Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

CEMENT I KLINKIER PORTLADZKI

Cement-jest to spoiwo hydrauliczne drobno zmielone materiały nieorganiczne(margli, wapieni i glin) które po zmieszaniu z wodo daje zaczyn, wiążący i twardniejący w wyników procesów hydratacji, który po stwardnieniu staje się wytrzymały i twardy także pod wodą. Zawiera gips dla regulacji czasu wiązania. Surowce do produkcji cementu to kopaliny naturalne, takie jak: wapień, wapień marglisty, margiel, glina.

Klinkier Portlandzki- półprodukt w produkcji cementu portlandzkiego uzyskiwany (metoda sucha lub mokrą) przez wypalanie w 1450° zmielonych i dokładnie wymieszanych surowców.(alit, belit, celit) ewentualnie inne dodatki uzupełniające skład do odpowiednich wartości modułu hydraulicznego Mh, krzemowego MSi, glinowego MAl.

Skład chemiczny (CaO 67%, SiO2 24%, Al2O3 4%, Fe2O3 3%, MgO+SO3+inne 2%)

Skład mineralogiczny  alit (C3S), belit (C2S), celit (C3A), braunmilleryt (C4AF).

PODZIAŁ CEMENTU

-ze względu na zastosowanie

·    Powszechnego użytku

-CEM I portlandzki

-CEM II portlandzki wieloskładnikowy

Żużlowy, krzemionkowy, pucolanowy, popiołowy, łupkowy, wapienny, wieloskładnikowy

-CEM III hutniczy

-CEM IV pucolanowy

-CEM V wieloskładnikowy

·    Specjalne

-szybkotwardniejący

-o obniżonym cieple hydratacji

-o podwyższonej odporności siarczanowej

-odporny na siarczany

-ze względu na wytrzymałość na ściskanie

·    32,5 N I R     (R- wysoka wytrzymałość na ściskanie)

·    42,5 N i R

·    52,5 N i R

-Ze względu na sposób i szybkość wiązania i twardnienia wyróżnia się: cement ekspansywny, cement szybkotwardniejący, cement tamponażowy.

 

PODZIAŁ BETONÓW

Ze względu na:

-  gęstość objętościową: lekki (ro < 2000 kg/m3),

zwykły (ro ≥ 2000 kg/m3), ciężki (ro > 2600 kg/m3)

-  przeznaczenie w konstrukcji:

Konstrukcyjny, konstrukcyjno-izolacyjny, Izolacyjny, architektoniczny

-  technologiczne warunki pracy: hydrotechniczny.

Żaroodporny, wodoszczelny

-  miejsce wykonania, urabiania mieszanki:

beton wykonywany na placu budowy, beton towarowy

-  klasy wytrzymałości:

-  rodzaj kruszywa: żwirowy, żużlowy, bazaltowy

-  rodzaj domieszki plastyfikowany, napowietrzony

-  główną cechę technologiczną: odporny na ścieranie, mrozoodporny

-  sposób zagęszczenia: wibrowany, odpowietrzony, samozagęszczony

-  sposób transportu: pompowy, natryskiwany

-  strukturę: zwarty, półzwarty, jamista, komórkowa

 

SPOIWA RODZAJE S.

·   Organiczne: Żywiczne, bitumiczne

·   Mineralne:

-hydrauliczne: cement, wapno hydrauliczne(c. romański)

-powietrzne: wapno, gips oraz cement anhydrytowy(c. Keena), s. magnezjowe (c. Sorela),s.krzemianowe szklo H2O

Spoiwa to sproszkowane materiały, zazwyczaj pochodzenia mineralnego, które po zmieszaniu z wodą lub innym roztworem tężeją i twardnieją nabierając cech ciała stałego. Właściwość ta spowodowała iż spoiwa zaliczamy do podstawowych materiałów wiążących stosowanych w budownictwie.

Spoiwo hydrauliczne ma zdolniość wiązania i twardnienia w środowisku wodnym oraz na powietrzu. SA odporne na działanie wody, a nawet wada powoduje wzrost wytrzymałości(woda nie agresywna dla betonu)

Spoiwo powietrzne po rozrobieniu z wodą twardnieje i osiąga właściwe cechy tylko na powietrzu. Wykonany beton jest wrażliwy na wilgoć, bądź całkowicie nieodporne na wodę przy stałym zetknięciu.

KLASYFIKACJA KRUSZYWA

-ze względu na pochodzenie:

·   Naturalne: rzeczne, morskie, kopalne

·   Łamane: magmowe, osadowe, metamorficzne

Podgrupy: łamane(zwykłe, granulowane), naturalne

(kruszone, nie kruszone),

·   Sztuczne: żużel, łupki spiekane

-ze względu na wielkość ziaren:

·   Drobne(0-2 lub 2-4)[mm]

·   Grube(4-8, 8-16, 16-31,5, 31,5-63)

·   Bardzo grube(63-250)

RÓŻNICE KRUSZYWA ŁAMANYM I OTOCZKOWYM

Otoczkowe- naturalne, gładkie krawędzie, kolor różny, łatwy proces mieszania.

Łamane- jednolity kolor, utrudniany proces mieszania, tekstura porowata, ostre krawędzie.

 

URABIALNOŚĆ MIESZANKI I KONSYSTENCJA

Konsystencja mb jest miarą jej ciekłość. Wpływa ona na łatwość przemieszczania się mieszanki w formie przy określonym sposobie jej układania i w stopniu zależnym od proporcji i uziarnienia kruszywa oraz cementu. K należy dobierać w zależności od sposobu transportu, zagęszczania mieszanki oraz kształtu elementu i rozmieszczenia zbrojenia.(METODY opadu stożka, rozpływu, Vebe, stopnia zagęszczenia) K mb należy regulować dodawaniem zaczynu cementowego o stałym w/c (optymalnym) i/lub wprowadzaniem domieszek uplastyczniających i upłynniających.

Urabialność- mb decyduje o szczelnym, jednorodnym i możliwie łatwym wypełnieniu mieszanką formy. powinna być zachowana w całym okresie czasu od momentu wytworzenia w betoniarni aż do jej wbudowania. Poprawa U osiągamy przez zmianę: konsystencji, ilości zaczynu, ilości zaprawy, kształtu ziaren kruszywa grubego, udziału cementu i ziaren poniżej 0,125mm,stosowanie plastyfikatorów lub superplastyfikatorów, stosowanie domieszki napowietrzającej, stosunku W/C (zmiany te powoduje także zmianę wytrzymałości).

 

POJECIA:

Grupa frakcji – zbiór ziaren obejmujących 2 lub więcej frakcji

Klasa cementu – określa wytrzymałość zaprawy na ściskanie po 8 dniach w MPa. Klasę cementu dobieramy za względu na klasę betonu; 32,5 42,5 52,5 NiR

Marka zaprawy – symbol literowo liczbowy np.M4 klasyfikujący zaprawę pod względem jej wytrzymałości na ściskanie

Miałkość cementu – proces hydratacji sięga w głąb ziaren cementu wieksza miałkość→wieksza pow. właściwa→wieksza pow. Styku z wodą→wieksza intensywność procesów hydratacji

Punkt piaskowy – procentowa zawartość frakcji 2mm w kr.

Punkt pyłowy – procentowu udział ziaren frakcji 0-0,05 mm w kruszywie do 2 mm

Stwardniały beton – beton który jest w stanie stałym i osiągnął pewien stopień wytrzymałości(C+W+KG+KP)

Uziarnienie – rozkład wymiarów ziaren wyrażony w procent masy przechodzącej przez określone zestaw sit. Otrzymane wyniki służą do wyznaczenia krzywej uziarnie…

Zaczyn cementowy – cement +H2O

Zaprawa cementowa – zaczyn + kruszywo drobne(piasek)

NORMOWE WYMAGANIA SKLADNIKÓW MIESZANKI

Skład betonu oraz składniki betonu należy tak dobrać, aby zostały spełnione określone wymagania dla mieszanki betonowej i betonu. Cement należy wybrać spośród ceme-ntów o ustalonej przydatności, biorąc pod uwagę: reali-zację robót, przeznaczenie betonu, warunki pielęgnacji, wymiary konstrukcji, warunki środowiska, potencjalną reaktywność kruszywa z alkaliami zawartymi w składni-kach. Ze względu na klasę betonu, należy dobrać taki Cem-ent, aby możliwe było uzyskanie odpowiedniej wytrzyma-łości. Woda ilość wody określa się na podstawie żądanej ko nsystencji oraz wskaźnikaW/C.Kruszywo jego rodzaj należy dobrać biorąc pod uwagę realizację robót, przeznaczenie betonu, warunki środowiska Do betonów niskich wytrzy-małości należy stosować kruszywo otoczkowe. Do betonów średniej wytrzymałości należy stosować kruszywo łamane, ewentualnie z dodatkiem maksymalnie 30% natu-ralnego Do betonów wysokich wytrzymałości stosuje się wyłącznie kruszywo łamane o małej odkształcalności, naj-mniejszym punkcie piaskowym i bez ziaren poniżej 0,125mm

DOMIESZKI DO BETONU

Domieszka to materiał dodawany podczas wykonywania mieszanki betonowej - w ilości nie przekraczającej 5% masy cementu. Domieszki stosuje się w celu zmodyfikowania właściwości samej mieszanki albo stwardniałego betonu lub też jednego i drugiego.

Uplastyczniające, czyli plastyfikatory. Pozwalają zmniejszyć ilość wody w mieszance o 5-12%. Dodaje się je do wody zarobowej w bardzo niewielkiej ilości (0,2-0,5% w stosunku do masy cementu). Nadmiar jest niekorzystny, gdyż może znacznie opóźnić wiązanie cementu i tym samym - twardnienie betonu.Upłynniające, czyli superplastyfikatory. Umożliwiają zmniejszenie ilości wody w mieszance betonowej o więcej niż 12% (niektóre nawet powyżej 30%).Opóźniające wiązanie. Spowalniają proces hydratacji cementu zwykle na czas transportu mieszanki betonowej i późniejszego jej układania oraz zagęszczania, bez zmiany konsystencji mieszanki. Przyspieszające wiązanie Potrzebne, jeśli betonowanie trzeba przeprowadzić zimą lub w okresach przejściowych, gdy spodziewane są spadki temperatury do -5°C Zamarznięcie mieszanki, która zaczęła wiązać, powoduje zatrzymanie tego procesu i w konsekwencji znaczne osłabienie betonu.

 

HYDRADACJA CEMENTU

Jest to ogół procesów fizycznych i chemicznych przebiegający na skutek łączenia się wody z cementem z utworzeniem produktów reakcji. Wszystkie cementy posiadają właściwości hydrauliczne co powoduje że wiążą i twardnieje pod wpływem wody jak i w niej. Dzięki procesom hydratacji zachodzącej podczas twardnienia powstają różne wiązki m.in. krzemiany i glinokrzemiany wapnie, nazywane przez C-S-H które zapewniają połączenie wszystkich składników. Proces hydratacji jest procesem egzotermicznym, co oznacza że wydziela się ciepło. Wyróżniamy 4 etapu: 1etap: wstępne dojrzewanie, proces ten trwa od wymieszania cementu z wodą do początku wiązania okres 10min.okres przedindukcyjnym 2 etap: od początku do końca wiązania i nazywa się okresem wiązania. Okresem indukcyjnym 3 etap: jest to okres trwający aż zaprawa nie osiągnie maksymalnej wytrzymałość według normy po 28 dniach od momentu zrobieienia zaczynu, okres tężenia. 4etap: okres eksploatacji stwardniałego betonu. W sprzyjających warunkach nastepuje dalszy wzrost tężenia i wytrzymałosći

 

WZRÓR BOLOMEY’A I FERETA                STOSUNEK W/C

wzór Fereta:           f cm = A ∙ [C / (W+p) – a]

f cm – wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach; A – współczynnik zależny od wytrzymałości cementu i rodzaju kruszywa; p – porowatość mieszanki betonowej; a – współczynnik zależny od jakości cementu

wzór Bolomey’a:

uproszczony wzór Fereta (bez uwzględnienia porowatości)

fcm = A1∙ (C/W – 0,5)    dla C/W < 2,5

fcm = A2∙ (C/W + 0,5)    dla C/W > 2,5

Wzór Bolomey’a można stosować tylko wtedy, gdy:

·   próbki dojrzewały w warunkach laboratoryjnych

·   próbki zostały wykonane i zbadane według ściśle określonych norm

·   beton nie zawiera żadnych dodatków

·   porowatość mieszanki betonowej po zagęszczeniu nie przekracza 2%

·   do betonu zastosowano kruszywo skalne

·   beton nie podlega żadnej innej obróbce technologicznej

·   wskaźnik cementowo-wodny (C/W) mieści się w przedziale 1,2 – 3,2 (lub 2,8)

 

 

 

WŁAŚCIWOŚCI CEMENTU (BADANIA NORMOWE) ogólne:

Wytrzymałość zginanie- zaprawę normowe (450:1350:225-C:K:W) beleczki normowe 4x4x16, łamanie beleczki w prasie podpory 10 cm siła skupiona na środku, później połówki beleczek na ściskanie w maszynie obrót o 90 tak żeby ścianka górna była z boku;wynik średnia arytmetyczna

Oznaczenie czasu wiązania: sporządzanie zaczynu normowego(500g cementu i odpowiednia ilość wody), igła w aparacie vicata o średnicy 1mm2 opuszczamy co 10 min w różnych miejscach początek wiązania liczymy od momentu dodania wody do momentu Az igła zagłębi się na 4±1cm koniec na 0,5 od górnej powierzchni

Oznaczenie konsystencji: za pomocą aparatu vicata z trzonem o średnicy 1cm2 napełniamy pierścień usuwamy powietrze  górno warstwę wyrównujemy nożem i umieszczamy w aparacie tak aby koniec igły dotykał powierzchni po upływie 4 min od rozpoczęcia mieszania spuszczamy swobodnie bolec po upływie 30s bolec zagłębił się na 6±1 cm konsystencja normowa. stałość objętościowa, zawartość siarczanów i chlorków, puculanowość, straty prażenia

Specjalne: niskie ciepło hydratacji, wysoka odporność na działanie siarczany, niska zawartość tlenków alkalicznych

WYTRZYMAŁOŚĆ ŚREDNIA – średnia wytrzymałość betonu na ściskanie w MPa n próbek. Zaleca się przyjmowanie wytrzymałości średniej jako 1,3 gwarantowanej.

WYTRZYMAŁOŚĆ CHARAKTERYSTYCZNA - wartość wytrzymałości, poniżej której może się znaleźć 5% populacji wszystkich możliwych oznaczeń wytrzymałości dla danej objętości betonu. Fck,cub(cyl) oznaczona na kostkach walcowych albo sześciennych.PN EN 206.1:2003

WYTRZYMAŁOŚĆ GWARANTOWANA - wytrzymałość betonu na ściskanie oznaczona na kostkach sześciennych, gwarantowana przez producenta zgodnie z PN-88/B-06250

RODZAJE ZAPRAW BUDOWLANYCH

Ze  względu użytego spoiwa: cementowe (c), cementowo-wapienne (cw), wapienne (w), gipsowe (g), gipsowo-wapienne (gw), cementowo-gliniane (cgl).

Ze względy na zastosowanie: murarskie, tynkarskie, szlachetne, ciepłochronne, wodoszczelne, żaroodporne, kwasoodporne

Ze wzgledy techniczne go: M0,3, M0,6 ,M1 ,M2 ,M4 ,M7 ,M12 ,M15 ,M20

Inne zaprawy: ogniotrwałe(szamotowe, krzemionkowe, terma litowe), polimerowe

Zastosowanie zapraw budowlanych:

ü Do budowy przegród budowlanych złożonych z elementów drobnowymiarowych;

...

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed