Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Scenariusz zajęć prowadzonych w klasie II w dniu 28.09.2007
Osoba prowadząca: Kornelia Witkowska, Aleksandra Wnuk
Osoby wspomagające: Iwona Zarzycka
Czas trwania: 4 godziny
Temat ośrodka tygodniowego: Najbliższa okolica szkoły. Bezpieczeństwo na ulicy.
Cele ogólne:
· Usprawnianie fizyczne
· Poznanie podstawowych elementów samochodu
· Doskonalenie sprawności motoryki małej
· Uważne słuchanie poleceń
· Utrwalanie poznanych wiadomości o zasadach ruchu drogowego
· Doskonalenie orientacji w schemacie własnego ciała
· Przygotowywanie do pisania
Metody:
· Metoda Knilla
· Stymulacji polisensorycznej
· Asymilacji wiedzy
· Waloryzacyjna
Formy:
· Indywidualna
· Zbiorowa
Środki dydaktyczne:
· olejek zapachowy
· plansza ulicy(wykonana przez dzieci poprzedniego dnia)
· przedziurawione kasztany
· wykałaczki
· plastelina
· pudełka po zapałkach oklejone kolorowym papierem
· tablica obecności
· ścienny kalendarz pogody
· płyta z podkładem muzycznym dla metody Knilla
Przebieg zajęć:
Ø Przywitanie: dzieci stoją w kręgu, prowadzący naciera swoje ręce olejkiem zapachowym i na zasadzie „iskierki”, pocierając ręce kolejnej osoby przekazuje zapach po kręgu, śpiewając przy tym piosenkę na powitanie: „Witaj....”
Ø Ćwiczenia programem Knilla
Ø Sprawdzenie listy obecności – dzieci umieszczają słoneczka przy swoim zdjęciu
Ø Wyznaczenie dyżurnego i przyczepienie plakietki przy odpowiednim zdjęciu
Ø Określenie nazwy dnia tygodnia i zmiana na tablicy
Ø Wyznaczenia pogody- dzieci podchodzą do okna i sprawdzają, i przypinają na kalendarzu odpowiedni znaczek
Ø Prowadząca przypomina o planszy wykonanej poprzedniego dnia i mówi, że dzisiejszego dnia będą wykonywać samochodziki z kasztanów i pudełek po zapałkach, które posłużą później do zabawy na tej planszy
Ø Instrukcja do wykonania pracy: prowadząca wykonuje jeden samochodzik objaśniając kolejne etapy wykonania (wbija dwie wykałaczki w pudełko po zapałkach, na końce wykałaczek nakłada kasztany i zalepia plasteliną)
Ø Dzieci wykonują prace z pomocą nauczycieli
Ø Czynności porządkowe
Ø Przypomnienie zasad ruchu drogowego (samochody na ulicy, a piesi na chodniku, przechodzenie przez przejście dla pieszych)
Ø Zabawy dzieci wykonanymi samochodami na planszy
Ø Przygotowanie do śniadanie: mycie rąk, rozkładanie talerzy, wyjmowanie śniadania.
Ø Śniadanie
Ø Sprzątanie po śniadaniu.
Ø Wyjście na salę gimnastyczną
Ø Ćwiczenia pod kierunkiem prowadzących
Ø Przejście do innej sali- zabawa w basenie z piłkami
Ø Pożegnanie
...