Twoim problemem jest to, że powszechną NICOŚĆ mylisz z osobistą PUSTKĄ

Scenariusz zajęć prowadzonych w klasie II „a” w dniu

26.09.2007

 

Osoba prowadząca: Aleksandra Wnuk

 

Osoby wspomagające: Kornelia Witkowska, Iwona Zarzycka

 

Czas trwania: 4 godziny

 

Temat ośrodka tygodniowego: Najbliższa okolica szkoły. Bezpieczeństwo na ulicy.

 

Cele ogólne:

ü     Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej

ü     Rozwijanie sprawności motoryki małej

ü     Doskonalenie umiejętności obserwacji ukierunkowanej

ü     Rozpoznawanie kształtów geometrycznych- koło

ü     Uważne słuchanie poleceń prowadzącego

ü     Rozpoznawanie kolorów

ü     Utrwalanie poznanych wiadomości o zasadach przechodzenia przez jezdnie

ü     Posługiwanie się plasteliną

 

Metody:

ü     Metoda Knilla

ü     Stymulacji polisensorycznej

ü     Asymilacji wiedzy

ü     Waloryzacyjna

 

Formy:

ü     Indywidualna

ü     Zbiorowa

 

Środki dydaktyczne:

ü     tablica obecności

ü     ścienny kalendarz pogody

ü     olejek zapachowy

ü     plansze ulicy

ü     plastelina

ü     szablony sygnalizacji świetlnej

ü     płyta z podkładem muzycznym dla metody Knilla

ü     układanki tematyczne na motorykę małą

ü     plakietka dyżurnego

ü     kolorowe kółka w kolorach sygnalizacji świetlnej

 

Przebieg zajęć:

1.     Przywitanie: dzieci siedzą w kręgu, prowadzący naciera po kolei ręce każdego dziecka śpiewając przy tym piosenkę: „Witaj....”

2.     Ćwiczenia  programem Knilla

3.     Sprawdzenie listy obecności – dzieci przyczepiają słoneczka na ściennej liście obecności

4.     Wyznaczenie dyżurnego

5.     Układanie na planszy plakietek z nazwami dni tygodnia

6.     Ustalenie dnia tygodnia  umieszczenie kartonika na tablicy

7.     Rozpoznanie pogody i przyczepienie odpowiedniego symbolu na ściennym kalendarzu pogody

 

 

 

8.     Omówienie ilustracji umieszczonej na tablicy w sali

9.     Rozpoznawanie, nazywanie i liczenie pojazdów znajdujących się na ilustracji.

    10.  Jakie pojazdy są na drodze

    11.  Ile jest wszystkich pojazdów?

12. Dzieci liczą jednakowe pojazdy

13. Rozpoznanie na ilustracji sygnalizacji świetlnej i ustalenie jakie znajdują się na niej kolory

14. Prowadzący poleca dzieciom odszukać ukryte w sali symbole  sygnalizacji świetlnej , które będą służyły do kolejnego zadania

15. Przygotowanie do pracy- rozdanie pomocy Wzorowy pokaz prowadzącej

16. Dzieci wykonują model sygnalizacji świetlnej wyklejając plasteliną koła według podanego wzoru

17. Po wykonaniu zadania dzieci wieszają swoje prace na tablicy

18. Sprzątanie

19. Zabawa ruchowa:

Rozpoczynamy zabawę – ruszają ,,Piesi” i ,,Samochody” tworząc ruch uliczny.  Zadaniem uczestników jest właściwie reagować na sygnalizację świetlną. Gdy nauczyciel podnosi kółko czerwone wszyscy stoją i milknie muzyka, gdy światło zmienia się na zielone ruszają „uczestnicy ruchu” i  gra muzyka.

20. Zabawy tematyczne na rozbijanie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej- układanki tematyczne

21. Przygotowanie do śniadania

22. Śniadanie

23. Czynności porządkowe

24. Przygotowanie do wyjścia w celu poznania ruchu samochodów w najbliższym otoczeniu szkoły- bezpieczne wychodzenie poza teren szkoły (uważanie na drodze dojazdowej na terenie szkoły), przechodzenie przez jezdnię bez sygnalizacji świetlnej tuż przy szkole 

25. Omówienie zasad przechodzenia przez jezdnie bez sygnalizacji świetlnej

26. Wzorowy pokaz nauczyciela

27. Ćwiczenia dzieci pod kierunkiem prowadzącej i osób wspomagających

28. Powrót do szkoły

29. Pożegnanie


 
 

...
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jucek.xlx.pl






  • Formularz

    POst

    Post*

    **Add some explanations if needed