Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

KONSPEKT ZAJĘĆ

 

CZĘŚĆ STATYCZNA

 

Prowadząca: Anna Jażdżewska

Klasa: I

Czas trwania: 45 minut

Temat dnia: Martwa natura – malowanie farbami.

Cele:

a)      Dydaktyczne – dziecko:

- ogląda i wypowiada się na temat treści obrazów, kolorystyki;

- jest pozytywnie nastawione do odbioru sztuki;

- zna pojęcie terminu „martwa natura”;

- potrafi namalować ułożoną kompozycję;

 

Wychowawcze – dziecko:

- współdziała w grupie;

- dba o estetykę pracy oraz otoczenia;

- samodzielnie ocenia swoją pracę;

- potrafi dostosować się do poleceń nauczyciela.

 

Metody: słowne (instrukcja, pogadanka), czynnościowe (zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń utrwalających).

Formy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: palety, pędzle, farby, kubki z wodą, zdjęcia obrazów, kartki, wazon, jabłko, serweta, konewka,

 

CZĘŚĆ DYNAMICZNA:

 

I.        Część wstępna:

1.      Powitanie dzieci, zachęcenie ich do wcielenia się w zawód malarza – modelowanie głosem w celu wzbudzenia zainteresowania dzieci.

2.      Oglądanie przedmiotów znajdujących się w pracowni malarza, nazywanie ich i wyjaśnienie do czego służą: sztaluga, pędzle różnej grubości, płótno, paleta, farby plakatowe, farby olejne, akwarele, pastele, rama.

 

II.     Część główna:

1.      Oglądanie zdjęć obrazów znajdujących się w klasie.

- wyjaśnienie terminu martwa natura, portret, autoportret, pejzaż

2.      Wspólne przygotowanie stanowisk pracy- ustawienie ławek i stołów w kierunku gdzie ma znajdować się kompozycja – wyjaśnienie na czym będzie polegała nasza praca – praca malarzy.

·         na stole znajduje się: serweta, wazon, jabłko i konewka.

·         zwrócenie uwagi dzieciom co zaczną malować najpierw a co w drugiej kolejności i dlaczego.

3.      Praca indywidualna – malowanie farbami ułożonej kompozycji.

- zwrócenie uwagi na estetykę pracy, właściwy dobór barw, wypełnienie całej powierzchni kartki.

 

III.  Część końcowa:

1.      Uporządkowanie stanowisk pracy, wieszanie prac w klasie.

2.      Samoocena uczniów dotycząca namalowanego dzieła.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anna Jażdżewska

KPSW studia podyplomowe

Plastyka, muzyka, wiedza o kulturze, organizacja zajęć artystycznych.

 

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed