych (swapowych), *punkty terminowe wyliczane są z różnicy między stopą procentową dwóch walut ( nie są to prognozy przyszłych kursów natychmiastowych ).

SEKURYTYZACJA polega na odchodzeniu od tradycyjnych form pożyczania i lokowania pieniędzy za pośrednictwem banków na rzecz wykorzystania papierów wartościowych. Proces ten zwany eliminowaniem pośredników, przyczynił się głównie do wzrostu stopnia globalizacji rynków pozabankowych.

Sekurytyzacja aktywów – polega na zawarciu umowy między aranżerem ( inicjatorem sekurytyzacji ) a spółka celową ( SPV ) o emisji wierzycielskich bądź udziałowych papierów wartościowych, w procesie której spłata należności gwarantowana jest z przychodów pieniężnych generowanych przez wydzielony pakiet aktywów aranżera, przekazanych spółce celowej.SEKURYTYZACJA AKTYWÓW dzieli się na; *właściwą ( złożona bądź pozabilansowa ), *bilansową ( subpartycypacyjna ). Sekurytyzacja pozabilansowa – gdy pakiet wyodrębnionych przez aranżera aktywów podlega faktycznej sprzedaży. Sekurytyzacja bilansowa – umowa stron ( aranżera i SPV )  o przejęciu ryzyka z sekurytyzowanych wierzytelności, a nie samych wierzytelności.

FORMY SUBSKRYPCJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH: *subskrypcja prywatna – złożenie oferty i jej przyjęcie przez oznaczonego adresata, *subskrypcja zamknięta – zaoferowanie akcji w drodze ogłoszenia akcjonariuszom, którym przysługuje prawo poboru, *subskrypcja otwarta – zaoferowanie akcji w drodze ogłoszenia osobom, którym nie przysługuje prawo poboru.

RYNEK WTÓRNY – to rynek , na którym po raz kolejny ( wtórny ) można kupić / sprzedać instrument finansowy. Rynki wtórne mogą być w różny sposób zorganizowane np. giełda. Płynność zależy głównie od sprawnego, dobrze funkcjonującego rynku wtórnego.

LICENCJONOWANE USŁUGI MAKLERSKIE – na ich świadczenie potrzebna jest zgoda KPWiG( licencja KPWiG ).Usługi licencjonowane to: *przyjmowanie zleceń kupna / sprzedaży akcji oraz realizacje zleceń na giełdzie, *zarządzanie portfelem wartościowym na zlecenie klienta, *doradzanie klientom, *organizowanie publicznej oferty sprzedaży akcji.

EPS – wartość zysku przypadającego na jedna akcję. Jest to relacja całkowitego zysku netto po zapłaceniu wszystkich podatków do ilości wyemitowanych akcji. Informuje o rozmiarach zysku netto wypracowanego przez spółkę akcyjną w okresie czterech kwartałów działalności przypadającego na jedną akcję.

EPS = ( EATt-1 + EATt-2 + EATt-3 + EATT-4 ) / SO, EATt-1 – zysk netto spółki w kwartale t-1, SO – liczba akcji spółki na jaką dzielił się kapitał akcyjny w kwartale t-1.

SKRYPTY DŁUŻNE – w systemie eurorynku kapitałowego odgrywają istotna rolę. Emitowane są przez eurobanki poszukujące kapitału na dłuższy termin niż tradycyjne depozyty eurorynku        (1 – 6 miesięcy ). Skrypty dłużne charakteryzują się różnymi terminami wykupu od 3 miesięcy do 10 lat ( najczęściej 5 lat ). W bankowości skrypt dłużny to określenie rewersu będącego potwierdzeniem zaciągniętego kredytu. Skrypt dłużny stanowi dodatkowe obok umowy kredytowej pisemne potwierdzenie, składane przez kredytobiorcę, powstania jego zobowiązania wobec podmiotu udzielającego kredytu.

SPOSOBY WYPŁATY RAT PRZY OBLIGACJACH AMORTYZACYJNYCH: *losowe, *pro rata, *seryjne, *według decyzji powiernika.

KORZYŚCI NIEPIENIĘŻNE Z OBLIGACJI: prawo objęcia emisji akcji.

INWERSJA STÓP PROCENTOWYCH – stopy procentowe krótkoterminowe są wyższe niż długoterminowe, co ma związek z antycypacją informacji o przyszłości w cenach instrumentów długoterminowych. *występuje hierarchia czasowa stóp procentowych, *stopy długoterminowe są niższe od krótkoterminowych, *stopy krótkoterminowe są wyższe od długoterminowych,

CREDIT – RATING, czyli rating instrumentów finansowych: *to proces oceny i klasyfikacji ryzyka inwestycyjnego dłużnych papierów wartościowych kończący się przyznaniem oceny wiarygodności finansowej, *to względna miara ryzyka rozpatrywanego w relacji do innych walorów.

Bony skarbowe w Polsce mogą nabywać: banki komercyjne polskie i zagraniczne.

PAPIERY WARTOŚCIOWE O CHARAKTERZE KUPONOWYM: *certyfikaty depozytowe, *depozyty międzybankowe,

korzyści z wykorzystywania INSTRUMENTÓW POCHODNYCH: *arbitraż, *hedging, *spekulacja.

PARYTET wymienny waluty: miara relatywnej siły nabywczej waluty.

TRANSAKCJA SPOT: *natychmiastowa, *transakcja rozliczana w dniu roboczym po dniu jej zawarcia.

MIĘDZYBANKOWA STOPA PROCENTOWA pełni funkcje: *informacyjną,

58) BANKOWE STOPY PROCENTOWE mają wpływ na: *nominalne oprocentowanie obligacji o zmiennej stopie procentowej, *cenę obligacji o stałym oprocentowaniu.

SYNTETYCZNE umowy wymiany walutowej obejmują: *umowa swapu kursowego, *niezbywalne kontrakty terminowe walutowe.

KRÓTKA SPRZEDAŻ: sprzedaż in...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed