Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III

 

Data: 15.11.2014

Prowadzący: Agnieszka Morąg, Monika Pijet

Liczba godzin: 4
Temat tygodnia: Jakie bogactwa naturalne występują w Polsce?

Temat dnia: Torf, węgiel brunatny, węgiel kamienny

 

Cele ogólny:
Uczeń:

- bada właściwości węgla,
- wie co to jest węgiel,
- odszukuje na mapie Polski miejsc występowania węgla,
- opowiada o przeczytanym tekście,
- pisze wielką literą nazwy miast,
- posługuje się kreską i plamą w pracy plastycznej,
- dodaje i odejmuje w zakresie 60

 

Cel operacyjny:  
Uczeń :

- swobodnie odpowiada i wypowiada się na temat tekstu,
- określa pochodzenie węgla i sposoby jego pozyskiwania,
- wskazuje na mapie miejsce występowania: węgla kamiennego i brunatnego,
- podaje właściwości fizyczne węgla,
- wymienia elementy środowiska naturalnego, które są zagrożone z powodu eksploatacji węgla,
- śpiewa piosenkę
- wyróżnianie w liczbach cyfry jedności i cyfry dziesiątek

 

Formy organizacyjne:

zbiorowe, indywidualne, grupowa

 

Metody:

czynna, słowna, oglądowa

 

Pomoce i środki dydaktyczne:

Odtwarzacz CD, płyta 1., podręcznik s. 24-29, wycinanka 3 s.11, instrumenty perkusyjne, węgiel kamienny, brunatny, torf, miska z wodą, mapa Polski, miękkie piłeczki dla każdej pary uczniów, tamburyn, klocki, pojemniki.

 

Przebieg zajęć:

1) Zabawa „Górnicza orkiestra”. Tworzenie przez dzieci akompaniamentu do piosenki „Hej, w kopalni”.

2) Czytanie dzieci tekstu Ireny Mężyńskiej „Skąd się wziął w ziemi węgiel?„

3) Rozmowa na temat przeczytanego tekstu, odpowiadanie na pytania i opowiadanie tekstu na podstawie ilustracji.

4) Odkrywanie właściwości fizycznych węgla kamiennego. Dzieci siedzą w kręgu i oglądają grudki węgla kamiennego, dotykają je, wąchają itp.

5) Zadania w podręczniku s. 26, 27 na temat węgla kamiennego i brunatnego.

6) Zabawa ruchowa „Rzuć i złap”. Dzieci dobierają się parami. Każda para otrzymuje piłeczkę. Nauczyciel prosi uczniów o wykonanie poleceń np. Rzuć piłkę w górę tyle razy, ile dziesiątek ma liczba 25 itp…

7) Praca plastyczna- rysowanie kopalni węglem drzewnym.

8) Zadania w podręczniku s. 28, 29 dzielenie liczby na cyfry jedności i dziesiątek.

9) Zabawa ilustrująca treść piosenki „Hej, w kopalni”

10) Podsumowanie zajęć: rozmowa o bogactwach naturalnych w Polsce.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed