Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Optyka.
Cele lekcji:
· poznanie podstawowych praw optyki
· zrozumienie zjawisk optycznych w przyrodzie
Po lekcji uczeń potrafi:
· wyjaśnić na przykładzie, dlaczego światło rozchodzi się prostoliniowo
· wyjaśnić zjawisko zaćmienia
· podać różnice między obrazem uzyskiwanym w zwierciadle płaskim i kulistym
· narysować obrazy uzyskiwane w zwierciadle płaskim i kulistym
· zbadać zjawisko załamania światła
· powiedzieć, co się dzieje ze światłem podczas przejścia między ośrodkami
· rozszczepić światło za pomocą pryzmatu
· wyjaśnić zjawisko tęczy
· wymienić kolory, z których składa się światło białe
· użyć koła barw Newtona
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, źródło światła, kawałek styropianu, kilka zapałek, metalowa kulka, zwierciadło płaskie, zwierciadło kuliste, akwarium, laser, dwa pryzmaty, koło barw Newtona, wirownica
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
· znajomość zasad BHP przy pracy z laserem
Metody dydaktyczne:
· praca samodzielna
· pogadanka
· dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas
Faza lekcji
Działania nauczyciela
Działania ucznia
Kształcone umiejętności
3’
Zaangażowanie
Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji
3’
Zaangażowanie
Nawiązanie do tematu lekcji poprzez zadanie pytań dotyczących światła i cienia.
Jaki kolor ma światło słoneczne widziane codziennie?
Czym jest cień?
Odpowiadają na pytania dotyczące światła i cienia zadawane przez nauczyciela
Białe. Obszarem, do którego nie dochodzi światło.
3’
Zaangażowanie
Rozdaje karty pracy oraz potrzebne materiały.
5’
Badanie
Wykonują doświadczenie 1.
Wyjaśnienie na przykładzie, dlaczego światło rozchodzi się prostoliniowo.
3’
Badanie
Wykonują doświadczenie 2
Wyjaśnienie zjawiska zaćmienia
3’
Badanie
Wykonują doświadczenie 3
Podanie różnic między obrazem uzyskiwanym w zwierciadle płaskim i kulistym.
Narysowanie obrazów uzyskiwanych w zwierciadle płaskim i kulistym.
5’
Badanie
Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 4 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia.
Obserwują doświadczenie 4.
Zbadanie zjawiska załamania światła.
Powiedzenie, co się dzieje ze światłem podczas przejścia między ośrodkami.
5’
Badanie
Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 5 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia.
Obserwują doświadczenie 5.
Rozszczepienie światła za pomocą pryzmatu.
Wyjaśnienie zjawiska tęczy. Wymienienie kolorów, z których składa się światło białe.
5’
Badanie
Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 6 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia.
Obserwują doświadczenie 6.
Wymienienie kolorów, z których składa się światło białe.
Użycie koła barw Newtona.
7’
Refleksja
Podsumowuje zjawiska zaobserwowane przez uczniów. Prowadzi dyskusję.
Z jakich kolorów składa się światło białe?
Kiedy światło ulega załamaniu?
Kiedy światło ulega rozszczepieniu?
Opisują zjawiska, jakie zaobserwowali.
Fiolet, czerwień, żółć, zieleń, błękit.
Podczas przechodzenia między ośrodkami.
3’
Refleksja
Zadaje zadanie domowe.
Opisać dokładnie jedno ze zjawisk: zaćmienie słońca, powstanie tęczy, „złamanie” łyżki włożonej do szklanki z wodą.
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
· zebranie i sprawdzenie zadania domowego
· pytania kontrolne na następnej lekcji
· praca z zadaniami na następnej lekcji