Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ
Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Fale akustyczne.
Cele lekcji:
· poznanie definicji fali
· „zobaczenie” fali akustycznej
· poznanie praw dotyczących rozchodzenia się fal
Po lekcji uczeń potrafi:
· pokazać doświadczalnie drgania przedmiotów wydających dźwięki
· pokazać lub narysować rozchodzenie się fal i czoła fali
· wyjaśnić, jak działają instrumenty aerofony
· wymienić, od czego zależy wysokość dźwięku w instrumentach aerofonach
· narysować zjawisko interferencji fal w przypadkach wzmocnienia i wygaszenia fali
· pokazać doświadczalnie zjawisko dudnienia
· pokazać doświadczalnie zjawisko odbicia fal akustycznych
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, stojak, kulka, dwa kamertony, młoteczek do kamertonu, nasadka do kamertonu, tęczowa sprężyna, stojak do probówek, pięć probówek, generator dźwięku, dwa głośniki, płyta drewniana, świeczka
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
· umiejętność odwzorowania fali w postaci funkcji sinusoidalnej
Metody dydaktyczne:
· praca samodzielna
· pogadanka
· dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas
Faza lekcji
Działania nauczyciela
Działania ucznia
Kształcone umiejętności
3’
Zaangażowanie
Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji
3’
Zaangażowanie
Wprowadza do tematu lekcji. Zadaje kontrolne pytania.
„Czym jest fala?”
„Czym jest fala akustyczna?”
Odpowiadają na pytania zadane przez nauczyciela.
„Zaburzenie ośrodka”
„Fala, w której zachodzi drganie ośrodka”
5’
Badanie
Wykonują doświadczenie 1.
Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie drgania przedmiotów wydających dźwięki.
3’
Badanie
Wykonują doświadczenie 2.
Po lekcji uczeń potrafi pokazać lub narysować rozchodzenie się fal i czoła fali.
5’
Badanie
Wykonują doświadczenie 3.
Po lekcji uczeń potrafi wyjaśnić, jak działają instrumenty aerofony
I wymienić, od czego zależy wysokość dźwięku w instrumentach aerofonach.
3’
Badanie
Wykonują doświadczenie 4.
Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko dudnienia.
3’
Badanie
Wykonują doświadczenie 5.
Po lekcji uczeń potrafi narysować zjawisko interferencji fal w przypadkach wzmocnienia i wygaszenia fali.
5’
Badanie
Wybiera z klasy osobę do wykonania doświadczenia 6 i pomaga w wykonaniu doświadczenia.
Obserwują i biorą udział w doświadczeniu 6.
Po lekcji uczeń potrafi narysować zjawisko interferencji fal w przypadkach wzmocnienia i wygaszenia fali.
7’
Badanie
Wybiera z klasy osobę do wykonania doświadczenia 7 i pomaga w wykonaniu doświadczenia.
Obserwują i biorą udział w doświadczeniu 6.
Po lekcji uczeń potrafi pokazać doświadczalnie zjawisko odbicia fal akustycznych.
5’
Refleksja
Podsumowuje lekcję i przeprowadzone doświadczenia. Zadaje pytania podsumowujące.
„Czym jest dźwięk?”
„Jakie są cechy charakterystyczne fal akustycznych?”
„Wymień instrumenty aerofony.”
Odpowiadają na pytania.
„Falą drgającą w ośrodku o częstotliwości słyszalnej dla ucha.”
„Dudnienie, interferencja, rezonans.”
„Organy, flet, trąbka.”
3’
Refleksja
Zadaje pracę domową.
„Wymień po 3 przykłady codziennego zastosowania interferencji, dudnienia i rezonansu akustycznego.”
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
· zebranie i sprawdzenie zadania domowego
· pytania kontrolne na następnej lekcji
· praca z zadaniami na następnej lekcji