Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Architektura grecka miała swoje podłoże w kulturze egejskiej ,była to kultura ludów zamieszkujących wybrzeże i wyspy morza egejskiego. Kultura egejska miała trzy główne ośrodki:

1.        Kultura kretańska – miała swój ośrodek na Krecie.

2.        Kultura trojańska – obejmowała północno-zach. Wybrzeże małej Azji

Megarony- domy mieszkalne mające otwarty przedsionek, utworzony przez wysunięcie ścian bocznych , posiadał prostokątną izbę z paleniskiem po środku. Budynek był przykryty dwupołaciowym dachem z otworem nad paleniskiem.

Megarony były pierwowzorami greckich domów i świątyń.

3.        Kultura mekeńska – wywodzi się z Myken leżących na półwyspie peloponeskiego.

Okres mykeński trwał do XII w. p.n.e

Z okresu mykeńskiego wywodzą się różne rodzaje wątków w murach obronnych:

a)        Cyklopowe- układane bez użycia zaprawy z kamieni nieobrobionych

b)        Poligonalne

c)        Z ciosów o ukł. Regularnym

d)         

 

Starożytna Grecja :

Dzieje kultury greckiej dzielÄ… siÄ™ na trzy okresy:

-           Archaiczny, trwa od XII w. do 500 w. p.n.e.

-           Klasyczny, trwa od 500 w do 336 w. p .n.e.

-           Hellenistyczny od 336w. p.n.e. do 146 w.p.n.e. (do momentu kiedy Grecja stała się częścią imperium rzymskiego)

 

Materiały i konstrukcja :

W okresie archaicznym jako materiały stosowano drewno, glinę i cegły suszone , w późniejszych okresach wyłącznie kamień. Ściany były wznoszone z  ciosów kamiennych, ściśle  do siebie dopasowanych, nie stosowano zaprawy, a bloki łączono metalowymi klamrami. Stropy składały się z trzech elementów, na blokach opierano belki stropowe i na nich dopiero płyty kamienne. Głównym elementem architektury greckiej były świątyni. Układ. Świątyni greckiej oparty był na zasadzie megaronu, wznoszono je na planie prostokąta.

Każda świątynia miała otwarty przedsionek i jedną nawę zwaną cella. Wejście  świątyni było umieszczone od strony wschodniej i było jedynym źródłem światła. Świątynie były ustawiane na kamiennych podwyższeniach składających się z trzech stopni (krepidoma), Tworzą one podstawę obiegającą cały budynek zwaną stereobatem, najwyższy stopień przechodzący w posadzkę świątyni nazywany był stylabatem. Najważniejszym elementem zdobienia świątyni były kolumny. Początkowo umieszczano je tylko przed wejściem , później w około całego budynku. Kolumny składały się z trzech głównych elementów:- bazy ,-trzonu(najczęściej rowkowanego),- głowice. Na głowicy kolumny opierał się architrov , fryz, gzyms.

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed