Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Hydroizolacje przeciwwilgociowe: * izolacja powłokowa *izolacja warstwowa (pozioma) z papy lub foli z tworzyw sztucznych. Przeciwwodne powinny stanowić szczelna ciągła przeponę (membrane) wykonana z materiałów rolowych *w postaci powlok nakładanych metoda natrysku. Mogą być: *wielowarstwowa izolacja papowa *izolacja z foli lub materiałow rolowych z tworzyw syntetycznych *powloki asfaltowe zbrojone tkanina lub mata szklana *powloki z asfaltowych emulsji i lateksow mas syntetycznych zbrojonych welonem lub zloknem szklanym *powloki z zywic syntetycznych zbrojonych wloknem szklanym tzw. laminaty epoksydowe, poliestrowe *specjalne szczelne betony i wyprawy wodoszczelne cementowe z odpowiednimi dodatkami uszczelniającymi.
Naturalne podtapianie terenu: *wody zaskórne, w czasie większych opadow lub topienia śniegu woda nie zdazy przesączyć się przez srednio przepuszczalne grunty i powoduje podtopienie *wody naporowe, które zasilaja teren położony na zboczu. przy bezpośrednim trafieniu podczas prac ziemnych na wody naporowe powoduja one zalanie terenu. –dobra izolacja, wykonanie stalego odwodnienia drenażu.
1. Jakie warunki powinien spełniać poziom posadowienia budynku.
Głębokość posadowienia budynku uzależnia się od:
- względy użytkowe (np. konieczność podpiwniczenia)
- głębokości występowania gruntów nośnych, na których budynek może być bezpiecznie posadowiony
(min. konstrukcyjna głębokość posadowienia to 0,5 m w stosunku do projektowanego przyległego
terenu)
- głębokości występowania gruntów pęczniejących, zapadowych, wysadzinowych itp.
- głębokości przemarzania w gruntach wysadzinowych (min. głębokości posadowienia fundamentów od
poziomu terenu projektowanego do spadu fundamentu wynoszą od 0,8 do 1,4 m w zależności od strefy
klimatycznej)
- głębokości rozmycia gruntu (podmywanie fundamentów w okolicach rzeki, jeziora, poniżej najniższego
poziomu wody)
- poziomu zwierciadła wody gruntowej
- poziomu posadowienia sąsiednich fundamentów
2. Rodzaje fundamentów pod kątem kryteriów ich doboru (od czego zależy rodzaj fundamentu)Rodzaje fundamentów ze względu na sposób przekazywania obciążenia z budowli na podłoże gruntowe:
- f. bezpośrednie przekazują obciążenie budowli wprost na podłoże gruntowe wyłącznie przez dolną powierzchnię, zw. podstawą fundamentu. Wykonuje się je w wykopach otwartych i posadawia na gruncie nośnym.
- f. pośrednie zw. także sztucznymi, przekazują obciążenie z budowli na niżej zalegające warstwy nośne przez dodatkowe elementy wprowadzone lub uformowane w gruncie, np. w postaci pali, studni, kesonów czy ścianek szczelnych. U góry tych elementów wykonuje się właściwy fund., który łączy się z budowlą.
W zależności od głębokości posadowienia:
- f. płytkie opierają się bezpośrednio na warstwie nośnej występującej na nieznacznej głębokości, nie przekraczającej 3-4 m. Fund. takie wykonuje się w wykopie otwartym bez specjalnych wzmocnień oraz bez stosowania specjalnych technologii.
- f. głębokie wykonuje się w głębokich wykopach, często po obniżeniu zwierciadła wody gruntowej. F. głębokie, podobnie jak i płytkie mogą być fundamentami bezpośrednimi, jeżeli w celu ich posadowienia wykonuje się wykop aż do głęboko leżącej warstwy odpowiednio wytrzymałego gruntu. Częściej jednak f. głębokie wykonuje się jako f. pośrednie.
3. Rodzaje fundamentów i możliwe materiały z jakich się je wykonuje.Rodzaje fundamentów:
- stopy fundamentowe - stosuje się pod pojedyncze słupy o rozstawie > 4-5m i przy posadowieniu na mocnym gruncie
kamień (dawniej), cegła , beton, żelbet
- ławy fundamentowe – stosuje się pod rzędy słupów gdy rozstaw słupów jest mały ( <5 m), gdy jest wysoka intensywność obciążenia, posadowienie na gruntach o małej nośności i różnorodnym uwarstwieniu mogącym spowodować nierównomierne osiadanie
kamień, cegła, beton, żelbet
- ruszty fundamentowe – stosuje się w przypadku słabych gruntów, dużej intensywności obciążeń, gdy należy powiększyć sztywność całego fundamentu w celu równomiernego osiadania budynku
żelbet
- płyty fundamentowe – stosowane gdy powierzchnia innego typu fundamentu wypada zbyt duża, gdy występuje niejednorodny grunt aby wyrównać różnicę osiadań, gdy poziom zwG znajduje się powyżej poziomu posadowienia budynku, gdy obciążenie wymaga uzyskania całej powierzchni budynku
a) płyty gładkie o jednakowej grubości na całej powierzchni
b) płyty żebrowe z żebrami od góry lub od spodu
c) płyty w kształcie odwróconego stropu grzybkowego
- skrzynie fundamentowe – stosowane gdy wymagana jest bardzo duża sztywność fundamentu, przy wysokich i bardzo wysokich budynkach, przy posadowieniu na terenie szkód górniczych
żelbet
- pale fundamentowe – stosowane gdy występuje możliwość zsuwu budowli, gdy istnieją ograniczenia ze względu na infrastrukturę podziemną, gdy grunt nie nadaje się do posadowienia bezpośredniego
drewno, stal, beton, żelbet
- studnie fundamentowe – stosowane gdy grunt nośny zalega głęboko, gdy działają obciążenia poziome, gdy studnie wykorzysta się później jako pomieszczenie
stal, beton, żelbet
- kesony – stosowane w gruntach nawodnionych lub na terenie pokrytym wodą
stal, żelbet
5. Posadowienie nowych budynków w sąsiedztwie istniejących zakładając dużą różnicę posadowienia powyżej istniejącego budynku.
Ściana szczytowa nowego budynku powinna być posadowiona na tej samej głębokości co ściana budynku starego, natomiast z fundamentem ściany podłużnej przechodzi się uskokami do płytszego poziomu posadowienia. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć wytworzenia parcia bocznego gruntu na ścianę fundamentową starego budynku, które mogłoby być wywołane fundamentem nowego budynku. Pozwala także uniknąć posadowienia budynku na gruncie który podczas budowy starego budynku został naruszony, co mogłoby spowodować nadmierne osiadanie nowego budynku. Można także stosować fundamenty pośrednie jak np. fundamenty skrzyniowe, na których osadza się właściwy budynek.
6. Posadowienie nowych budynków w sąsiedztwie istniejących zakładając dużą różnice posadowienia poniżej.Decydując się na posadowienie nowego budynku poniżej istniejącej zabudowy trzeba pamiętać o zabezpieczeniu fundamentu starego budynku, przed uszkodzeniami spowodowanymi pracami podczas wykonywania fundamentu nowego budynku. W tym celu należy wznieść ściankę szczelinową stanowiącą przegrodę utrzymującą grunt w stanie nie naruszonym pod fundamentem budynku starego. Ścianka może być żelbetowa lub można ją wykonać jako tzw. ściankę berlińską, składającą się ze stalowych dwuteowników osadzonych w gruncie oraz z drewnianej opinki. Do zabezpieczenie ścianek wykopu stosuje się kotwy iniekcyjne lub rozpory.
Oprócz ścianki szczelinowej należy zabezpieczyć ściany fundamentowe nowego budynku przed parciem bocznym poprzez odpowiednio skonstruowane ściany mogące przenieść obciążenia boczne.
Kąt nachylenia prostej łączącej najbliższe punkty podstaw sąsiednich fundamentów nie powinien przekraczać 30 - 40°.
7. Cel stosowania chudego betonu pod niektóre fundamenty.Chudy beton - słaby beton zawierający tylko 100 kg cementu na 1 m3, podczas gdy w "normalnym" jest go około 350 kg/m3 .
Chudy beton pod fundamenty stosuje się wtedy gdy dno wykopu nie jest wystarczająco równe, lub gdy na dnie wykopu miejscami znajduje się słaby grunt, w ten sposób można wzmocnić grunt na poziomie posadowienia. Chudy beton stosuje się również gdy przekroczony zostanie poziom posadowienia. Zamiennie z chudym betonem stosuje się również żwir lub piasek.
8. Cel stosowania podłużnego zbrojenia ław fundamentowych.Ławy zbrojone nazywane ławami żelbetowymi stosuje się głównie na gruntach o małej nośności, przy dużym obciążeniu budynku oraz wtedy gdy nie da się wykonać ławy o dużej wysokości. Zbrojenie podłużne powoduje że dolna część ławy jest bardziej wytrzymała na rozciąganie przez co można stosować ławy o dużej powierzchni nośnej przy stosunkowo małej wysokości ławy. Taka budowa ławy zapobiega nierównomiernemu osiadaniu budynku.
9. Zasady stosowania fundamentów na studniach.Studnia to forma głębokiego posadowienia fundamentu. Studnie stosowane są gdy warstwa nośna gruntu znajduje się głęboko, gdy występują znaczne obciążenia poziome lub gdy są wykorzystywane jako pomieszczenia podziemne – zbiorniki, komory. Studnie fundamentowe mogą być murowane, betonowe, żelbetowe lub stalowe. Zagłębia się je pod wpływem własnego ciężaru (czasami zwiększa się ciężar balastem) i stopniowo wybiera grunt ze środka i usuwa go na zewnątrz.
...